Iz Delavske enotnosti, št. 36, leto 2017: Premier reagiral tik pred zdajci

26. 10. 2017

Vodilna predstavnika Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije (SPGS) sta dan za tem, ko je ta organizacija napovedala novinarsko konferenco, na kateri naj bi predstavili stopnjevanje sindikalnih aktivnosti zaradi ignorance vladne strani, dobila vabilo iz pisarne predsednika vlade na pogovore o reševanju njihovih plačnih zahtev za poklicne gasilce. Če dogovora ne bo v enem tednu, kakor so se dogovorili na sredinem jutranjem sestanku, bo SPGS zahteval parlamentarno obravnavo problematike in še pred koncem novembra napovedal stavko.

Predsednik SPGS Aleksander Ogrizek je že na začetku sredine novinarske konference izpostavil, da kljub sindikalnem protestu 5. oktobra razen pogovora s predsednikom državnega zbora Milanom Brglezom niso bili deležni nobenih konkretnih odzivov vlade. Nato pa so bili v torek povabljeni na pogovor v kabinet predsednika vlade, je povedal Ogrizek in izrazil obžalovanje, da je vladna stran reagirala bolj konstruktivno šele, ko je vrag vzel šalo in se je požar med gasilci že razširil. Ne glede na to Ogrizek začetek pogovorov o njihovih zahtevah razume optimistično, na trenutno dogajanja gleda v slogu akcije »nič nas ne sme presenetiti« in izvaja sindikalne odločitve, kakršne so bile dogovorjene.

Sekretar SPGS David Švarc je potrdil, da jutranji pogovor s premierjem Mirom Cerarjem, ministrom za javno upravo Borisom Koprivnikarjem in ministrico za obrambo Andrejo Katič v veliki meri spreminja tok aktivnosti SPGS, dogovorjen na petkovi peti izredni seji SPGS, kjer so se preimenovali v stavkovni odbor in določili stavkovne zahteve: odpravo plačnih anomalij, ohranitev plačnih razmerij z drugimi pooblaščenimi uradnimi osebami, vzpostavitev poštenih plačnih razmerij v dejavnosti poklicnega gasilstva in ohranitev razmerij, ki jih vladni predlog ruši, poplačilo že julija odpravljenih anomalij do 26. plačnega razreda za nazaj in poplačilo anomalij nad tem razredom od oktobra naprej v skladu z lanskoletnim dogovorom ter plačilo nadomestila plače za čas stavke.

Dosedanja neodzivnost vlade je za Švarca nesprejemljiva, ker pa njihov cilj niso protesti ali stavka, ampak »pošten dogovor, ki bo odpravil vse krivice v plačnem sistemu poklicnih gasilcev«, računajo na konstruktiven razplet pogovorov, ki so se vsebinsko začeli v četrtek. Sicer pa niso bili niti na sredinem sestanku deležni konkretnih podatkov o morebitnih neskladij, ki jih SPGS povzroča do drugih poklicev s svojimi zahtevki. Prav tako zavračajo vztrajne in neutemeljene očitke, da presegajo pogajalske okvire. Po Švarčevih besedah je »predsednik vlade izrazil neko pričakovanje, da če je le možno zadevi pridemo do konca že do konca tega tedna«.

Na očitke o nepopustljivosti in pretiranosti zahtev je odvrnil še, da ostajajo pri svojih zahtevah, ki so povsem primerljive z ostalimi uniformiranimi poklici, in da pri dveh poklicih želijo le odpraviti anomalijo, ki vztraja vse od vzpostavitve enotnega plačnega sistema pred slabim desetletjem in s katero vzpostavljajo bolj realna razmerja med gasilci. Zadnji vladni odziv po njegovih besedah kaže, da so se lotili problematike, ki jo SPGS izpostavljal, »malo bolj resno, bolj vsebinsko«, saj njihove zahteve niso »le realne, ampak tudi upravičene«. Omenil je še, da niso sprejeli prve vladne ponudbe, zaradi katere bi morali preklicati ali prestaviti napovedane novinarske konference.

SPGS zahteva dvig vseh poklicev v dejavnosti gasilcev za dva plačna razreda, za dve delovni mesti – vodjo gasilske skupine in vodjo izmene II – pa za tri plačne razrede.
Kot so povedali večkrat, sta se vladna ponudba in zahtevek SPGS razhajali za 150 tisoč evrov letno, skupaj pa naj bi za odpravo anomalij, kakršne zahteva sindikat, morali nameniti približno 900 tisoč evrov letno dodatnega denarja.

Načrtovana razprava v državnem zboru

SPGS je sicer pred dokončno napovedjo stavke nameraval pozvati vse parlamentarne poslanske skupine k sklicu skupne seje treh odborov državnega zbora za finance, za obrambo in za javno upravo. S tem bi dali poslancem, ki so gasilcem izrazili podporo tudi pred in po protestu 5. oktobra, da se seznanijo odpravo plačnih krivic poklicnim gasilcem in o tem skupaj z neposrednimi delodajalci ter ustanovitelji in financerji argumentirano razpravljajo.

Ogrizek je spomnil, da jih direktorji gasilskih zavodov in brigad podpirajo od začetka, že pred časom so bili deležni podpore ljubljanskega in mariborskega župana, v zadnjem času pa so dobili podporo novogoriškega in kranjskega župana. »Vsem je že kapnilo, samo tej naši vladi še ne,« je bil ob tem gorak Ogrizek. Omenil je, da so jih skušali pomiriti z dodatkom za vodenje, ki ga gasilci za razliko od ostalih uniformiranih poklicev sploh ne prejemajo, pa bi ga morali, in bolj velikodušnim dodatkom za stalnost, ki ga gasilci za razliko od ostalih začnejo prejemati šele po desetih letih službovanja, drugi pa že po petih.

Po Švarčevih besedah bo SPGS stavko primoran napovedati do konca prihodnjega meseca, če z vlado in morebiti kasneje v državnem zboru ne uspejo zagotoviti uresničitve zahtev. Sicer pa na realizacijo zahtev računajo najkasneje z novembrsko plačo, izplačano decembra, ko bi lahko gasilec začetnik po dvigu za dva plačne razreda (v 23. razred) dobil 1045 evrov bruto izhodiščne plače oz. za 80 evrov bruto večjo plačo.

M. B.

Bi brali več? Priskrbite si svoj izvod Delavske enotnosti!

 

Share