Še bolj aktivni in še bolj povezani – Utrinek z nedavne skupščine Sindikata Glosa

12. 5. 2023

Sindikat kulture in narave Slovenije – Glosa je pod geslom »Zasuknimo z Gloso!« na svoji nedavni šesti skupščini pokazal odločenost za nadaljnji sindikalni boj. Po mnenju delegatk in delegatov je ta lahko ob še bolj ambicioznih zahtevah in akcijah tudi še bolj uspešen.

V stolpu mariborskega lutkovnega gledališča na Lentu je bil konec aprila prav prijeten dogodek, saj so predstavnice in predstavniki delavk in delavcev v kulturi in varstvu narave ne samo opravili volitve predsednika in drugih organov, ki so potrebni za delovanje Sindikata Glose, ampak v vsebinski razpravi povedali, s čim se soočajo v svojih delovnih okoljih in kako vidijo vizijo sindikalnega boja. Zelo dobrodošlo izmenjavo izkušenj bodo še nadaljevali, so se dogovorili, saj le tako lahko presežejo »sladke obljube« odločevalcev.

Kulturno in spodbudno

Skupščina se je začela v maniri sindikata Glosa s kulturnim programom, saj sta po pozdravu novega in kasneje na novo izvoljenega predsednika Mitje Šuštarja s krajšim koncertom nastopila člana skupine Nude Boštjan Dermol (Glosa SKG) in Teodor Amanović Toš.

Delo skupščine je potem nadaljevalo izvoljeno delovno predsedstvo, ki ga je vodil Matej Demšar, sestavljala pa še Tina Podbevšek in Boštjan Dermol. Najprej so dali besedo gostom, med katerimi je bil tudi generalni sekretar ZSSS Boštjan Medik. Spomnil je na za letos napovedane reforme, med katerimi se še največ dogaja na področju zakona o delovnih razmerjih, novem plačnem modelu v javnem sektorju in zdravstvenem sistemu. V procese sta aktivno vpeta tako ZSSS kot Glosa, predsednik Glose pa je bil na zadnjem predsedstvu ZSSS tvorec sklepa o branjenju košarice pravic zdravstvenih pravic z vsemi sindikalnimi sredstvi. Omenil je tudi podnebno krizo in pomen zelene preobrazbe družbe. Uvodne besede, ki so jih drug za drugim nizali tudi preostali navzoči, so bile po večini povezane z zahvalami Glosi, njenemu predsedniku ter sindikalni strokovni pomoči z območja. Na svoj sindikat ste lahko ponosni, zaradi vašega skupnega dela in načelnosti, je povedal predsednik Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije David Švarc, ki je poudaril tudi dobro medsebojno sodelovanje in podpiranje teh dveh sindikatov v delavskem in širšem družbenem boju.

Kot svojo temeljno usmeritev so v program dela Glose zapisali: »Pravica do dostojnega dela za vse, pravica do varnega, zdravega in spoštljivega delovnega okolja, svobodna kulturna ustvarjalnost, pravica do pravočasnega plačila, poštene, javno dostopne, hitre in kakovostne zdravstvene storitve za vse, ne zgolj za tiste z več pod palcem, varna starost, človekove pravice in osebno dostojanstvo, pravica do različnosti, pravna in socialna država, spoštovanje narodovih korenin, demokratični in kulturni medsebojni odnosi, pravica do resnice, srčnost in pogum, premagovanje dvojne morale, sposobnost najprej pometati pred svojim pragom

Za motiviran sindikalni boj 

Slišali smo mnoge predloge in opozorila, med njimi z več strani tudi eno najbolj perečih, povezanih s podplačanimi in premalo cenjenimi poklici v kulturi, t. i. tehničnega kadra, zaradi česar v mnogih javnih zavodih več nimajo dovolj ljudi, ki bi skrbeli za zvok, luči, maske, kostume, elektriko ipd. Ti ljudje odhajajo drugam, in če jih ne bo, ne bo niti več predstav in drugih kulturnih dogodkov.

