Delavkam in delavcem za opravljeno delo pripada pošteno plačilo

10. 12. 2018

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) skupaj s Konfederacijo sindikatov Slovenije Pergam nadaljujemo boj za višje plače. Tako kot vsako leto, tudi letos – tokrat v sodelovanju s KSS Pergam – z manifestacijo obeležujemo Svetovni dan človekovih pravic in postavljamo v ospredje pravico do dostojne plače za opravljeno delo ter pravico do dostojnih in pravičnih pogojev dela.

Na problematiko prenizkih plač opozarjamo že (pre)dolgo. Nazadnje smo v sredo, 5. 12. 2018, stopili pred delodajalske organizacije in skupaj pozvali k višjim plačam, opozorili na pomen socialnega dialoga in nujnost sklepanja kolektivnih pogodb ter podprli predlagane spremembe Zakona o minimalni plači.

Pošteno plačilo za opravljeno delo

Tokrat ob Svetovnem dnevu človekovih pravic ponavljamo: Delavkam in delavcem za opravljeno delo pripada pošteno plačilo!

Splošna deklaracija o človekovih pravicah, ki izhaja iz temeljne pravice do človekovega dostojanstva, opredeljuje, da ima vsakdo, ki dela pravico do »pravične in zadovoljive nagrade, ki zagotavlja njemu in njegovi družini človeka vreden obstoj, in ki naj se po potrebi dopolni z drugimi sredstvi socialnega varstva« kakor tudi »da ima vsakdo, brez kakršnekoli diskriminacije, pravico do enakega plačila za enako delo«.

Kljub temu, da je pošteno plačilo za opravljeno delo temeljna pravica delavk in delavcev, so delavci in delavke v Sloveniji za svoje delo pogosto premalo plačani, saj njihov prejemek ne zagotavlja niti osnovnih sredstev za preživetje in tako ostajajo pod pragom tveganja revščine ter na robu socialne izključenosti. Podjetja in delodajalci na plače prevečkrat gledajo le z vidika stroškov, pozabljajo pa na motivacijski, psihološko-vedenjski, strokovni in na socialni vidik plač. Te morajo zaposlenim zagotavljati primeren življenjski standard, materialni položaj in vključenost v družbo. Delavke in delavci, ki so v času pretekle ekonomske krize tako z zniževanjem plač kot z izgubo zaposlitev nosili glavno breme, se danes ob ugodnih gospodarskih kazalcih upravičeno sprašujejo, kdaj če ne zdaj, je pravi čas za zvišanje njihovih plač. Nesprejemljivo je, da rastejo zgolj dobički lastnikov kapitala in menedžerski prihodki!

ball gown prom dress

Neoliberalno poudarjanje, da lahko zgolj z zniževanjem delavskih pravic, njihovih plač in fleksibilizacijo dela povečamo konkurenčnost gospodarstva in zmanjšamo odhodke javnih financ, je napačno in preživeto. Dosedanji koncept slovenskega razvoja, ki temelji na nizkih plačah, je nesprejemljiv in preživet. Konkurenčnost bi morala temeljiti na nenehni inovativnosti, vlaganju v razvoj, ne pa na zniževanju stroškov dela in nizkih delavskih plačah.

Naš poziv

Ob Svetovnem dnevu človekovih pravic smo pripravili poseben poziv, ki smo ga danes tudi predali predsedniku Državnega zbora mag. Dejanu Židanu. Več o naših predlaganih sistemskih spremembah, povezanih z minimalno plačo, s spremembami na področju davkov in socialnih prispevkov, krepitvijo inšpekcijskega nadzora na trgu dela in davčnem področju, s pokojninami in uskladitvijo odmernega odstotka in z zagotovitvijo spremljanja ali se uresničuje načelo enakega plačila za enako delo ne glede na spol v praksi, je mogoče prebrati tukaj.

Share