EESO v Sloveniji ugotovil pomanjkljiv sistemski pristop in hvalevredno zagnanost prostovoljcev

14. 1. 2016

 

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je v četrtek, 14. 1. 2016, gostila novinarsko konferenco, na kateri so predstavniki Evropskega ekonomsko-socialnega odbora (EESO) predstavili prve vtise, ki so jih dobili med preverjanjem razmer v zvezi z migracijami in begunci v Sloveniji. Že takoj po konferenci so te informacije predstavili predstavnikom vlade z namenom izboljšanja razmer tako za begunce kot vse, ki z begunci delajo.

 

Nastopajoči so bili enoglasni v zaključku, da Evropa namesto parcialnih pristopov posameznih držav nujno potrebuje skupno politiko reševanja begunske krize in da je nesprejemljivo, da se tako obsežna kriza rešuje na račun prostovoljcev.

 

EESO je v okviru programa lokalnega pristopa »Going local« pripravil vrsto misij, da bi se podrobneje seznanil z dejavnostmi organizacij civilne družbe, ki se ukvarjajo z migranti, prosilci za azil in begunci. Misijo v Slovenijo sestavljala delegacija treh članov, v kateri so Madi Sharma (Združeno kraljestvo, predstavnica delodajalcev), Andrej Zorko (Slovenija, Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, predstavnik sindikatov) in Primož Šporar (Slovenija, predstavnik skupine interesnih dejavnosti).

 

Naloga misije je prepoznati težave in potrebe, uspehe, primere dobre prakse in nekatere izzive različnih organizacij, ki so dejavne pri spopadanju s sedanjo begunsko krizo, glavni cilj pa je pripraviti dobro utemeljen in dokumentiran prispevek k oblikovanju politike EU. Misije v 11 državah članicah EU (Italija, Grčija, Nemčija, Malta, Madžarska, Avstrija, Slovenija, Švedska, Poljska, Bolgarija in Hrvaška) in Turčiji so se začele izvajati konec leta 2015, potekale pa bodo tudi v začetku leta 2016.

 

Delegacija je 13. in 14. januarja obiskala Ljubljano, Dobovo, Šentilj in Maribor, da bi se čim podrobneje seznanila z razmerami na terenu. Razgovori so potekali o težavah, s katerimi se soočajo deležniki, in morebitnih strategijah za spoprijemanje s pritokom beguncev. Posebna pozornost je namenjena praksam in politikam, ki prispevajo h gladkemu procesu sprejema, premestitve ali vključevanja beguncev v družbo.

 

»Evropa naj bi bila zgrajena na vrednotah kot sta dostojanstvo in spoštovanje. Danes se sprašujem, kje to vidijo in čutijo begunci? Iskrena hvala vsem prostovoljcem, službam in nevladnim organizacijam, ki dajejo vse od sebe, da stvari na terenu tečejo, kot tečejo. Edini, ki so v nastali situaciji dvignili roke, so politiki, zato je nujno, da prav vse, slovenske in evropske politike, spravimo iz njihovih slonokoščenih stolpov med ljudi, na teren. Samo tako bodo razumeli situacijo in prepoznali probleme, ki jih moramo reševati skupaj, na evropski ravni«, je dejala Madi Sharma, predstavnica delodajalcev pri EESO.

 

Primož Šporar, predstavnik skupin raznih dejavnosti pri EESO, pa je dejal: »Prvi vtisi s terena so pozitivni predvsem zaradi dela prostovoljcev in vseh služb, od policije do civilne zaščite. Njihova izjemna požrtvovalnost je razlog, da se napake v sistemu vsaj malo skrijejo. Slednje opažamo predvsem kot velik manko meddržavnega, evropskega sodelovanja na migrantski poti. Begunce pošiljamo z ene meje na drugo, pogosto tudi nazaj, postopke podvajamo in ponavljamo, kar je nesprejemljivo in neracionalno. Vse napovedi kažejo, da bo migrantski tok postal dvosmeren in Slovenija se kaj hitro lahko znajde v funkciji ‘migrantskega žepa’, kjer bomo sprejemali begunce z obeh strani meje. Glede na videno in slišano zaenkrat nisem dobil prav nobenega vtisa, da je Slovenija na ta scenarij pripravljena.«

 

»V prvi vrsti ugotavljamo, da nam manjka skupni, evropski pristop k reševanju migrantske krize. Države se s krizo spopadajo vsaka po svoje, v veliko primerih podvajajo postopke in še dodatno obremenjujemo že tako obremenjene ljudi. Na terenu je opaziti veliko izčrpanost, prostovoljcev zmanjkuje, ljudje ne zmorejo več. Nedopustno je, da tako obsežno problematiko, tako veliko krizo, rešujemo na plečih izčrpanih prostovoljcev. Veliko pohval je na terenu tako slišati na račun programa javnih del, s katerim je Vlada Republike Slovenije zagotovila vsaj nekoliko bolj profesionalno rešitev, vendar to še ni dovolj«, pa je poudaril Andrej Zorko, predstavnik sindikatov pri EESO.

 

Ob tem so člani EESO še sporočili, da bodo popoldne predstavnikom vlade prenesli tudi zelo konkretne predloge za konkretne rešitve, ki bi lahko tako beguncem kot delavcem na terenu zelo hitro olajšale življenje, kot bi bilo recimo poenotenje popisnih postopkov s sosednjimi državami.

Share