Sindikalne centrale pred začetkom zbiranja podpisov podpore za spremembo definicije minimalne plače: Za odpravo nesprejemljive krivice gre!

27. 8. 2015

Vodilni predstavniki sedmih reprezentativnih sindikalnih central v Sloveniji so v četrtek, 27. 8. 2015, pred začetkom obdobja zbiranja podpisov za spremembo definicije minimalne plače v zakonu o minimalni plači, na novinarski konferenci še enkrat predstavili razloge in potek zbiranja podpore za spremembo zakona po poti ljudske iniciative.

Predstavniki Konfederacije novih sindikatov Slovenije – Neodvisnost, Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije, Konfederacije sindikatov Slovenije – PERGAM, Konfederacije sindikatov 90 Slovenije, Slovenske zveze sindikatov – Alternativa, Zveze delavskih sindikatov Slovenije – Solidarnost in Zveze svobodnih sindikatov Slovenije so govorili tudi o tem, zakaj je to krivico (dodatki za nočno in nedeljsko delo in za delo na praznike niso izvzeti iz minimalne plače oziroma so ti zneski neposredno všteti v minimalno plačo) treba odpraviti, kako bo zbiranje podpisov potekalo, za kaj gre pri pobudi, pa tudi o nekaterih drugih poudarkih.

 

Med drugim so še poudarili, da ne gre za dvig minimalne plače, ampak za izvzem dodatkov za neugoden delovni čas iz sedanje definicije. Sindikalne centrale želijo čim prej zbrati 5000 overjenih podpisov podpore njihovemu predlogu, da bi lahko spremembe zakona o definiciji minimalne plače stopile v veljavo s 1. januarjem 2016.

 

NK 7SindikalnihCentral MinimalnaPlaca SpremembaDefinicije Kampanja LjudskaIniciativa 27082015Minimalnaplaca.si

Podrobne informacije o sindikalni kampanji za spremembo definicije minimalne plače v Sloveniji najdete na posebni spletni strani minimalnaplaca.si, vzpostavljeni za potrebe kampanje »Zaslužimo si več kot minimalno plačo, s katero skušajo sindikalne centrale z zakonodajno pobudo po poti ljudske iniciative izboljšati definicijo minimalne plače v Sloveniji.

Prva septembra se začne obdobje oddajanja podpisov podpore tej ljudski iniciativi. Več konkretnih informacij o tej sindikalni zakonodajni pobudi si lahko preberete na spletni strani minimalnaplaca.si, prvemu viru informacij o tej sindikalni akciji.

 

Na ministrstvu za notranje zadeve in javno upravo so pripravili obrazce podpore volivca pobudi za spremembo zakona (tudi dvojezične za tista območja v državi, kjer kot uradna jezika veljata italijanščina in madžarščina), navodila upravnim enotam ter vzorec pravilno izpolnjenega obrazca.

 

Te obrazce objavljamo na dnu strani, seveda pa bodo na voljo tudi na vseh stojnicah, ki jih bodo v času zbiranja podpisov podpore vzpostavile sindikalne centrale, pa tudi na vseh upravnih enotah v Republiki Sloveniji, imeli pa ga bodo tudi dežurni sindikalisti na stojnicah pred upravnimi enotami.

 

Oddaja podpore pa bo prav tako mogoča prek enotnega državnega portala E-uprava.

 

Dostopen pa je tudi seznam vseh upravnih enot in njihovih krajevnih uradov, kjer lahko oddate svojo podporo,

 

 

Oglejte si posnetek novinarske konference sedmih sindikalnih central pred začetkom obdobja zbiranja podpisov za izboljšanje definicije minimalne plače!

 

 

 

 

 

Share