Sindikat Glosa opozarja na izrivanje in preganjanje kulture ter njenih ustvarjalcev v Ljubljani

20. 2. 2020

Sindikat kulture in narave Slovenije – Glosa v pismu, ki ga najdete tukaj, opozarja na neprimeren odnos Mestne občine Ljubljana (MOL) do kulturnih ustvarjalcev.

Zapisali so: »Zaskrbljeni in zgroženi opazujemo izrivanje in preganjanje kulture ter njenih ustvarjalcev v Ljubljani, kar se v zadnjem obdobju še stopnjuje in je še bolj očitno. Potem ko je Mestna občina Ljubljana v preteklih letih vložila veliko denarja in energije, da bi uničila Avtonomno Tovarno Rog, ter z visoko denarno kaznijo kaznovala posameznike, ki so se izpostavili in tvegali vse za ohranitev umetniškega ustvarjanja in aktivističnega delovanja v sicer zelo nezavidljivih pogojih, se uničujoči pohod nadaljuje.«

Občina ne pristopi nasproti

Kot nadaljujejo, se napoveduje še izgon Zgodovinskega arhiva Ljubljana iz mestne hiše in sosednje stavbe, izgon Srednje šole za oblikovanje in fotografijo iz Križank. Sedaj pa se je podobno zgodilo še na Tobačni, kjer je, kot zapišejo, prostor za delo izgubil kreativni center Poligon »ter z njim več kot sto samozaposlenih ustvarjalcev in umetniški kolektiv Cirkulacija. Skupaj bo moralo prostore zapustiti nad 300 ljudi! Mestna občina Ljubljana je imela predkupno pravico na teh prostorih, a je ni izkoristila.«

Prostore potrebujejo že danes

Opozarjajo, da MOL za nameček stisko in izgubo prostorov enih ustvarjalcev izrablja za pritisk na druge. »Edini odgovor MOL pri opozarjanju na veliko krizo produkcijskih prostorov novi Center Rog, zaradi katerega se že več let preganja okrog 150 delujočih v Avtonomni Tovarni Rog. Gre seveda za eklatantno zavajanje in prazne obljube, saj ustvarjalci prostore potrebujejo že danes in ne šele čez leta, ko bi bili prostori (morda) na voljo v Centru Rog.«

Mesto elitistične kulture favoriziranih

Dodajajo, da se MOL celo pripravlja na kandidaturo za evropsko prestolnico kulture: »Neodvisna kultura pospešeno izgublja prostore za delovanje, kar še dodatno krepi sum, da se Ljubljana spreminja v evropsko prestolnico gentrifikacije, ki jo vodijo predvsem sebični kapitalistični interesi, kjer je dobrodošla le elitistična kultura, kjer dobijo možnost samo favorizirani ustvarjalci in kjer se najbolj živo kulturo in umetnost, ki v resnici poganjata kri po žilah mesta, preganja, marginalizira in uničuje.«

Eno izmed Rogovih stavb krasi tudi umetnija svetovno znanega uličnega umetnika Bluja. Več fotografij najdete tukaj. 

 

V Glosi zato Mestno občino Ljubljana pozivajo:

  • k ponovnemu razmisleku o odnosu do neodvisnih kulturnih ustvarjalcev, ki postajajo vedno večje in očitne žrtve gentrifikacije in prekarizacije;
  • k preprečitvi, da morebitna sredstva za evropsko prestolnico kulture, ki bi morala razvijati lokalno kulturo, postanejo zgolj plen pohlepa in interesov, kot se je že dogajalo v nekaterih drugih mestih (Vroclav, Reka, Maribor);
  • k spremembi dosedanjih metod (ne)reševanja prostorske krize ustvarjalcev;
  • h konkretnemu dialogu z ustvarjalci in k ne zgolj deklarativni skrbi za njihovo delovanje;
  • k opustitvi obstoječih načrtov za Center Rog in k radikalno drugačnemu in takojšnjemu reševanju prostorske problematike, v skladu z resničnimi potrebami ustvarjalcev.
Share