Proti nasilju nad ženskami na delovnem mestu – za konvencijo o nasilju in nadlegovanju v svetu dela

23. 11. 2018

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) se ob mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami, ki ga vsako leto obeležujemo 25. novembra, pridružujemo kampanji Evropske konfederacije sindikatov (EKS) in Mednarodne konfederacije sindikatov (ITUC).

Letošnja kampanja je posvečena podpori sprejetju konvencije Mednarodne organizacije dela (MOD) o odpravi nasilja in nadlegovanja v svetu dela. Prva razprava o nasilju in nadlegovanju je bila opravljena 8. junija 2018 na Mednarodni konferenci dela v Ženevi, kjer je bil sprejet sklep, da se predlog konvencije, dopolnjene s priporočili, uvrsti na naslednjo redno sejo z namenom sprejetja konvencije.

»Znano je, da nekatere države podpirajo zahteve delodajalcev, ki si prizadevajo razvodeniti besedilo dogovorjeno v letošnjem letu,« je opozorila konfederalna skratka EKS Montserrat Mir. »Upamo, da do tega ne bo prišlo. Le s podporo nacionalnih vlad lahko delodajalci, sindikati ter članice in člani sindikatov odpravimo nasilje nad ženskami na delovnem mestu,« je dodala.

Odprta vprašanja se nanašajo na opredelitev delavca, kjer sindikati zahtevajo široko in vključujočo definicijo, ki nikogar ne pušča zunaj. Prav tako nekatere države (Poljska, Bolgarija) nasprotujejo definiranju nasilja skozi prizmo spola.

Prihodnje leto, ko MOD praznuje stoletnico delovanja, bo odločilno za sprejetje konvencije. »Konvencijo MOD bi bilo treba prenesti v zakonodajo EU in nacionalne zakonodaje z zahtevo po določitvi postopkov za obravnavo nasilja in nadlegovanja na vseh delovnih mestih ter jasno opredelitvijo pravic žrtev in sankcij zoper storilce,« je še poudarila Monserrat Mir.

»Nasilje na delovnem mestu ni le oblika kršitve temeljnih človekovih pravic, temveč negativno vpliva na življenja in ogroža ekonomsko neodvisnost žensk. Kljub vsemu razvoju in dosežkom človeštva to še vedno prizadene milijone žensk in njihovih družin po svetu. Zato potrebujemo dober mednarodni pravni okvir,« pa je dodala strokovna sodelavka ZSSS Irena Štamfelj.

Sindikati pozivajo vlade in delodajalce, naj ciljajo visoko in podprejo vsebinsko ambiciozno konvencijo, saj bi to pomenilo velik korak k delovnim okoljem brez nasilja in nadlegovanja.

Več informacij o kampanji ITUC!

Share