Predlog zakona o čezmejnem izvajanju storitev potrjen na matičnem odboru

10. 2. 2017

Na seji parlamentarnega odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide je bil v sredo, 1. februarja 2017, potrjen predlog Zakona o čezmejnem izvajanju storitev (ZČmIS). Če bo zakon, ki ga je pripravljalo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, z enakim besedilom sprejet v državnem zboru, bo s tem v pravni red Slovenije prišel popolnoma nov in zelo pomemben zakon, ki bo urejal doslej dokaj neurejeno področje napotitve delavcev na delo v tujino v okviru čezmejnega opravljanja storitev.

ZSSS je kot pobudnik ustrezne ureditve tega področja že od samega začetka, ki sega v leto 2015, igral pomembno vlogo pri nastajanju in oblikovanju posameznih določb tega zakona. Več let smo opozarjali na kršitve pravic delavcev, ki so bili na delo napoteni v tujini. Od sramotno nizkih plačil, slabih delovnih pogojev do neizplačanih plač, neplačanih prispevkov in še bi lahko naštevali. Nesporno je marsikateri slovenski delavec, ki je bil na delo napoten v tujino, imel “status novodobnega sužnja”. Ravno zaradi tega smo v ZSSS zahtevali sprejetje ustrezne zakonodaje, ki bo tovrstno izkoriščanje delavcev preprečila in ki bo pripomogla k njihovi pravni varnosti.

Tako je bilo tudi konec lanskega in v prejšnjem mesecu tega leta, ko nam je uspelo najprej ustaviti predlog zakona, ki je po medresorskem usklajevanju prinašal nekaj za nas nesprejemljivih predlogov, katerih namen ni bil izboljšati pravnega položaja napotenih delavcev in zagotoviti večjega spoštovanja njihovih pravic. Nato smo v ZSSS pomagali najti ter izpogajati dodatne rešitve, ki so zagotavljale bolj jasne pogoje ter postopke za nadzor podjetij, ki napotujejo delavce tako v tujino kot tudi iz tujine v Slovenijo.

Seveda gre za popolnoma nov sistem napotitve na delo v tujino, predvsem pa gre za popolnoma nov sistem preverjanja izpolnjevanja pogojev za napotitev delavca v tujino. Spoštovanje delovnopravnih pravic je tako postal eden izmed pomembnih elementov, ki omogoča podjetjem, da opravljajo svojo dejavnost v tujini.

V ZSSS pričakujemo, da bo zakon v državnem zboru sprejet in da se bodo vse pristojne državne institucije, zlasti pristojne inšpekcijske službe,  zavzemale za njegovo dosledno spoštovanje. V ZSSS bomo še nadalje budno spremljali razmere na tem področju.

Marko Tanasić, strokovni sodelavec za migracije,
delovna razmerja in projektno delo v ZSSS
Share