Ustaviti uničujoč sistem za socialno državo

12. 5. 2016

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ), Umanotera, slovenske fundacija za trajnostni razvoj, Zveza potrošnikov Slovenije in Greenpeacea Slovenije so na novinarski konferenci v četrtek, 12. 5. 2016, predstavili skupno stališče do prostotrgovinskih sporazumov, ki jih v zadnjem obdobju sklepa EU, zlasti Celoviti gospodarski in trgovinski sporazum (CETA) med EU in Kanado, ki je že dorečen, in Čezatlantsko trgovinsko in naložbeno partnerstvo (TTIP), o katerem še vedno potekajo pogajanja med predstavniki EU in ZDA.

 

Organizacije nasprotujejo ohranitvi posebnega mehanizma za reševanja investicijskih sporov med korporacijami in državami (ISDS – »investor state dispute settlement« oz. mehanizem za reševanje sporov med vlagateljem in državo, ali pa ICS – »investment court system« oz. sodni sistem za vlagatelje), zapostavljanju in ogrožanju delavskih, okoljskih in prehranskih ter potrošniških pravic, deregulaciji, širjenju tržnega pristopa v javne storitve, vzpostavitvi mehanizma regulatornega posvetovanja…

 

Netransparentnost, tajnost, nedemokratičnost pogajanj, postavljanje načela (pričakovanega) dobička nad pravice ljudi, so nadaljnji razlogi zaradi katerih je treba CETA in TTIP zavrniti, so še povedali predstavniki organizacij na novinarski konferenci.

 

Na slovensko vlado so naslovili zahteve glede teh dveh sporazumov (dokument je pripet spodaj) in pozvali ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška, naj tudi na srečanju trgovinskih ministrov EU v petek, 13. 5. 2016, na katerem bodo v okviru Sveta EU odločali o nadaljnjem postopku sprejemanja CETA, trdno vztraja pri do sedaj jasno izraženem odklonilnem stališču glede mehanizma ICS in začasne rabe sporazuma v sporazumu CETA, ki ga zagovarja evropska komisija.

 

Več o skupnem stališču ZSSS, SVIZ, Umanotere, Zveze potrošnikov Slovenije in Greenpeacea Slovenija v spodaj pripetem skupnem pismu!

 

 

 

 

Share