Javni poziv ministru za javno upravo: Takoj odstopite od kakršnegakoli sodelovanja s podjetjem Uber!

28. 9. 2016

Sindikat Mladi Plus, Svobodni sindikat Slovenije, Gibanje za dostojno delo in socialno družbo in Društvo Svetovalnica za migrante so ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja javno pozvali, naj odstopi od kakršnegakoli sodelovanja s podjetjem Uber, saj gre za podjetje, katerega storitve so prepovedane širom sveta, ker se izogiba odgovornosti do svojih zaposlenih in potrošnikov.

V javnem pozivu, ki so ga poslali tudi ministrstvu za javno upravo, kabinetu premiera in ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, so izrazili svojo zgroženost nad podpisom skupnega pisma o nameri med podjetjem Uber in Ministrstvom za javno upravo Republike Slovenije za sodelovanje pri razvoju urbane mobilnosti.

Takole so zapisali v pozivu:

Spoštovani minister za javno upravo,

z veliko mero zgroženosti smo prejeli informacijo, da ste z izvršno direktorico za komunikacije v podjetju Uber Betsy Mansiello, podpisali skupno pismo o nameri med podjetjem Uber in Ministrstvom za javno upravo Republike Slovenije. S tem vzpostavljate dialog, s katerim boste omogočili hitrejši prihod podjetja Uber v Slovenijo. V spremljajočem sporočilu za javnost ste ob tem zapisali da »podjetje Uber spreminja koncept urbane mobilnosti v več kot 500 mestih po svetu, med drugim tudi v 21 državah članicah EU. Uberjeve storitve bogatijo obstoječe ekosisteme urbane mobilnosti z novo možnostjo prevoza, ki je varna, zanesljiva in cenovno dostopna. Glavni zmagovalci izbire možnosti prevoza in s tem večje konkurence so potrošniki, ki pridobijo s krajšimi čakalnimi časi in kakovostnejšo storitvijo.«

Spoštovani minister za javno upravo, spodaj podpisane organizacije vas pozivamo, da nemudoma in nepreklicno odstopite od kakršnega sodelovanja s podjetjem Uber. Pismo o nameri ste namreč podpisali s podjetjem, katerega storitve so prepovedane širom sveta zaradi njihove prakse, ki se izogiba odgovornosti do svojih zaposlenih in potrošnikov. Nekaj teh primerov si lahko preberete na naslednji strani.

Ob tem pa je skrajno absurdno, da uporabljate uradno sporočilo za javnost ministrstva za javno upravo kot oglaševalsko tablo za podjetje, ki je na globalnem nivoju znano, da se z vsemi možnimi sredstvi upira svoji odgovornosti do svojih delavcev in potrošnikov. Ali si tako zamišljate »sodelovalno gospodarstvo« – kot sodelovanje s podjetji, ki se izogibajo svojih obveznosti?

In še eno vprašanje; kaj o vaši nameri pravi Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti? V dokumentu »Za dostojno delo«, ki ga je MDDSZEM javno objavilo v pričetku letošnjega marca, je namreč jasno zapisano, da je eden izmed primerov prekarnosti pojav »prikritih delovnih razmerij«, ko se razmerje med delavcem in delodajalcem navzven prikazuje drugače, kot je v resnici, z namenom izničenja ali zmanjšanja zaščite delavcev oziroma zaradi izogibanja plačilu prispevkov in davkov (Senčur Peček: 2015). In kot boste videli v nadaljevanju poziva, je podjetje Uber v ZDA (med drugim) toženo ravno zaradi tega, ker poriva svoje delavce v status »neodvisnih pogodbenih sodelavcev«

Poleg naštetih organizacij smo poziv podprli tudi na ZSSS, pridružujejo pa se še druge organizacije. V kolikor želite biti med njimi, preverite to POVEZAVO.

 

Share