Zaradi stečaja Peka terjajo odgovornost

19. 1. 2016

 

V torek, 19. 1. 2016, so se na novinarski konferenci na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) predstavniki zaposlenih v podjetju Peko, d. d., predstavniki KNSS – Neodvisnost, Konfederacije novih sindikatov Slovenije, Sindikata tekstilne in usnjarsko-predelovalne industrije Slovenije (Stupis) ter ZSSS odzvali na predlagani stečaj podjetja Peka, d. d. Vsi prisotni so se strinjali, da je glavni razlog za nastalo situacijo slabo vodenje podjetja s strani uprave, za kar terjajo odgovornost.

Predstavili so zgodovino slabega upravljanja s podjetjem, položaj delavcev v primeru stečaja in kritično ocenili delo lastnikov, države in bank. Zaposleni v Peku so bili najbolj ogorčeni ob dejstvu, da so se v zadnjih letih zaradi reševanja podjetja odrekali svojim pravicam (prejemali so osemdesetodstotne plače in še te v obrokih, prav tako niso prejeli regresa za dopust), za to odrekanje pa bodo sedaj še dodatno kaznovani, saj jih čakajo tudi nižja nadomestila za brezposelnost.

Evelin Vesenjak, predsednica KNSSS – Neodvisnost je med drugim povedala: »Z veliko žalostjo ugotavljamo ponovno mačehovski odnos države kot lastnice podjetja Peko. Ne glede na vse zgodbe, ki jih poslušamo te dni, okoli vlaganj države v Peko, se mi zdi sramotno, da dopustimo, da nam ugaša še eno podjetje, ki je zraslo prav na plečih delavcev. Izgubljamo tovarne, izgubljamo delovna mesta, jamrati ne smemo. Kaj nam torej ostane?«

»V Peku sem preživel 20 let in zgodbo podjetja zelo dobro poznam. Stečaj me ni presenetil, saj je bilo prav vse narejeno na način, da drugega izhoda ni bilo. Za finančni zlom Peka niso krivi delavci, krivo je slabo vodenje, krivi so lastniki, ki se ne obnašajo kot lastniki. Podjetje Peko je bilo od uprave do uprave slabo vodeno, slab in neustrezen je bil tudi nadzor. Zato je treba terjati odgovornost,« je poudaril Anton Rozman, sekretar Stupisa in podpredsednik ZSSS.

»Delavci smo ob odločitvi, da gre naše podjetje v stečaj – ogorčeni. Prav mi smo vseskozi plačevali visoko ceno, da smo podjetje držali nad vodo in zdaj, ob stečaju, plačujemo najvišjo ceno. Naša povprečna starost je preko 50 let in vsi smo visoko usposobljeni za delo v čevljarstvu. V primeru stečaja nas velika večina nima nikakršne možnosti za zaposlitev, torej nas čaka dolgotrajna brezposelnost. Zaradi odrekanj v preteklosti (nižje plače) se nam obetajo nizka nadomestila in namesto, da bi delali to, kar znamo in zmoremo, bomo postali – številka na zavodu za zaposlovanje in strošek države. Ob vsem skupaj pa ne moremo mimo vprašanja: ali se je kdaj na sodišču preverjalo ravnanje uprav Peka, Se je kdaj terjala odgovornost,« se je prav tako vprašala Sandra Lang iz Peka.

Nebojša Stečuk, predsednik sveta delavcev v podjetju Peko je povedal: »Naša opozorila niso zalegla. Peko ima naročila. V tem trenutku delavci v Peku delajo. Sredstva za obratni kapital smo dobili na vse možne načine, niso pa bili uprave in lastniki uspešni pri iskanju virov financiranja: pa ne govorimo o velikih zneskih, govorimo o nekaj več kot 700.000 evrih! Delavci smo se v preteklosti že odrekali, odrekali smo se regresu, plače smo dobivali v obrokih, ob tem pa gledali odprodajo nepremičnin, za poplačilo bank in dobaviteljev. Nikoli pa delavcev! Delavcev, ki so to podjetje ustvarili.«

»Od osamosvojitve smo v Peku dobivali same slabe direktorje, nastavljala jih je država, zdaj se ta država umika. Dokler je bilo kaj pobrati, je podjetje še delalo, zdaj, ko ni ničesar več, zdaj gremo v stečaj. Sprašujem se, kako bodo naslednja dva tri mesece preživeli delavci? Stečajni postopek traja! In kaj potem! Kaj nas čaka? Od česa bomo živeli? Večina ljudi je lani dobivala le 80 odstotkov plač. Temu primerna bodo tudi nadomestila za brezposelnost. Ker smo se odrekali … bomo še kaznovani. Mene je sram,« je dodal Stane Geč iz Peka.

 

»V Sloveniji se nadaljuje uničevanje industrijskih podjetij, propad vsakega takega podjetja pa pomeni tudi propad znanja in izkušenj. Tovarne niso samo seštevek strojev, so dediščina generacij, ki so delale v njih. Banke, ki smo jih reševali z javnim denarjem, banke, ki so jih reševali tudi delavci in delavke Peka, danes ne razumejo in nočejo pomagati, država pa se sklicuje na konkurenčnost in Evropsko unijo. Žal – pri nas veljajo dvojna merila. Ena za državo in banke, druga za ljudi. Če bi bilo drugače, bi namreč pričakovali, da bo predsednik vlade Republike Slovenije danes tako goreče, kot je včeraj branil delo ministra Mramorja, branil delo delavk in delavcev podjetja Peko.« je novinarsko konferenco zaključil predsednik ZSSS mag. Dušan Semolič.

Share