Kaj pomenijo spremembe v davčni uredbi glede povračila stroškov prevoza na delo in z dela?

7. 7. 2021

Zakon o delovnih razmerjih določa, da mora delodajalec delavcu zagotoviti povračilo stroškov za prehrano med delom, za prevoz na delo in z dela ter povračilo stroškov, ki jih ima pri opravljanju določenih del in nalog na službenem potovanju.

Zneski povračil stroškov v zvezi z delom so praviloma določeni v kolektivnih pogodbah dejavnosti. Če višina povračila stroškov v zvezi z delom ni določena s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti, je določena s podzakonskim aktom na podjetniški ravni. Zneski, določeni v kolektivni pogodbi dejavnosti, predstavljajo minimum povračil, na podjetniški ravni pa jih lahko določijo le bolj ugodno. Zneski povračil se med kolektivnimi pogodbami razlikujejo. Vsaka kolektivna pogodba dejavnosti tako pravico kot višino povračil definira nekoliko drugače.

Uredba o davčni obravnavi povračil stroškov v zvezi z delom in drugih dohodkov določa najvišje zneske, ki se ne vštevajo v davčno osnovo, se pravi zneske, ki so davčno razbremenjeni. V primeru izplačila, ki presega z uredbo določene zneske, pa se od razlike plača dohodnina in se tako všteva v davčno osnovo iz delovnega razmerja, ter prispevki za socialno varnost.

Ključna sprememba v novo sprejeti uredbi, ki jo je potrdil državni zbor (gre za Uredbo o spremembi Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja) se nanaša na povračilo stroškov prevoza na delo in z dela:

  • Znižuje se višina neobdavčenega zneska povračila kilometrine za prihod na delo, in sicer od 0,18 evra na 0,13 evra za vsak polni kilometer razdalje med službo in domom;
  • V primeru povračila stroškov za prihod na delo in z dela v višini javnega prevoza pa je po novi ureditvi davčno razbremenjen znesek v višini 30 evrov oziroma v celoti neobdavčen znesek povračila vozovnice za javni potniški promet, vendar zgolj ob predložitvi dokazila o nakupu imenske vozovnice;
  • Tako določeni neobdavčeni zneski povračila prevoza veljajo v primeru polne mesečne prisotnosti delavca, v primeru odsotnosti pa se upoštevajo neobdavčeni sorazmerni zneski glede na dneve prisotnosti.

Spremenjen 3. člen uredbe, ki se nanaša na povračilo stroškov prevoza na delo in z dela, stopi v uporabo avgusta 2021 (gre za stroške prevoza za mesec avgust 2021, izplačane v septembru 2021).

Pomembno!

Omenjene spremembe v uredbi tako nimajo vpliva na obstoječe pravice in višine povračil stroškov prevoza na delo in z dela, kot jih določajo posamezne kolektivne pogodbe dejavnosti, podjetniške kolektivne pogodbe ali interni akti delodajalcev.

Delavkam in delavcem pripadajo takšna povračila za prevoz na delo in z dela, kot so jim pred sprejetjem nove oziroma spremenjene uredbe. Vendar pa bo treba zaradi znižanih maksimalnih zneskov, ki niso obdavčeni, v primeru njihovega preseganja na razliko obračunati in plačati dohodnino in prispevke za socialno varnost.

Kar pomeni, da bodo delavci ob obstoječi ureditvi povračil stroškov prevoza na delo in z dela, lahko prejeli nižje izplačilo zaradi plačila dohodnine.

Stroške predvidene davčne reforme, ki najbolj nagrajuje bogate, bomo plačali s potnimi stroški!

Z davčno reformo nam je vlada Janeza Janše obljubila višje neto plače. Sedaj pa z novo uredbo država pobira nadomestilo za stroške prevoza. Namesto dosedanjih 79,2 evra bo posameznik s povprečno bruto plačo prejel 9,32 evra manj.
Izračun za polni delovni čas oziroma 22 delovnih dni:
Povračilo stroška prevoza v višini 0,18 evra/km za 20 km
Predpostavka, da je posameznik uvrščen v 2. dohodninski razred (ima povprečno bruto plačo oziroma bruto plačo 2000 evrov). Povračilo za prevoz znaša 79,2 evrov, davčno razbremenjen znesek je 57,2 evrov (0,13 evra/km * 20 km * 22 dni); na razliko 22 evrov se obračunajo prispevki in dohodnina
Dejansko izplačilo prevoza = 69,88 evrov
RAZLIKA: posameznik prejme 9,32 evrov manj (približno 10 odstotkov manj). Strošek delodajalca znaša: 79,2 evrov in 3,54 evrov (prispevki) = 82,74 evrov

V primeru, da je ureditev višine povračila stroškov prevoza v kolektivni pogodbi določena na način, da delavcu pripada strošek povračila v višini vsakokratne veljavne uredbe, pa bo to pomenilo, da bodo prejeli nižje zneske povračil.

Odziv reprezentativnih sindikalnih central, tudi ZSSS, na spremembo uredbe, lahko najdete na tej povezavi.

V prihodnje bodo delodajalci zagotovo težili k spremembi obstoječih določb povračila prevoza, ki bo sledila nižjim zneskom, določenim v uredbi, in sicer z razlogom poenostavitev obračunov. Nesprejemljivo o pa bi bilo, da tako na podjetniški ravni kot na ravni dejavnosti delavci in delavke pristajajo na takšne spremembe, ki bi zgolj z razlogom poenostavitve obračunavanja morebitnega davka na razliko ki presega neobdavčen znesek, vodilo k nižanju povračil stroškov prevoza na delo in z dela.

Irena Vidic, strokovna sodelavka za ekonomsko področje ZSSS

Še niste članica ali član sindikata?

Preberite razloge za včlanitevizberite svoj sindikat in se včlanite!

Share