Človekove pravice so delavske pravice! – Za dostojno plačilo in varno delovno okolje

10. 12. 2020

Objavljamo poziv Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, ki smo ga ob dnevu človekovih pravic poslali poslankam in poslancem državnega zbora.

Na današnji dan leta 1948 so Združeni narodi sprejeli Splošno deklaracijo o človekovih pravicah, ki predstavlja pomemben temelj mednarodnega sistema varstva človekovih pravic. Med temeljne človekove pravice nesporno sodijo tudi pravica do varnega in zdravega delovnega okolja, pravica do dostojnega življenja ter pravica do dostojnega plačila za opravljeno delo. In za te pravice smo se, se in se vedno bomo v ZSSS tudi zavzemali.

Nikakor tako ne pristajamo na kakršnekoli poskuse zniževanja njihove ravni, njihovega kratenja ali celo namernega spregledanja. Te pravice so neodtujljive, so univerzalne in na njih ni moč graditi konkurenčnosti gospodarstva. Tudi trenutne epidemiološke razmere ne smejo biti razlog ali izgovor za njihovo zniževanje!

Gospodarski razvoj ne sme temeljiti na slabih, nevarnih pogojih dela in nizkih plačah. Rast produktivnosti sama po sebi avtomatično ne zagotavlja kakovostnih delovnih mest in boljšega življenja ljudi. To je v prvi vrsti stvar kulture in političnih odločitev ter zavedanja delodajalcev, da brez zadovoljnega delavca, njegovega urejenega in stabilnega ekonomskega in socialnega stanja, kakovostnega delovnega mesta ter dostojnega plačila za opravljeno delo, ni razvoja podjetja, dejavnosti, gospodarstva. Čas je že, da se zavemo, da je zagotavljanje ekonomske in socialne varnosti delavk in delavcev ter spoštovanje njihovih pravic temelj gospodarskega razvoja.

Zato nas toliko bolj presenečajo predlogi, ki se nanašajo na zamrznitev minimalne plače. V ZSSS absolutno nasprotujemo kakršnokoli zamrznitvi. Gre za popolnoma nesprejemljive predloge. Tisti, ki to predlagajo, očitno menijo, da je delavec zgolj in izključno strošek, ne pa da bistveno prispeva k razvoju podjetja ter k njegovi uspešnosti.

Nasprotovanje dvigu minimalne plače s 1. januarjem  2021 pomeni nasprotovanje pravici delavke oziroma delavca do dostojnega plačila, do dostojnega življenja. Pomeni tudi nasprotovanje temeljnim načelom Evropskega stebra socialnih pravic, ki v ospredje postavlja temeljne človekove pravice, vključno s pravico do dostojnega življenja, dostojnega plačila in varnega ter zdravega delovnega okolja.

Letos obeležujemo tudi dvajsetletnico Listine o temeljnih pravicah Evropske unije: Ta je bila, kot je zapisal nekdanji izvršni sekretar ZSSS za mednarodno dejavnost in nekdanji generalni sekretar ZSSS Pavle Vrhovec, najprej sestavni del Pogodbe o ustavi za EU, po njeni zavrnitvi na referendumih v Franciji 29. maja 2005 in na Nizozemskem 1. junija 2006 pa ni bila več sestavni del nove pogodbe o EU. Listina je za sindikate zelo pomembna, saj so sindikalne pravice v njej naštete kot sestavni del človekovih pravic: pravica do včlanjevanja v sindikate in organiziranja sindikatov, pravica do kolektivnega pogajanja in sklepanja kolektivnih pogodb, pravica delavcev do obveščenosti in posvetovanja v podjetju in pravica do stavke. Evropska konfederacija sindikatov je kljub temu organizirala več demonstracij, in sicer v Nici leta 2001 ter v Bruslju v letih 2001 in 2007, na katerih je zahtevala, da listina postane del pravnega reda EU. Uspelo ji je šele 1. decembra 2009, ko je listina s sprejetjem Lizbonske pogodbe pridobila neposredni učinek iz 6. člena Pogodbe o EU in tako postala zavezujoč vir primarne zakonodaje Evropske unije, pravice, zapisane v listini, pa so iztožljive pred Sodiščem EU.

Prav zagotavljanje varnega in zdravega delovnega okolja pa je, zlasti v tem času, izredno pomembno! Anketa, ki smo jo izvedli med članstvom, kaže, da kar 68 odstotkov zaposlenih kljub kriznim razmeram na svojih delovnih mestih dela, da kar 34 odstotkov delodajalcev ni odredilo dela od doma, tudi tam, kjer bi narava dela to dopuščala, in da kar 34 odstotkov zaposlenih ni niti obveščenih o okužbah na delovnem mestu, 60 odstotkov pa jih navaja, da je v njihovem kolektivu do okužbe že prišlo! To pa pomeni, da je področju varstva in zdravja pri delu še vedno namenjeno premalo pozornosti. Vključno z osveščanjem zaposlenih. V ZSSS smo prepričani, da zagotavljanje varnih in zdravih delovnih razmer in okolja nikakor ne sme biti zgolj mrtva črka na papirju, temveč gre za temeljno človekovo pravico, ki zahteva tudi konkretne ukrepe.

Spoštovane poslanke, spoštovani poslanci, delavske pravice, vključno s pravico do dostojnega plačila ter zdravega in varnega delovnega okolja, so človekove pravice. Delavkam in delavcem pripadata varno delovno okolje in dostojno plačilo. To ni stvar izbire. To je delavska pravica. To je človekova pravica.

Na dan človekovih pravic vas torej pozivamo: Postavite se pokonci, postavite se za delavke in delavce! Zavrnite kakršnokoli omejevanje dostojnega plačila ali varnega delovnega okolja. Zavrnite liberalizacijo in zatiranje delavskih pravic in zagotovite spoštovanje človekovih pravic. Zavzemite se za dostojno življenje delavk in delavcev!

P. S.: Zgornja fotografija je z naše lanske manifestacije ob svetovnem delu človekovih pravic, sporočilo na transparentu pa seveda velja vedno in povsod.


Ne prezrite:

Dan človekovih pravic letos obeležujemo tudi s serijo webinarjev oziroma kratkih spletnih seminarjev, na katerih bomo spregovorili o aktualnih temah – človekovih pravicah, minimalni plači, delov času bolezni covid-19 in podobno:

ZSSS izobražuje: predstavljamo serijo webinarjev ob svetovnem dnevu človekovih pravic

Share