Klikni na  mandat-2023-2028.pdf 

Poročilo:  glosaporocilo-2018-2023.pdf 

Smernice:  glosaprogram-2023-2028.pdf

O kadrovskih in plačnih težavah je bil govor tudi ob poročilu o delovanju Glose v minulem mandatnem obdobju. Tega so delegatke in delegati prejeli že prej, prav tako pa tudi programske usmeritve in oboje so sprejeli brez glasu proti. Ob dokumentih pa se je razvila živahna razprava, ki je pokazala, da je bilo doseženega marsikaj za izboljšanje ekonomsko-socialnega položaja članstva in s tem vsega delavstva, zaposlenega v dejavnostih in zavodih, kjer je organiziran sindikat Glosa. Prav to, kaj imajo in kaj bi morali imeti več članice in člani ter kako tistim, ki to (še) niso, približati delo tega sindikata ter jih uspešno povabiti v sindikalne vrste, je bil tudi predmet velikega dela razprave prisotnih. Pokazalo se je, da imajo s tem različne izkušnje, da imajo delavke in delavci tudi različne potrebe in videnja. Sindikat je edina organizirana sila, ki se uspešno zoperstavlja apetitom kapitala in politike, ki je v javnem sektorju delodajalec. Najboljša promocija za sindikat je njegovo dobro delo, privabljanje mladih v sindikate zaradi njihovega položaja in izkušenj z negotovimi zaposlitvami zahteva poseben pristop. Razumeti je treba potrebe članstva, postavljati ambiciozne zahteve in organizirati ambiciozne akcije, dobro je, da se te stopnjujejo, saj se stavke kot najbolj radikalne sindikalne aktivnosti mnogi bojijo, smo še slišali. Etika in morala zaznamujeta sindikalno delo, sindikat pa je edina nekastna organizacija, je dodal Radoš Bolčina (SNG Nova Gorica); Andrej Sraka (Opera in balet Ljubljana) pa je vse pozval, naj svoje zahteve in pobude izmenjujejo med seboj in jih sporočijo glavnemu odboru Glose.

Skupinska fotografija udeleženk in udeležencev Glosine skupščine.

 

Ekonomski razlogi za včlanjevanje v sindikat niso tisto, kar bi moralo prevladati, potrebna sta solidarnost in medsebojna pomoč, so se strinjali udeleženke in udeleženci, hkrati pa ugotovili tudi, da je drugače delovati tam, kjer je sindikat šele v ustanavljanju, kot tam, kjer ima že daljšo tradicijo, saj se pričakovanja in zahteve članstva razlikujejo. Vprašanje, kaj naj ima članstvo več, je sicer na mestu, a pomembno je motiviranje, štejejo rezultati. Žalostno je, da se nekdo včlani v sindikat le zato, da bo dobil denarno pomoč, da se mu to »splača«. Treba je krepiti zavedanje, česa več ne bi imeli in kaj bi imeli manj, če ne bi bilo sindikata. V bolj radikalni maniri je bilo slišati tudi pozive k protestu v Ljubljani. Dovolj je obljub, pokažimo svojo moč, so zaključevali nekateri, tudi od ZSSS pričakujejo manj »razumevanja« potreb gospodarstva. Nov devetčlanski glavni odbor Glose bo začel svoje delo maja in ne bo jim ga zmanjkalo, so še zatrdili.

Mojca Matoz

Delavska enotnost

Ta besedilo je bilo najprej objavljeno v najnovejši, prvi majski številki Delavske enotnosti, glasila ZSSS. In edinega rednega periodičnega delavskega časopisa, ki nepretrgoma izhaja že 81 let, od novembra 1942. Ter nujnega vira informacij za vse delavke in delavce, sindikalistke in sindikaliste, delovne ljudi, ki jih zanimajo pomembne, relevantne, kompleksne teme, s pomočjo katerih lahko bolje razumemo svet, v katerem živimo.

Na Delavsko enotnost se lahko naročite tukaj. Berite, da boste vedeli!

Share