Najboljši komentar delodajalcev lahko dajo ‘njihovi’ delavci

28. 11. 2018

Ob obravnavi zakona na Ekonomsko-socialnega sveta je Združenje delodajalcev Slovenije (ZDS) zamudilo, da bi na ustreznem mestu podalo svoja stališča in vsebinske predloge v zvezi z novelo zakona o minimalni plači. Namesto tega so zagrozili z izstopom iz socialnega dialoga, je spomnila predsednica ZSSS Lidija Jerkič.

»Kljub trajajoči gospodarski rasti vsaj dve leti niso želeli pristopiti k izdelavi novega plačnega modela, ali se pogovarjati o usklajevanju najnižjih plač v kolektivnih pogodbah vsaj v višini, ki bi sledila minimalni plači. Črno slikanje sedanje situacije je le nadaljevanje vsakoletnega januarskega izsiljevanja ob usklajevanju minimalne plače po še veljavnem zakonu in sicer ne glede na to, za koliko se je letno usklajeval znesek minimalne plače,« je ob zadnjem pismu te delodajalske organizacije, s katerim ozkogledo izpostavljajo posledice in učinke načrtovanega dviga minimalne plače, še enkrat opozorila Jerkičeva.

Uravnilovke ne bo povzročila minimalna plača, postavljena na višino minimalnih življenjskih stroškov, »temveč nepripravljenost delodajalcev za dvig plač po tarifnih razredih v kolektivnih pogodbah dejavnosti. Če bi se dogovarjali prej, bi bil sedaj sistem vzdržen,« je pojasnila.

»Naš problem ni nizka minimalna plača, naš problem so nizke plače na sploh, ki pa jih ne povzroča znesek na ravni najnižjih življenjskih stroškov, temveč vprašanje pripravljenosti deliti zasluženo, lahko pa še kakšno, za delodajalce še bolj neprijetno vprašanje, npr. o vodenju,« je poudarila predsednica ZSSS.

»Dejstvo je, da si Slovenija zasluži večje plače. Zaposleni v podjetjih podpisnikih pa so njihov najboljši komentator,« je o pismu ZDS, pod katerega je podpisanih »preko 115 direktorjev podjetij v Sloveniji«, še dodala predsednica ZSSS.

 

Odprto pismo ZDS glede posledic predloga nove definicije minimalne plače, objavljeno na spletni strani ZDS 28. 11. 2018

Share