Sindikat delavcev energetike zahteva pojasnila o določitvi letnice izstopa iz premoga

15. 12. 2021

Sindikat delavcev energetike Slovenije (SDE) je danes (skupaj s Sindikatom pridobivanja energetskih surovin Slovenije) ministru za infrastrukturo Jerneju Vrtovcu poslal javni poziv, v katerem mu očita, da analiza stroškov in koristi za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij ne obstaja, letnico 2033 pa da so odločevalci postavili »čez palec«. Zato terja pojasnilo, zakaj je bila letnica izbrana.

Pozivi, da v dialogu na konstruktiven način razrešijo dileme in vprašanja, ki se pojavljajo ob predlogu Nacionalne strategije za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda, so bili po navedbah sindikata neuspešni. Zato od ministra zahteva pojasnilo, na podlagi katerih analiz je bila kot najustreznejša letnica za izstop izbrana 2033. »Prav tako nimamo odgovora, ali in katere so ustrezne analize stroškov in koristi celotne družbe in ne samo dveh regij, ter kdo od odločevalcev lahko brez omenjenih analiz utemelji svojo odločitev,« izpostavljajo.

Ministrstvu očitajo, da je nacionalna strategija socialnim partnerjem, lokalni skupnosti in zainteresirani javnosti nedostopna, zato so prepričani, da omenjene analize in vplivov, ki jih bo to izstop leta 2033 povzročil gospodarstvu in gospodinjstvom, odločevalci nimajo. Oceno so po njihovem naredili po domače. Ministru očitajo tudi, da zavestno krši zaveze iz nacionalnega energetskega in podnebnega načrta, ki predvideva najmanj 75-odstotno samooskrbo z električno energijo. »Večanje uvozne odvisnosti tudi na področju električne energije, ob zavedanju, da nimamo na razpolago nobenih drugih energetskih virov, pomeni izgubo suverenosti tudi na ekonomskem področju,« so kritični.

Po mnenju sindikata Vrtovec prav tako javnost zavaja s svojimi trditvami, da ukinitev tretjine proizvodnje električne energije ne bo imela vpliva na ceno električne energije. Sindikalna stran poudarja tudi, da mora prav ministrstvo za infrastrukturo jasno povedati, kje in kako bomo v Sloveniji uspeli dovolj hitro zgraditi nove proizvodne vire. »Ali bomo dovolj okrepili omrežja in zagotovili potrebne hranilniške zmogljivosti, da bomo lahko sezonsko pokrivali potrebe uporabnikov?« se sprašujejo. Ključno se jim zdi, da se v Nacionalni strategiji za predčasen izstop iz premoga z načeli pravičnega prehoda pripravijo terminski plani, plani s ključnimi mejniki, obenem pa določi, kdo je odgovoren za te mejnike, in kaj storiti, če mejniki ne bodo doseženi.

»Vaše ministrstvo je tisto, ki mora poskrbeti za dosego družbenega dogovora o tranziciji savinjsko-šaleške regije med državo, lokalnimi skupnostmi, socialnimi partnerji, gospodarstvom in tudi nevladnimi organizacijami, ki mora hkrati nasloviti gospodarski, okoljski in socialno pravičen vidik njene energetske preobrazbe in prestrukturiranja,« še opozarjajo v obeh sindikatih in napovedujejo uporabo vseh pravnih sredstev in drugih oblik sindikalnega delovanja, da zaščitijo ekonomske in socialne pravice članstva.

Share