Zakaj predlagamo spremembe zakona o minimalni plači?

8. 7. 2015

Te dni se sindikalisti, združeni v ZSSS, srečujejo na posvetih po območnih organizacijah. Kljub poletju in času počitnic so posveti dobro obiskani, sindikalisti pa odločeni nadaljevati boj za bolj pravično minimalno plačo. Tokrat z zakonodajno pobudo. Zanjo bo treba zbrati 5000 overjenih podpisov. O tem, kako bo zbiranje podpisov potekalo, za kaj gre pri pobudi, pa tudi o nekaterih poudarkih s srečanj vodstva ZSSS s sindikalisti na terenu, kjer so potekali posveti s sindikalisti iz sindikatov, povezanih v ZSSS, si lahko preberete v nadaljevanju.

 

Dobra popotnica pobudi je tudi, da je vanjo vključenih skupaj sedem sindikalnih central, da je to projekt vsega delavstva, tako v javnem kot zasebnem sektorju, pa tudi upokojencev, mladih, brezposelnih. Sicer pa podrobne informacije o sindikalni kampanji za spremembo definicije minimalne plače v Sloveniji najdete na posebni spletni strani, vzpostavljeni za potrebe kampanje za izboljašnje definicije minimalne plače v Sloveniji. 

 

Priložnost za krepitev solidarnosti
Zbiranje podpore za spremembo zakona o minimalni plači (izvzetje dodatka za nočno in nedeljsko delo iz minimalne plače) je priložnost, da okrepimo solidarnost med vsemi, je bilo poudarjeno v Murski Soboti.

Sindikalni zaupniki iz podjetij in zavodov so se dogovorili tudi, da bodo aktivnosti za zbiranje podpisov organizirali v delovnih kolektivih, zato bodo imeli sindikalne informativne stojnice samo pred večjimi upravnimi enotami.

 

To je naš skupni boj
Na posvetu v Škofji Loki se je razvila živahna razprava. Pokazala je, da imajo ljudje dovolj krivic in da so pripravljeni za boj proti njim. Zbiranje podpisov za pravičnejšo minimalno plačo ne bo noben problem, so zatrjevali mnogi, saj imajo vsi po vrsti dovolj tega, da nekateri v tej državi nenormalno bogatijo, ljudem pa puščajo le drobtine.

Končni cilj sindikalnega boja za pravičnejšo minimalno plačo mora biti, da ta postane resnično plačno dno, prvi tarifni razred. Sindikati nismo oblast, ampak interesno združenje delavcev, oblast imajo v rokah gospodje politiki, ki pa povečini že naslednji dan po izvolitvi pozabijo, zakaj smo jih izvolili. Prisiliti jih je treba, da ravnajo drugače. Najslabše bi bilo le vdano čakati na prihodnost in se ne boriti, so menili gorenjski sindikalisti.

 

Krivico želimo in moramo popraviti
Sindikalisti ZSSS savinjskega območja so izražali zlasti nezaupanje do politike. Treba je biti previden, da kakšen podpis spet ne bo izginil, je bilo slišati, saj smo sindikati s tem že imeli slabe izkušnje ob zbiranju podpisov za referendum proti slabi banki.

Posvet ZSSS Kampanja MinimalnaPlaca MurskaSobota.jpgZbiranje podpisov ne bo problem, večja težava bo osvojiti politično trdnjavo, državni zbor. Predstavniki sindikalnih central, ki so zakon vložili, so že bili pri vseh poslanskih skupinah in praktično povsod dobili načelno podporo, le pri največji pozicijski in največji opozicijski stranki se o njej niso izrekli. Zato bi veljalo pritisniti tudi na lokalne izpostave poslancev.

Animirati je treba tako člane kot nečlane sindikatov, pobudo širiti preko družabnih omrežij, tisti, ki imajo elektronski podpis, pa lahko podpise oddajo preko e-uprave.

 

Podpise naj dajo tudi nečlani
Po prvem septembru, ko bodo vse večje sindikalne centrale v Sloveniji začele zbirati podpise v podporo skupnemu predlogu za spremembo zakona o minimalni plači, bodo v Podravju k podpisovanju sindikalnega predloga povabili tudi tiste delavke in delavce, ki še niso člani sindikata.

 

To so se dogovorili na posvetovanju sindikalnih zaupnikov iz podjetij in zavodov v Podravju, na katerem sta sodelovala tudi predsednik in sekretar ZSSS Dušan Semolič in Pavle Vrhovec. Obenem bodo sekretarja območne organizacije ZSSS Podravja in Koroške sproti obveščali, koliko podpisov so že zbrali. Sindikalni zaupniki pa bodo v podjetjih in zavodih izvedli informativno in propagandno kampanjo, s katero bodo sodelavce podrobneje seznanili s sindikalnim predlogom za spremembo definicije minimalne plače.

