BOJ ZA DELAVSKE PRAVICE NI NIKOLI KONČAN – ZSSS NAPOVEDUJE NADALJNJE AKTIVNOSTI PROTI KONČNI UVELJAVITVI ZAKONA O MALEM DELU

27. 10. 2010

Državni zbor je v torek, 26. 10. 2010, z 39 glasovi za in 32 glasovi proti sprejel zakon o malem delu. Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) odločno obsoja to dejanje državnega zbora, saj zakon o malem delu ni nič drugega kot trojanski konj razbijanja delavskih pravic pod pretvezo urejanja študentskega dela. Prav zato je ZSSS odločena uporabiti prav vsa razpoložljiva legalna in legitimna sredstva, da ta protidelavski zakon ne bo uveljavljen.

 

ZSSS že kar nekaj časa intenzivno javno opozarja na izjemno negativne posledice, ki jih s seboj prinaša institut malega dela. Malo delo prinaša zelo okrnjene pravice iz dela. Ali kakor je napisano v samem predlogu zakona: »Malo delo ne predvideva drugih stroškov dela, ki bremenijo delovno razmerje kot npr. odpravnine, prevoz na delo, letni dopust ipd.«

Nadalje – primerjava zavarovalnih dob, med delavcem, ki sklene pogodbo o zaposlitvi za določen čas (za 1 leto) s skrajšanim delovnim časom (t.j. 60 ur na mesec) in delavcem, ki v enakem obdobju opravi enako število ur v skladu z zakonom o malem delu pokaže da se prvemu – delavcu (s sklenjeno pogodbo o zaposlitvi) v zavarovalno dobo všteje 4,14 meseca v enem letu, delavcu, ki opravi enako delo po malem delu pa le 2,8 meseca v enem letu. Nadalje – malo delo bo zelo podvrženo zlorabam, recimo v obliki veriženja, tj. posojanja napotnic drugim. Nadalje – malo delo ni odskočna deska za redno zaposlitev, temveč »zgolj« element razbijanja rednih delovnih razmerij, kar nam kažejo primeri iz tujine. Nadalje – malo delo je bazen »zaposlenih revnih«. Še več; »zaposlenih revnih« dodatno osiromašenih za večji del pravic iz rednega delovnega razmerja.

 

Tokrat so vse poslanske skupine strank vladne koalicije (SD, ZARES, DESUS in LDS) glasovale ZA sprejem zakona, izjema sta bila le poslanca SD Julijana Bizjak-Mlakar in Andrej Magajna ter poslanca ZARES Vito Rožej in Tadej Slapnik, ki so glasovali PROTI sprejemu zakona, poslanec ZARES Franci Kek pa svojega glasu ni oddal, čeprav je bil ob glasovanju v dvorani.

 

Na seji prisotne poslanke in poslanci opozicijskih SDS in SNS so vsi glasovali PROTI sprejemu zakona, med tem pa so tiho podporo zakonu z neoddanimi glasovi, kljub prisotnosti na seji, izrekli nekateri poslanci SLS.

 

Zaradi vseh teh razlogov bomo predstavniki delojemalcev v državnem svetu vložili predlog za odložilni veto na zakon o malem delu, kar bi pomenilo obvezo ponovnega glasovanja o zakonu v državnem zboru in potrebno absolutno večino za njegov ponovni sprejem. To pa ne bo prav lahko, saj je ZA sprejem zakona danes glasovalo 39 poslank in poslancev, pri ponovnem glasovanju pa je za sprejem zakona potrebnih 46 glasov.

 

ZSSS se prav tako pridružuje aktivnosti zbiranja 2.500 podpisov potrebnih za razpis za naknadni zakonodajni referendum o zakonu, ki ga je sprožila Študentska organizacija Slovenije.

 

Zahtevamo več rednih in kakovostnih zaposlitev in ne več prekernih in nekakovostnih zaposlitev!

 

Poimenski rezultat glasovanja:
LDS:
– ZA so glasovali: Ljubo Germič, Milan Gumzar, Miran Jerič, Borut Sajovic

ZARES:
– ZA so glasovali: Cvetka Zalokar Oražem, Pavel Gantar, Alojzij Potočnik, Lojze Posedel, Vili Trofenik
– PROTI sta glasovala: Vito Rožej in Tadej Slapnik
– prisoten na seji, vendar ni glasoval: Franci Kek
– odsoten s seje: Franko Juri

SLS:
– ZA so glasovali: nihče
– PROTI sta glasovala: Gvido Kres in Franc Pukšič
– prisotni na seji, vendar niso glasovali: Radovan Žerjav, Franc Bogovič, Janez Ribič
– odsoten s seje: Jakob Presečnik

SDS:
– ZA so glasovali: nihče
– PROTI so glasovali: Jože Tanko, Rado Likar, Miro Petek, Aleksander Zorn, Alenka Jeraj, Marjan Bezjak, France Cukjati, Vinko Gorenak, Eva Irgl, Iztok Podkrižnik, Darko Menih, Rudolf Petan, Zvonko Černač, Ivan Grill, Branko Grims, Daniel Krivec, Zvonko Lah, Branko Marinič, Marjan Pojbič, Peter Verlič, Andrej Vizjak
– odsotni s seje: Milan Čadež, Robert Hrovat, Janez Janša, Štefan Tisel, Jožef Jerovšek, Milenko Ziherl

SD:
– ZA so glasovali: Mirko Brulc, Renata Brunskole, Alan Bukovnik, Anton Colarič, Bogdan Čepič, Andreja Črnak-Meglič, Silva Črnugelj, Matevž Frangež, Matjaž Han, Luka Juri, Anton Kampuš, Janja Klasinc, Miroslav Klun, Bojan Kontič, Marijan Križman, Dušan Kumer, Dejan Levanič, Tomaž Mencinger, Breda Pečan, Majda Potrata, Miran Potrč, Melita Župevc, Andreja Rihter, Janez Kikelj, Janko Veber
– PROTI sta glasovala: Julijana Bizjak-Mlakar, Andrej Magajna
– odsotni s seje: Samo Bevk, Darja Lavtižar-Bebler

SNS:
– ZA so glasovali: nihče
– PROTI so glasovali: Zmago Jelinčič, Miran Györek, Bogdan Barovič, Silven Majhenič
– odsoten s seje: Srečko Prijatelj

DESUS:
– ZA so glasovali: Anton Urh, Vasja Klavora, Matjaž Zanoškar, Franc Jurša
– PROTI so glasovali: nihče
– odsoten s seje: Joško Godec

POSLANCA NARODNOSTI:
– ZA so glasovali: nihče
– PROTI so glasovali: nihče
– prisotna na seji, vendar nista glasovala: Laszlo Göncz, Roberto Battelli

NEPOVEZANA POSLANCA:
– ZA je glasoval: Vili Rezman
– PROTI je glasoval: Franc Žnidaršič

Share