V sindikatu državnih organov po nedavni skupščini odločeni: Z jasno vizijo naprej

13. 12. 2021

V Sindikatu državnih organov Slovenije (SDOS) so konec novembra opravili skupščino, na kateri so delegatke in delegati potrdili nov program za naslednjih pet let, spremembe statuta in izvolili Frančiška Verka za predsednika za nadaljnjih pet let.

V SDOS ugotavljajo, da se njihovo članstvo in vpliv širi v okolje, kjer še ne tako dolgo nazaj niso bili prisotni. Energijo za delo in enotnost, ki so jo izkazali na skupščini, bodo uporabili tako na državni ravni, kjer je njihov pogajalski partner vlada, kot na ravni delovnih okolij, kjer imajo njihovi člani konkretne težave. Sindikat je branik in varno zavetje, je ob tem poudaril Frančišek Verk.

Veliko opravljenega dela

SDOS je reprezentativni sindikat državne uprave, pravosodnih organov in uprav lokalnih skupnosti na območju cele države, zato so sodelovali neposredno z vsemi ministri vlade, predstojniki državnih organov in organov lokalne samouprave, ki nastopajo v vlogi neposrednih delodajalcev njihovim članom.

Poročilo o delu SDOS tako obsega obširna poglavja o dogajanjih na različnih ravneh. Osrednja pozornost SODS, konferenc sindikata je bila namenjena ukrepom na področju mase za plače in druge prejemke, interventni zakonodaji in pritiskom na zmanjšanje plače, reorganizaciji ministrstev, organov v sestavi, združevanju, aktom o sistemizaciji, skupnemu in zbirnemu kadrovskemu načrtu v državni upravi. Aktivnosti SDOS so obsegale tudi sodelovanje v okviru predsedstva ZSSS, konferenc ZSSS, na sejah odborov državnega zbora. Aktivno so sodelovali v pripravah in predlogih Zakona o javnih financah, Zakona o izvrševanju proračuna RS, Zakona o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela, Zakona o delovnih razmerjih, Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, Zakona o javnih uslužbencih, Zakona o sistemu plač v javnem sektorju, uredb, aneksov h Kolektivni pogodbi javnega sektorja in Kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti.

Na skupščini je bil izpostavljen tudi problem delovanja inšpektoratov, kjer si SDOS prizadeva za kadrovske okrepitve in ureditev razmer.

Moč je v članstvu

SDOS je številčen sindikat, članstvo pa v njem raste. Kot smo slišali na skupščini, se mu poleg članstva v ministrstvih, Davčni upravi RS, Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij, upravnih enotah, Geodetski upravi RS, Zavodu za gozdove in Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije pridružujejo tudi člani Sindikata carinikov Slovenije, Sindikata vladne agencije Slovenije.

Finančno so uspešni in poslujejo skladno s predpisi, kar je potrdilo tudi poročilo nadzornega odbora, ki ga je podal njegov predsednik Samo Nečimer.

Delegatke in delegati skupščine so soglasno sprejeli tudi spremembe statuta SDOS. Ključne so na področju organiziranja in delovanja, kjer se republiški odbor spreminja v glavni odbor (o njegovi sestavi je bil v nadaljevanju sprejet ugotovitveni sklep), črtali pa so tudi območne odbore kot obliko delovanja SDOS in nadzorni odbor s treh povečali na pet članov. SDOS je sprejel tudi novo grafično podobo. Prav tako niso neposredno na skupščini izvolili sekretarja SDOS, to je poslej naloga glavnega odbora.

Soglasno so sprejeli tudi program dela do leta 2026, v katerega so kot eno prednostnih nalog zapisali pridobivanje članstva.

Frančišek Verk ostaja tudi v naslednjem mandatu predsednik SDOS. Obe fotografiji M. M.

»Na več področjih organov državne uprave, organov pravosodja, uprav lokalnih skupnosti, javnih agencij, finančnih skladov, javnih zavodov in uprav lokalnih skupnosti, ki sindikalno niso organizirana, je treba pridobiti nove člane, tako v delujočih organizacijah sindikata in seveda predvsem tam, kjer med zaposlenimi sploh ni članov SDOS,« piše v programu, v okviru katerega so si zadali oblikovanje privlačnejše podobe SDOS, tudi z usposobitvijo svoje spletne strani, na kateri bodo vse potrebne informacije o tem, kar sindikat dela in ponuja.

Pomembno ostaja področje pogajanj sindikatov javnega sektorja z vlado. Predsednik SDOS Frančišek Verk je namreč namestnik vodje pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja, »kar SDOS in pridruženim članom daje boljše možnosti za poenotenje zahtev in pogajalskih izhodišč za doseganje pogajalskih ciljev uslužbencev iz sektorja države, pravosodja in uprav lokalnih skupnosti, zato mu bo potrebno pri tem pomagati z ustreznimi in strokovno utemeljenimi predlogi iz vseh delovnih področij državne uprave, pravosodnih organov ter uprav lokalne samouprave, kjer deluje SDOS,« so še zapisali v svoj program.

Prizadevali si bodo tudi za čimprejšnje nadaljevanje in zaključek pogajanj za kolektivne pogodbe za dejavnost okolja in prostora, za kmetijsko dejavnost, za državno upravo, uprave pravosodnih organov in uprave samoupravnih lokalnih skupnosti, za področje izvrševanja kazenskih sankcij ter za kolektivno pogodbo Finančne uprave Republike Slovenije, so še zapisali v svojem programu.

Več o dogajanju na kongresu in o načrtih SDOS za naprej pa bo mogoče prebrati v naslednji številki Delavske enotnosti, glasila ZSSS, ki izide že ta teden.

Mojca Matoz

Share