Ihta kaže, da gre za poskus plenjenja

7. 6. 2012

Ustanovitev posebnega državnega premoženjskega holdinga, s katerim bi politika v celoti upravljala kapitalske naložbe v lasti države po mnenju aktivnih zavarovancev in upokojencev kaže na apetite po plenjenju enega redkih še dobro delujočih skladov in pretakanju denarja v druge namene. Država se je tega lotila brez analiz, izdelane strategije ter z izrinjanjem lastnikov in upravičencev. Predstavniki ZSSS, Konfederacije sindikatov javnega sektorja in Zveze društev upokojencev Slovenije so na novinarski konferenci 6. junija izrazili svoj revolt proti takšni ihtavi politiki.

Aldo Trnovec in Mirko Miklavčič (Zdus), Dušan Semolič (ZSSS), Branimir Štrukelj (KSJS), Miloš Mikolič (Sus) in Ladislav Rožič (ZSSS) so opozorili, da so ta sredstva poskušale upravljati vse vlade, lastništvo pa ostaja znano. Sedanja vlada pa jih z oblikovanjem holdinga želi obravnavati kot državno lastnino in jih postaviti kot proračunski vir. Problematična je taktika sedanje oblasti, ko poskuša zelo na hitro spremeniti stvari, ki se tičejo velikega števila ljudi, skupin kot so javni uslužbenci, upokojenci, žrtev vojnega nasilja, denacionalizirancev … preden ljudje sploh ugotovijo, kaj se dogaja. To kaže, da ni pripravljenosti na javno razpravo oz. dialog, ki je pri takih stvareh potreben.

 

Konceptualna razlika sedanje ureditve od vladnega predloga je v tem, da imajo upravičenci do teh različnih vrst premoženja oz. njegovi lastniki sedaj možnost vpliva na upravljanje teh sredstev, kar jim želijo vzeti, saj naj bi v nadzorni svet tega holdinga v bodoče svoje predstavnike kadrirala izključno politika.

 

Takih sprememb upravljanja kapitalskih naložb ne gre uvajati brez temeljitih analiz in strokovnih podlag, problematični pa so tudi predvideni izredno kratki roki, pripombe pričakujejo do 7. junija. ZSSS od vlade pričakuje odgovore na osem vprašanj o novi ureditvi upravljanja z državnim kapitalom (glej priponko).

 

Share