Ob strani jim stoji sindikat – Težki časi za zaposlene v družbi Gardenia

17. 7. 2020

Družba Gardenia, ki se ukvarja z veleprodajo in maloprodajo cvetja, je od 26. junija v stečaju. Zaposleni, nazadnje jih je bilo 59, so to izvedeli bolj ko ne »slučajno«. Direktorica jih s svojo namero ni seznanila, računovodkinja je na bolniški, pomaga jim Sindikat delavcev trgovine Slovenije (SDTS). Na njegovo pobudo so se zaposleni najprej sestali s stečajnim upraviteljem.

»Vsi smo bili presenečeni, da se je to zgodilo z danes na jutri.« Kot nam je povedala Tanja Ljubej, predsednica SDTS v Gardenii, je bil zanje stečaj šok. V petek, ko je šla firma v stečaj, delavci o tem niso vedeli nič, izvedeli so v soboto, ko prek računalnika niso mogli naročiti blaga. Uradnih informacij delavci od direktorice niso prejeli, izvedeli pa so, da je firma zadolžena.

Ob strani jim stoji sindikat

Sindikat delavkam, te so v večini, in delavcem pomaga pri prijavi na zavod ter uveljavljanju pravic in poplačil, tudi tistih, ki naj bi jih dobili iz stečajne mase, še prej pa iz jamstvenega sklada. Imeli so zbor delavcev na pobudo sindikata, takoj ko je Tanja Ljubej javila sekretarki zahodne regije ZSSS Simoni Mali, kaj se jim dogaja; na pomoč je takoj priskočil tudi generalni sekretar SDTS Ladi Rožič.

Gardenia, ki ima že 68-letno tradicijo, saj se je razvila iz ljubljanskih cvetličarn, je očitno imela težave že dalj časa. Delavcem so nazadnje izplačali plače maja, dolžni so jim dve plači, odpravnino, regres, nadure in napačno obračunana nadomestila plač za letni dopust in praznike, približno za pol leta pa naj bi bila družba nekaterim dolžna tudi neplačane socialne prispevke.

Terjatev bo precej, predsednica sindikata pa ni optimistična in pravi, da verjetno vsega ne bodo mogli dobiti iz stečajne mase, saj so prednostne upnice banke. Vprašanje pa je tudi, koliko bo stečajni upravitelj lahko iztržil s prodajo nepremičnega premoženja in preostalega blaga.

Dediščina zgodovine?

Ni le epidemija tista, ki je cvetličarnam zaprla vrata, odpovedala marsikateri dogodek, od porok do raznih slavnosti, omejeni so bili celo pogrebi, tudi prejšnje odločitve vodstva družbe Gardenia so po naših informacijah botrovale njenemu zlomu. Nekateri pa še danes ugibajo tudi, kako se je pred več kot dvema desetletjema ta družba sploh olastninila, in vidijo korenine težav že v tistih časih.

Delavke in delavci Gardenie so se na pobudo SDTS v Domu sindikatov v Ljubljani v sredo, 8. julija, srečali (glej fotografijo zgoraj) s predstavniki Zavoda RS za zaposlovanje in Javnega jamstvenega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS. Poleg splošnih informacij in potrebnih obrazcev so jim bili uradniki obeh institucij in sindikalisti na voljo tudi za individualna svetovanja.

V SDTS je včlanjenih 31 delavk in delavcev, na »zadnji večerji«, kot je srečanje s predstavniki zavoda in sklada označil generalni sekretar SDTS Ladi Rožič, so se zbrali domala vsi in postavili veliko vprašanj. Kot so izvedeli, razmere na trgu dela niso slabe in poiskali si bodo lahko »nove priložnosti«, tudi za starejše od 45 let bi se lahko kaj našlo. »Ni taka kriza, potrebe po delavcih so velike,« je zbranim povedal predstavnik zavoda in dodal, da v dejavnosti trgovine vedno iščejo nove delavce.

Vmes bodo iz sklada dobili vsaj dve minimalni plači, izplačilo za letošnji letni dopust in odpravnino, regres in nadure pa bodo prijavili v stečajno maso. V naslednjih dneh pa bo prav gotovo za vse še stresno, saj papirjev, ki jih morajo izpolniti, da bi prišli do pravic, ni tako malo. K sreči jim ob strani stoji sindikat.

Mojca Matoz

Delavska enotnost

Ta članek je izšel v najnovejši, drugi julijski številki Delavske enotnosti, glasila ZSSS. In edinega rednega periodičnega delavskega časopisa, ki nepretrgoma izhaja že 78 let, od novembra 1942. Ter nujnega vira informacij za vse delavke in delavce, sindikalistke in sindikaliste, delovne ljudi, ki jih zanimajo pomembne, relevantne, kompleksne teme, s pomočjo katerih lahko bolje razumemo svet, v katerem živimo.

Na Delavsko enotnost se lahko naročite tukaj. Berite, da boste vedeli!

Share