O redefiniciji minimalne plače v državnem zboru

25. 9. 2015

V državnem zboru je danes potekala splošna razprava o spremembi definicije minimalne plače z zakonsko novelo zakona o minimalni plači, ki jo je, podprto z več kot 11 tisoč podpisi državljank in državljanov, zahtevalo sedem slovenskih reprezentativnih central (ZSSS, Neodvisnost, Pergam, Alternativa, Solidarnost, KS 90 in Konfederacija sindikatov javnega sektorja).

Sindikalnemu predlogu, po katerem bi iz minimalne plače izvzeli dodatke za neugoden delovni čas (za delo ob nedeljah, ponoči in ob praznikih), se obeta velika podpora, saj ga podpira tudi vlada, prav tako so mu podporo napovedale poslanske skupine.

 

Predlog je uvodoma predstavila izvršna sekretarka ZSSS za ekonomsko področje Andreja Poje. Z izvzemom dodatkov za neugoden delovni čas želijo sindikati popraviti krivico za delavce z minimalno plačo, ki delajo v neugodnih časovnih pogojih in za to ne prejemajo dodatkov k plači, drugi delavci pa te dodatke prejemajo. Pojetova je sicer še pojasnila, da so v sedanji definiciji minimalne plače že izvzeti dodatki za nadurno delo, običajno pa so dodatki izvzeti iz minimalne plače tudi v vseh ostalih evropskih državah, kjer poznajo ta delovnopravni oziroma plačni institut.

 

Poudarila je še, da so si sindikati več kot desetletje na pogajanjih prizade’vali spremeniti definicijo minimalne plače in plačni model, vendar pri delodajalcih za to ni bilo pripravljenosti.

 

Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak, ki tudi podpira odpravo te krivice, je sicer poudarila, da bi bili bolj zadovoljni, če bi bil za ta predlog dosežen konsenz socialnih partnerjev. Ob tem je še opozorila, da bi zniževanje prispevkov lahko ogrozilo socialne transferje.

 

Tudi v vladajoči Stranki modernega centra (SMC), kjer so zahtevali izvedbo splošne razprave, so poudarili potrebo po ohranjanju socialnega dialoga. Več poslank in poslancev pa je izrazilo hvaležnost sindikatom in 11.000 volivcem, ki so naredili tisto, kar vse dosedanje vlade niso niti poskušale. Poslanci nekaterih strank so ob tem še opozorili, da mora vlada sočasno razbremeniti plače, še posebej tiste najnižje.

 

Združena levica pa je napovedala, da bo predlagala izločitev vseh dodatkov iz minimalne plače in tudi razmislek o njenem povečanju, delež plač v rastočem BDP se namreč zmanjšuje.

Share