Z novinarske konference Sindikata komunale, varovanja in poslovanja z nepremičninami Slovenije in podpisa kolektivne pogodbe dejavnosti za zasebno varovanje

2. 2. 2016

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije je v torek, 2. februarja 2016, gostila slavnostni podpis Kolektivne pogodbe dejavnosti za zasebno varovanje. Ob tej priložnosti so socialni partnerji (predsednica Sindikata komunale, varovanja in poslovanja z nepremičninami Slovenije – SKVNS Majda Marolt, predsednik republiškega odbora SKVNS za zasebno varovanje Bernhard Mraz, predsednik Zbornice za razvoj slovenskega zasebnega varovanja Branko Slak, in predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič), podpisniki pogodbe, pripravili tudi novinarsko konferenco, na kateri so izrazili prepričanje, da bo podpisana pogodba zagotovo prispevala k urejanju razmer v tej dejavnosti in posledično odpravljanju kršitev delovnopravne zakonodaje in preprečevanju nelojalne konkurence. Slavnostnega podpisa se je udeležil tudi mag. Lado Bradač, generalni direktor direktorata za policijo in druge varnostne naloge pri ministrstvu za notranje zadeve.

»Dejavnost zasebnega varovanja je dejavnost, ki jo Republika Slovenija ureja v javnem interesu. Gre za zahtevno delo, gre za dejavnost, ki se opravlja 24 ur na dan, 7 dni v tednu in 365 dni v letu. Torej zaposleni opravljajo delo dopoldan, popoldan, ponoči, v turnusu, na praznik, v nedeljo.
Delo zaposlenih v dejavnosti zasebnega varovanja zahteva različna znanja in spretnosti ter posebne osebnostne lastnosti. Zaposleni morajo imeti zahtevano izobrazbo – licenco, dobre motorične sposobnosti, moč , vzdržljivost, biti morajo samozavestni, komunikativni – skratka delo zaposlenih v dejavnosti zasebnega varovanja je zelo zahtevno.

Če pa pogledamo pod postavko varovanje na spletnih straneh Ajpesa, in sicer podatke o bruto izplačanih plačah, ugotovimo, da v tej dejavnosti kar tretjina zaposlenih prejema minimalno plačo in da povprečna plača zaposlenih v dejavnosti zasebnega varovanja dosega približno 60 odstotkov povprečne plače v Republiki Sloveniji.

Zagotovo pomeni podpisana kolektivna pogodba dejavnosti za zasebno varovanje korak naprej, pomeni boljši materialni položaj za zaposlene, saj le-ta zagotavlja in ohranja višino dodatkov za nočno delo, delo preko polnega delovnega časa, nedeljsko delo ter dodatek za delo na praznike in dela proste dneve po zakonu.

Glede na dejstvo je, da se v tej dejavnosti, še posebej po letu 2013, povečuje število zaposlenih za krajši delovni čas, smo se s kolektivno pogodbo dogovorili, da se v tej dejavnosti pogodbe za krajši delovni čas sklepajo samo izjemoma in v utemeljenih primerih, torej samo takrat, ko je to upravičeno, nikakor pa to ne more biti pravilo.

S kolektivno pogodbo v dejavnosti smo se dogovorili tudi glede odmorov, počitkov in razporejanja delovnega časa. Dogovorili smo minimalne standarde za povračilo stroškov prevoza na delo in z dela ter povračilo stroškov za prehrano med delom.

Ob tem velja poudariti, da gre za minimalne standarde, ki naj bi veljali za prav vse družbe, ki poslujejo v tej dejavnosti. Kajti s podpisom kolektivne pogodbe sta se obe stranki zavezali oziroma sta na ministrstvo za delo družino in socialne zadeve skupaj vložili predlog, da razširi veljavnost podpisane kolektivne pogodbe na vse delodajalce v dejavnosti zasebnega varovanja.

Člani sindikata, zaposleni v dejavnosti za zasebno varovanje, se zavedamo stanja v gospodarstvu in posledično v dejavnosti za zasebno varovanje.

Ob tem pa ponovno poudarjamo, da se strinjamo s predlogom in pozivom delodajalske strani po boljšem nadzoru v dejavnosti za zasebno varovanje in tudi sindikat je predlagal Inšpektoratu za delo, da sistematsko pristopi k preverjanju izpolnjevanja delovnopravne zakonodaje v tej dejavnosti, in to v prav vseh družbah, ki imajo licenco za opravljanje storitev.

Po našem trdnem prepričanju bo podpisana kolektivna pogodba za dejavnost zasebnega varovanja zagotovo prispevala k urejanju razmer v tej dejavnosti ter posledično odpravljanju kršitev delovnopravne zakonodaje in preprečevanju nelojalne konkurence.

Posebej pa gre poudariti, da smo se socialni partnerji s kolektivno pogodbo zavezali, da si bomo skupaj prizadevali za sklenitev celovite kolektivne pogodbe v dejavnosti zasebnega varovanja, ki bo urejala tudi vse ostale pravice in obveznosti, ki v tej kolektivni pogodbi niso določene. Pričakujemo torej, da se bodo pogajanja v tej dejavnosti v letošnjem letu nadaljevala,« so ob tej priložnosti zapisali v SKVNS.

Share