Na seji Ekonomsko-socialnega sveta brez dogovora o minimalni plači

11. 12. 2020

Socialni partnerji so danes na maratonski seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) obravnavali številne teme. Glede minimalne plače niso našli skupnega jezika.

Na pobudo delodajalskih organizacij, ki soglasno zahtevajo zamrznitev minimalne plače, in sicer z večkrat slišanimi ter nikoli uresničenimi napovedmi o katastrofičnih posledicah dviga, je na seji potekala razprava o možnostih prestavitve uveljavitve zakona o minimalni plači.

Vlada se do predloga ni opredelila

»Predlagana je bila prestavitev uveljavitve za eno leto in dodatek za delavce, ki zaradi prestavitve ne bodo deležni povišanja. Sindikati smo izrazili nasprotovanje kakršnikoli zamrznitvi zakona, ki bi pomenila, da se minimalna plača najslabše plačanim delavkam in delavcem s 1. januarjem ne dvigne. Ostali smo pri stališču, da razumemo stanje v panogah, ki so zaprte zaradi vladnih odlokov, da pa je treba zanje poiskati posebne rešitve, ker pri tem ukrep zamrznitve minimalne plače nima nobenega dodatnega učinka. Prav tako smo vztrajali pri dvigu minimalne plače, pri čemer se ne strinjamo z nobenim načinom poseganja v zakon, ki bi pomenil, da delavci z najnižjimi plačami ne bi bili deležni zvišanja. Po daljši, več kot dve ure dolgi razpravi, je ESS ugotovil, da socialni partnerji niso našli skupnega predloga,« nam je povedala predsednica ZSSS Lidija Jerkič.

Čeprav se vlada do vprašanja ni opredelila, zamrznitve ni vključila v sedmi protikoronski paket, kar pa se še vedno lahko zgodi naknadno. Amandma, ki bi prinesel zamrznitev bi lahko v državnem zboru vložili tudi posamezni poslanci, kar se v nestanovitnih političnih razmerah gotovo lahko zgodi. V ZSSS zato, kot smo že pisali, potekajo priprave na vse oblike sindikalnega boja, izključena pa ni niti splošna stavka.

Na različnih bregovih 

O minimalni plači sta se včeraj v oddaji Odmevi na TV Slovenija 1 soočili tudi Lidija Jerkič in Sonja Šmuc, generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije. Oddaja je dostopna tukaj.

Sedmi protikoronski paket bo prečesala pogajalska skupina

Na seji je minister za finance Andrej Šircelj predstavil tudi celoten predlog sedmega interventnega protikoronskega zakona. Ustanovljena je bila tudi pogajalska skupina, ki bo v naslednjih dnevih skušala uskladiti predlog zakona. »Po predstavitvi je bila imenovana pogajalska skupina, ki bo z delom začela jutri, torej v soboto, pogajanja bodo predvidoma končana v ponedeljek,« je povedala predsednica ZSSS. Spomnimo, da zadnja dva protikoronska paketa nista bila usklajena s sindikati, tudi pred tem pa sindikalisti niso bili zadovoljni s socialnim dialogom. V predlog, ki so ga sindikati dobili na vpogled v četrtek, ni vključena obvezna upokojitev v primeru izpolnjevanja pogojev za upokojitev. V javnosti se je namreč govorilo, da bodo morali delavke in delavci oditi v pokoj ob izpolnjenih štiridesetih letih delovne dobi in ob starosti vsaj 65 let.

Sprejeli protokol o sprejemanju interventne zakonodaje

Na seji so sprejeli tudi protokol o pogajanjih v primerih sprejemanja interventne zakonodaje. Kot je dejala Lidija Jerkič, protokol predvideva roke za posredovanje gradiva in časovnico pogajanj, ki morajo biti v teh primerih hitra. »To je nekaj, kar smo pogrešali ves čas. Prav tako protokol določa obveznost, da se predlogom, ki so rezultat pogajanj, priloži zapisnik, zato, da se ve, kaj je bilo usklajeno in kaj ne, v izogib različnim poznejšim interpretacijam,« je še za konec dodala predsednica ZSSS.

Matej Klarič


Preberite še: 

Izpostavljamo: Zamrznitev minimalne plače = zamrznitev vseh plač

ZSSS nasprotuje poskusom zamrznitve minimalne plače in začenja s pripravami na vse oblike sindikalnega boja, vključno s splošno stavko!

Share