 

Številni z minimalnimi plačami težko shajajo
Čeprav so gospodarske razmere na teh območjih v povprečju boljše kot drugje v Sloveniji, so sindikalisti na posvetu v Novem mestu zagotovili, da bodo v začetku septembra množično odšli na upravne enote in tam podpisali podporo zakonodajni iniciativi ZSSS, ki jo podpirajo vse sindikalne centrale.

 

Poslanci bodo pokazali svoj obraz
»Če poslanci v državnem zboru ne bodo sprejeli predloga sedmih sindikalnih central za spremembo definicije minimalne plače in za izločitev dodatkov za nočno in nedeljsko delo iz minimalne plače, potem bomo vedeli, da poslanci niso več naši, temveč da so hlapci kapitala,« je na posvetu vodstva ZSSS s sindikalnimi zaupniki iz Spodnjega Podravja na Ptuju dejal eden od udeležencev. ZSSS velikih stvari ni nikoli dosegla samo za pogajalsko mizo, temveč tudi tako, da je pokazala svojo moč. Enako morajo storiti člani ZSSS tudi septembra, ko bodo zbrali zadostno število podpisov za vložitev sprememb zakona o minimalni plači v obravnavo v državnem zboru.

Posebej pa so sindikalni zaupniki opozorili, da morajo sindikati več storiti tudi za dvig vseh drugih plač, ne samo minimalne, saj postajajo razlike med plačami v spodnjem delu plačne lestvice vse manjše.

 

Posvet ZSSS Kampanja MinimalnaPlaca SkofjaLokaSedanja sindikalna akcija je samo prvi polčas

»Po tem, ko bomo sindikalisti dosegli izvzetje dodatka za nočno in nedeljsko delo iz minimalne plače, bomo morali naš boj nadaljevati, saj je krivično, da bodo ostali v minimalni plači drugi dodatki, od dodatka za minulo delo do dodatka za uspešnost pri delu,« je dejal eden od udeležencev posveta vodstva ZSSS s sindikalnimi zaupniki na Koroškem. Z njim se je strinjal tudi predsednik ZSSS, ki se je na posvetu med drugim odzval tudi na nekatere aktualne dogodke.

 

Vsak naj to vzame kot svoj izziv

Na posvetu ZSSS v Ljubljani je predsednik ZSSS naštel vse bitke glede minimalne plače. V njih je bila ZSSS vedno glavni protagonist in tako bo tudi sedaj, ko si sedem sindikalnih central skupaj prizadeva za spremembo zakona o minimalni plači.

Veliko moč in podporo spremembam je ljudstvo pokazalo že pri neformalnem zbiranju podpisov pod podporo iniciativi, brez posebne propagande je bilo zbranih blizu 30 tisoč podpisov. Od prvega septembra nas čaka bolj naporno delo, zbiranje overjenih podpisov na formalnih obrazcih. Pri tem morajo biti podporniki pozorni na troje: obrazcev ne smejo podpisati prej, ampak šele pred upravnim organom, temu se morajo identificirati z osebnim dokumentom in obrazce morajo vrniti ZSSS oz. drugim sindikalnim centralam, preko stojnic, sindikalnih zaupnikov oz. območnih organizacij ZSSS.

 

Čas za odpravo krivic je vedno pravi

Za odpravo krivic je vedno pravi čas, zato je treba definicijo minimalne plače spremeniti čim prej in iz nje izvzeti dodatek za nočno, nedeljsko in praznično delo. To so poudarili na posvetu sindikalnih zaupnikov severne Primorske v Novi Gorici.

 

Priložnost za oživitev solidarnosti
Akcija zbiranja podpisov v podporo sindikalnemu predlogu za spremembo definicije minimalne plače je priložnost za oživitev solidarnosti med ljudmi, ki v naši družbi čedalje bolj zamira. To so poudarili na posvetovanju sindikalnih zaupnikov iz južne Primorske in Notranjske v Sežani.

Sindikate čaka po spremembi zakona o minimalni plači še bitka za višje plače nasploh, saj se v nekaterih dejavnostih že več let niso povečale. Začenjajo pa se tudi razprave o zdravstveni reformi, ki je za člane ZSSS in vse delavce izjemno pomembna, saj bo določila obseg njihovih pravic na področju zdravstva.

Share