Poziv poslankam in poslancem Državnega zbora RS: Konkretno, in ne sramežljivo proti veriženju podjetij in izkoriščanju delavk in delavcev

10. 7. 2015

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič je poslanke in poslance državnega zbora pred odločanjem o izboljšavah zakona o gospodarskih družbah (gre za Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1I)) pozval, naj podprejo onemogočanje veriženja podjetij za dosego nepodjetniških ciljev z omejevanjem pravice do ustanavljanja gospodarskih subjektov.

Enoletna omejitev podjetniških aktivnosti za tiste, ki so obsojeni »na kazen zapora zaradi kaznivega dejanja zoper gospodarstvo, zoper delovno razmerje in socialno varnost, zoper pravni promet, zoper premoženje, zoper okolje, prostor in naravne dobrine«, je preozka, saj je »oseb, ki so ‘pravnomočno obsojene na kazen zapora’ zaradi recimo kaznivega dejanja kršenja temeljnih pravic delavcev (196. člen KZ) bore malo«, je zapisal Semolič. To se da preveriti tudi v skupnem letnem poročilu o delu državnih tožilstev 2014, kjer med drugim piše, so bile za kazniva dejanja zoper delovno razmerje in socialno varnost storilcem v večini primerov obsodilnih sodb »izrečene pogojne obsodbe z dodatnim pogojem povračila neplačanih obveznosti iz delovnega razmerja, v nekaterih posamičnih primerih pa so bile izrečene tudi zaporne kazni«.

Zato bi veljalo zaostriti to prepoved podjetniških aktivnosti, pa tudi za tiste, ki jim je bila v zadnjih treh letih s pravnomočno odločbo inšpektorata za delo oziroma finančne uprave najmanj dvakrat izrečena globa zaradi prekrška v zvezi s plačilom za delo oziroma prekrška v zvezi z zaposlovanjem na črno, saj se je po podatkih inšpektorata za delo število kršitev iz naslova plačil za delo med leti 2008 in 2014 sicer povečalo iz 843 na 3.542.

»Zato vas, spoštovane poslanke in poslanci pozivamo, da danes sprejmete predlog amandmaja k 2. členu predloga sprememb ZGD, ki ga je vložilo kar nekaj poslanskih skupin, in sicer:

Sedmi odstavek 10.a člena se spremeni, tako da se glasi:
‘(7) Omejitev iz 4. točke prvega odstavka tega člena preneha v treh letih od dneva pravnomočnosti odločbe oziroma sodbe, zaradi katere je nastopila omejitev iz 4. točke prvega odstavka tega člena.’«

»Naj položaj na globalni lestvici Doing Business ne bo bolj pomemben kot pa izjemno negativni trendi na področju kršenja (temeljnih) pravic delavcev,« je še poudaril predsednik ZSSS.

 

Več v spodaj pripetem javnem pozivu ZSSS!

 

 

 

 

Share