Medregijsko srečanje v Trstu: Enotno za varne oblike zaposlovanja in varnost pri delu

23. 5. 2018

Predstavniki Medregijskega sindikalnega sveta Furlanije – Julijske krajine in  Slovenije so se v petek, 18. maja, že tradicionalno zbrali. Tokrat na srečanju v Trstu, s katerim so opozorili na slabšanje delovnih pogojev, ki se odraža v velikem številu smrtnih žrtev pri delu, ter na njihovo povezavo z negotovimi oblikami zaposlovanja.

Medregijski sindikalni svet združuje Generalno konfederacijo dela Italije (CGIL), Italijansko konfederacijo delavskih sindikatov (CISL), Italijansko unijo dela (UIL) ter Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in Konfederacijo sindikatov 90 Slovenije (KS 90).

V znamenju družabnosti in solidarnosti se je srečanje pričelo na tržaški ploščadi Irneri, kjer stoji spomenik žrtvam delovnih nezgod. Predstavniki sindikalnih enot so predenj položili skupen venec s kraticami vseh v medregijskem svetu združenih organizacij. Smrtnim žrtvam na delovnih mestih  so se zbrani poklonili tudi z minuto molka.

Srečanje se je nadaljevalo s predstavitvijo stališč in skupnih zahtev. Te kličejo po ukrepih na državni in evropski ravni, ki bi zaustavili razraščanje prekarnosti in večanje števila nezgod pri delu ter spodbudili razvoj in zaposlovanje z večjim poudarkom na varnosti. Zahteve bodo v enotnem dokumentu, pod katerega so podpisani deželni generalni sekretar CGIL Villiam Pezzetta, deželni generalni sekretar CISL Alberto Monticco, deželni generalni sekretar UIL Giacinto Menis, predsednica ZSSS Lidija Jerkič in predsednik KS 90 Peter Majcen, posredovali Evropski konfederaciji sindikatov.

Z dokumentom zahtevajo predvsem nov in celovit pristop Evropske komisije, državnih in deželnih vlad, ki imajo vzvode, da v središče razvoja in oblikovanja prihodnosti ponovno postavijo zanesljive oblike zaposlovanja, dostojne plače, višjo stopnjo pravic in učinkovit sistem nadzora delovnih pogojev ter varnosti pri delu. Tovrstna osrednja usmerjenost je nujno potrebna, saj so  pogoji dela vedno slabši za vedno večje število ljudi, kažejo pa se tudi v vse večjem številu smrtnih nezgod na delovnih mestih.

Ambiciozne, a nujne spremembe

Poškodbe pri delu so neločljivo povezane z negotovimi oblikami delovnih razmerij. Te delavcem ne omogočajo zadostnega znanja, da bi nezgode preprečili, hkrati pa jim ne nudijo opore, ki jo potrebujejo, če do poškodb in nezgod pride. Devetdeset odstotkov nezgod pri delu se v Italiji zgodi v podjetjih, kjer delavci delajo po podjemnih pogodbah. V letu 2018 je bilo v naši sosednji državi že osem smrti, dve osebi sta umrli le dan, preden so se predstavniki tradicionalno zbrali na letnem srečanju. Ne gre toliko za problem zakonov kot za problem načina organizacije dela, izpostavljajo predstavniki italijanskih deželnih sindikalnih enot. Pogodbe za nedoločen čas morajo spet postati običajen način sklepanja delovnih razmerij, to pa bo ponovno v središče družbe postavilo tudi dostojanstvo človeka. Kot ustrezne ukrepe navajajo tudi dostojne plače in vztrajanje pri kolektivnih pogodbah, ki jih zagotavljajo. »Gre za izjemno ambicijo, ampak sedaj je čas, da smo ambiciozni,« je pred podpisom enotnega dokumenta dejal deželni generalni sekretar CGIL.

Predsednica ZSSS je opozorila, da tudi v Sloveniji že med 20 in 30 odstotkov zaposlenih dela v oblikah, ki niso več razmerja za nedoločen čas in jih pogosto določajo nezakonite oblike pogodb. Nesreče pri delu so posledica slabega nadzora nad organizacijo dela, neustrezne izobrazbe delavcev ter vseh nesprejetih ukrepov za varnost in zdravje pri delu. Tudi pri nas smo v lanskem letu v Luki Koper imeli vsaj eno smrtno nesrečo, ki je bila posledica naštetih nepravilnosti. V letu 2017 jih je bilo sicer sedemnajst, kar je »več kot preveč«, ne da bi omenjali število obolelih za poklicnimi boleznimi in manjših nezgod, ki se pripetijo med delom.

Zbrani so poudarili, da je tovrstne ambiciozne, a izjemno pomembne spremembe treba zahtevati skupaj, z iskanjem zavezništev in povezovanjem čez državne meje. Eden izmed »vzorčnih primerov« pa je tudi Medregijski sindikalni svet Furlanije – Julijske krajine in  Slovenije, ki omenjene sindikalne enote v skupnem boju formalno združuje že  25 let.

R. B. G.

Share