Iz Delavske enotnosti, št. 11, 2018: V socialnem varstvu so težave

24. 5. 2018

Pred junijsko skupščino se je v Mariboru na sedežu območne organizacije ZSSS sestal območni odbor Sindikata zdravstva in socialnega skrbstva Slovenije (SZSSS). Kot pišemo v 11. številki Delavske enotnosti, glasila ZSSS, so na sestanku izbrali svoje kandidate za funkcije v sindikatu in pregledali dogajanje po zavodih.

Na širšem območju Podravja in Koroške SZSSS združuje sindikalne podružnice v 12 zavodih. Sedež sindikata je zato kar v Mariboru, tam so tudi seje njegovega republiškega odbora. Območni odbor se zaradi tega sestaja redkeje, a tokrat se je predvsem zaradi priprav na sedmo skupščino sindikata. Sekretarka Alenka Rožman, ki je sestanek sklicala in tudi vodila, je za dnevni red izbrala tudi nekaj drugih tem. Ena tistih, ki zaradi sorodnih dejavnosti in poklicev, ki jih združuje v svoje vrste, precej zadeva ta sindikat, je tudi združitev konfederacij ZSSS in Pergam. Pri tem so poudarili, da v pogajanjih za pravice delavk in delavcev v javnem sektorju že sedaj sodelujejo, in opozorili, da sta centrali organizirani različno. Predsednik SZSSS Aleksander Jus je poudaril, da je za sindikat SZSSS poleg zdravstva pomembno tudi socialno skrbstvo in da pričakuje, da bodo v pogajanja v tej dejavnosti predvsem zaradi normativov in standardov morali vložiti veliko naporov. Slišati je bilo mnenje, da je potrebno iskati skupne interese in da je združevanje moči v delavskem boju vedno dobro, saj krepi sindikalni položaj, medsebojna sindikalna konkurenca pa ga praviloma slabi.

Člani območnega odbora so izbrali možne kandidate za funkcije predsednice oziroma predsednika SZSSS, podpredsednice/podpredsednika za področji zdravstva in sociale, sekretarko/sekretarja republiškega odbora in članice/člane nadzornega odbora. Volitve bodo na sedmi skupščini 5. in 6. junija na Ptuju. Na njej statuta SZSSS ne bodo spreminjali, saj za to ni dovolj časa, vzeli si ga bodo do konca leta in takrat pripravili statutarno skupščino.
Na seji je bil tudi vršilec dolžnosti sekretarja območne organizacije Anton Rozman.

Člani območnega odbora so poročali tudi o dogajanju v svojih delovnih okoljih. Med drugim so povedali, da so bila opravljena ocenjevanja in da so nekateri nadrejeni dobili navodila, da ne smejo z oceno štiri ali pet oceniti nikogar, s čimer bi onemogočili preveliko napredovanj.

V praktično vseh zavodih imajo težave s pridobivanjem ustreznega kadra, kar pomeni, da so sedaj zaposleni preobremenjeni, ponekod bodo  delavke in delavce ob dopustu nadomeščali s študenti.

Povedali so tudi, da so obvestila o letnih dopustih prejeli. Kot je povedala ena od sindikalnih zaupnic, v njihovem zavodu niso upoštevali odprave interventnih ukrepov, ki so omejevali višino letnega dopusta na 35 dni oziroma dodatnih 15 dni, na kar bo opozorila vodstvo.

V zavodu Dornava še vedno ostaja odprt problem določitve števila dni letnega dopusta iz naslova psihične obremenitve. Večina varovancev ima namreč hude motnje v duševnem razvoju, vsi drugi pa kombinirane težave. V skladu z veljavnimi merili bi zato tisti, ki delajo z njimi, morali dobiti dodatne dni dopusta.

V enem od zavodov pripravljajo za zaposlene nove pogodbe o zaposlitvi, po katerih naj bi sicer ostal v veljavi 40-urni tedenski delovnik in neenakomerno razporejen delovni čas, z možnostjo razporeditve vse dni v tednu. Tudi delavke, ki so stare nad 55 let, naj bi lahko bile razporejene tudi v manj ugodnem delovnem času, kar bi razbremenilo mlajše delavke. Problem pa so v tem zavodu zaradi preobremenitev tudi bolniške odsotnosti.

Predsednica sindikata v UKC Maribor Darja Pernek je prisotne med drugim seznanila s problemom plačila mentorstva in nadomeščanja vodij, če je to trajalo manj kot pet dni. Tisti, ki nadomeščajo vodje, bi morali prejeti položajni dodatek že za en dan nadomeščanja, mentorstvo pa bi moralo biti plačano.

Predsednik sindikata regionalnega Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Marko Polenčič je poročal o težavah z udeležbo sindikata na svetu zavoda. Preprečila jo je direktorica, a jo je potem, ko je sindikat pridobil pravno mnenje, morala omogočiti.

Predsednica sindikata Farmadent Vera Podjavršek je zbrane obvestila o ponovni prodaji družbe in povedala, da so zaposleni zaskrbljeni za svojo usodo. Se pa tam začenjajo premiki glede podjetniške kolektivne pogodbe, sindikat v teh dneh pričakuje direktoričin osnutek predloga.

Iz nekaterih zavodov so poročali tudi o varčevalnih ukrepih, tako da vodilni kadri želijo celo ukiniti nekatere že pridobljene pravice. V dejavnosti socialnega varstva so pogosto problem tudi razni dodatki, med njimi za terensko delo, delo z dementnimi in podobno. Socialno varstvo zato za SZSSS ostaja eno od pomembnih področij sindikalnega boja.

Mojca Matoz

Bi brali več? Priskrbite si svoj izvod Delavske enotnosti!

Share