Sindikat delavcev trgovine Slovenije (SDTS) zahteva prilagoditev skupne splošne olajšave in razbremenitev 13. plače oziroma božičnice: »Vzpostavimo razliko med plačilom za delo in socialnimi transferji«

20. 4. 2016

V sredo, 20. 4. 2016, je na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) potekala novinarska konferenca SDTS, na kateri sta sekretar SDTS mag. Ladi Rožič in izvršna sekretarka ZSSS mag. Andreja Poje predstavila zahteve za prilagoditev skupne splošne olajšave in razbremenitev 13. plače oziroma božičnice.

Ko je državni zbor na pobudo sindikatov pred kratkim spremenil zakon o minimalni plači, so sindikati pričakovali, da bo vzporedno s tem spremenjena tudi lestvica za odmero dohodnine in olajšave, s čimer se je politika v celoti strinjala. Zdaj, več mesecev po izločitvi dodatkov za nočno, nedeljsko in praznično delo iz minimalne plače, delavci z minimalno plačo ob višji bruto plači dobijo nižje neto izplačilo, kar je nesprejemljivo – za delavce, sindikate in delodajalce.

»V Sindikatu delavcev trgovine Slovenije (SDTS) smo analizirali težavo v zvezi z dohodnino, ki je nastala pri delavcih z minimalno plačo zaradi izločitve dodatkov za nočno, nedeljsko in praznično delo iz minimalne plače. Ključna težava, s katero se soočajo delavci, ki prejemajo minimalno plačo, je ta, da se jim zaradi izločitve dodatkov za nočno, nedeljsko ali praznično delo (že v nizkih zneskih!), to ne pozna pri neto izplačilu, saj prebijejo cenzus in niso več upravičeni do najvišje davčne olajšave za te z najnižjimi dohodki – njihova neto plača pa je po izločitvi dodatkov enaka ali celo nižja kot pred izločitvijo dodatkov,« je poudaril Rožič.

»Zahteve ZSSS so že več let poznane in jih lahko le ponovim; plače je potrebno razbremeniti tako, da se povečajo neto plače in s tem kupna moč. Od države že dolgo terjamo spremembo dohodninske lestvice, razbremenitev božičnice oz. 13. plače, vendar slišani še nismo bili. Dovolj nam je varčevanja na račun tistih, ki prejemajo najnižje plače in nasprotujemo spremembam, ki bodo ponovno šle v korist najbogatejših,« pa je povedala Pojetova.

 

Več o problematiki v spodaj pripetem gradivu novinarske konference!

 

 

 

 

 

Share