Odstopijo naj in vrnejo ves denar

20. 1. 2016

Predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije (SPGS), Sindikata državnih organov Slovenije (SDOS) in Sindikata zdravstva in socialnega skrbstva Slovenije (SZSSS) so na novinarski konferenci v sredo, 20. 1. 2016, predstavili svoj pogled na neupravičena izplačila dodatkov za stalno pripravljenost na nekaterih fakultetah v Sloveniji. Skušali so predvsem zelo jasno pokazati, komu in zakaj taki dodatki pripadajo, koliko znašajo in kako redko se izplačujejo.

 

Jasno je, da delo fakultetnih elit z ministri na čelu nima nikakršne zveze s stalno pripravljenostjo, predstavniki sindikatov pa ocenjujejo, da izplačevanje dodatkov za stalno pripravljenost ni bilo napaka, ampak zavestna kršitev zakonodaje in bogatenje elit. Zato so zahtevali, da se neupravičeno izplačana sredstva v celoti in z obrestmi vrnejo, odgovorni pa naj odstopijo.

 

Nad sprenevedanjem ministra, ministrice, dekanov, rektorja in ne nazadnje predsednika vlade ter njihovo neverjetno nizko stopnjo moralne odgovornosti so sindikalisti ogorčeni. Ob večletnem varčevanju na plečih javnih uslužbencev, je bil prav minister Mramor tisti, ki je med težkimi pogajanji zatrjeval, da bi sprostitev vseh varčevalnih ukrepov pomenil nepopravljiv udarec za javne finance in se pri tem skliceval tudi na zahteve Evropske unije. Razkritje, kako so si akademske elite v času največje krize brezsramno zvišale svoje plače, je v posmeh vsem javnim uslužbencem, še posebej gasilcem, policistom, vojakom, delavcem v zdravstvu in sociali, ki najbolje vedo, da dodatek za stalno pripravljenost na domu ni privilegij, ampak nasprotno velika obveznost, ki močno poseže v življenje celotne družine.

»Predsednik vlade Republike Slovenije dr. Miro Cerar je s tem, ko ni sprejel odstopa ministra Mramorja, nase prevzel vso odgovornost in posledice, ki iz tega izhajajo. Sklicevanje na to, da je vlada na dobri poti in da bo na njej vztrajala, ne pomeni nič drugega kot nadaljevanje diktata bruseljske birokracije, ki nam nenehno zapoveduje – dvigovanje konkurenčnosti na račun stroškov dela, dosledno spoštovanje fiskalnega pravila, nadaljnjo zamrznitev pokojnin in zmanjševanje primanjkljaja. Na eni strani torej varčujemo na račun najbolj ranljivih skupin, na drugi strani imamo privatizacijo v korist posameznih elit! Kar se nas tiče, gre za grobo zlorabo in minister Mramor ne more biti več naš partner v socialnem dialogu,« je poudaril predsednik ZSSS Dušan Semolič.

 

David Švarc, sekretar SPGS, je dodal: »Ko poklicni gasilec zaključi z rednim delom na delovnem mestu, nastopi čas stalne pripravljenosti na domu. Nadaljnjih 12, 16, 24 ur mora biti pripravljen, da se v vsakem trenutku, podnevi ali ponoči, nemudoma odzove na klic iz enote in odpravi na intervencijo, reševati življenja in premoženje. Kljub temu v največjih gasilsko-reševalnih enotah, v Ljubljani, Mariboru in Kopru, kjer bi bili do dodatka za stalno pripravljenost brez dvoma upravičeni, tega sploh ne prejemajo, čeprav se ob klicu na intervencijo, vedno ‘prostovoljno’ odzove zadostno število poklicnih gasilcev. Stalna pripravljenost na domu se izvaja praviloma le v manjših poklicnih enotah in to izključno zaradi kadrovske podhranjenosti. V SGPS zato zahtevamo, da odgovorni na vodilnih položajih vrnejo vsa neupravičeno prejeta sredstva – z obrestmi vred, da odstopijo oz. so odstavljeni s svojih pozicij in da se jim onemogoči zasesti katerokoli delovno mesto v javnem sektorju!«

»Delavke in delavci na področjih sociale in zdravstva smo že leta kadrovsko podhranjeni, odrekamo se marsikateri pravici in sklenili smo že marsikateri kompromis, vse zaradi varčevanja in vse za dobrobit države. Na našem poklicnem področju je ogromno poklicev, ki si zaslužijo dodatek za stalno pripravljenost, pa tega dodatka vseeno ne prejemajo. Dodatek za stalno pripravljenost se izplačuje zgolj izjemoma, v primeru deficitarnih poklicev, kirurgov specialistov in še to v situacijah, ki so v naprej predvidene in ko je stalna pripravljenost v naprej razpisana. Dodatek se plačuje po urah in nikakor ne za cel dan ali mesec. Na fakultetah je šlo za plačevanje dodatkov za 24-urno pripravljenost in v zneskih, za katere bi moral delavec v sociali ali zdravstvu garati nekaj let, kar je absurd! Sprašujemo se, kje je tu kakšen nadzor,« je povedal predsednik SZSSS Aleksander Jus.

 

Drago Ščernjavič, sekretar SDOS, je poudaril, da na problem neupravičenega in netransparentnega izplačevanja dodatkov opozarja že več let. »V letu 2014 je tako 21.735 javnih uslužbencev prejelo za 12.459.686,56 evrov izplačanih dodatkov, nihče pa ne ve, koliko od tega je bilo sploh upravičenih sredstev. Prepričan sem, da so te številke še prenizke, da so v resnici večje in da je anomalij še več. Rešitev je preprosta in predlagal sem jo že večkrat. Vlada RS naj nemudoma sprejme Uredbo o metodologiji obračuna plač in drugih prejemkov, ki bo poenotila obračunavanje in izplačevanje plač po fakultetah. Sedaj ima namreč vsaka fakulteta svoj sistem, svoje računovodstvo in nadzor je praktično nemogoč,« je med drugim še predlagal.

 

 

Share