ZSSS ob dnevu človekovih pravic o usklajevanju dela in življenja: Slabe prakse puščajo nepopravljive posledice

9. 12. 2015

Predstavniki ZSSS so ob dnevu človekovih pravic, ki ga praznujemo 10. decembra, opozorili na pomen uravnoteževanja časa za delo in časa za družino. Nesprejemljiva neoliberalna praksa naj postane kazensko pregonljiva. Družina ni ovira za delo, ti sferi se dopolnjujeta.

Vse večja intenzivnost dela, stalna dosegljivost, ki jo od delavcev zahtevajo delodajalci, stres na delovnem mestu, neurejen delovni čas in nepredvidljivi urniki dela, so po besedah Irene Štamfelj, strokovne sodelavke ZSSS, glavni generatorji problema neusklajevanja zasebnega in delovnega življenja, ki zaradi različnih vzrokov bolj pesti ženske kot moške.

Izvršna sekretarka ZSSS Andreja Poje je naštela nekaj ukrepov, ki jih definirajo in urejajo kolektivne pogodbe dejavnosti in podjetij in opozorila, da naj ti ne bodo usmerjeni le na potrebe otrok, ampak tudi na skrb za starejše družinske člane, ukrepe za ljudi na vodilnih in vodstvenih položajih ter za spodbujanje aktivnega očetovstva. Opozorila je tudi na številne kršitve delovnega časa, ki jih beleži inšpektorat, še posebej pri varovanih kategorijah starejših delavcev in staršev. Sekretar Sindikata delavcev trgovina Slovenije (SDTS) Ladi Rožič je povedal kako te nesprejemljive prakse potekajo v dejavnosti trgovine, kjer je vse manj zaposlenih in vse več prodajnih površin.

Svoje mora poleg nadzornih organov narediti tudi politika, je bil jasen predsednik ZSSS Dušan Semolič, ki je napovedal, da bodo sindikalisti svoje videnje problema predstavili tudi v državnem zboru.

 

Nekaj več o aktivnostih o usklajevanju dela in življenja si lahko preberete na tej povezavi v novici “Uravnotežimo čas za delo in čas za družino!”.

 

Več v spodaj pripetih dokumentih!

 

 

 

Share