SGiT opozoril MOP na obljube glede previsokih koncesnin za termalne vode

3. 7. 2017

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije (SGiT) je pretekli teden ministrico za okolje in prostor (MOP) Ireno Majcen spomnil na njeno obljubo delavcem v slovenskih naravnih zdraviliščih, da koncesnina za uporabo termalne vode ne bo presegla en odstotek letnih prihodkov koncesionarjev in da ne bo ogrozila poslovanja podjetij, delovna mesta in prihodke iz dela zaposlenih (v oddaji Odmevi na TV Slovenija konec novembra 2015 je celo izrecno obljubila, da bo vlada ustrezno popravila uredbo oziroma način izračunavanja koncesnin, če bodo izračuni dejanskih stroškov pokazali, da koncesnine presegajo en odstotek letnih prihodkov koncesionarjev, je sporočil SGiT).

Generalna sekretarka SGiT Karmen Leban je ob tem izpostavila dvoličnost vlade, ki z nerazumnim in nepravičnim zaračunavanjem koncesij za uporabo termalne vode otežuje poslovanje podjetij in življenja delavcem v naravnih zdraviliščih. Podatki iz revidiranih poslovnih izkazov za lansko leto kažejo, da je strošek koncesnine pri mnogih zdraviliščih presegel odstotek letnih prihodkov (ob predpostavki, da je potrebno plačati koncesnino v celoti, bi to skupaj z vodnim povračilom Terme Dolenjske Toplice stalo 1,43 odstotka letnih prihodkov, Terme Šmarješke Toplice 1,66 odstotka, Terme Lendava 3,6 odstotko, Terme 3000 Moravske Toplice 3,8 odstotka in Terme Zreče npr. 3,92 odstotka letnih prihodkov).
SGiT od ministrice pričakuje, da bo »držala svojo javno izrečeno obljubo in dejansko spremenila uredbo«, izgovori pa so nesprejemljivi, saj je koncesijsko dajatev za nekatere  proizvajalce v kmetijstvu, ki uporabljajo termalno vodo za ogrevanje, že zmanjšala.

Ministrico so hkrati spomnili, da SGiT zahteva dvig najnižjih osnovnih plač, povečanje plač nosilnim poklicem in povišanje zneska letnega regresa za letni dopust v gostinstvu in turizmu. Tako SGiT od poslovodstev zdraviliških družb pa pričakujemo, da bodo zaradi nižje koncesnin prihranjena sredstva v celoti porabila za stimulacijo in plače zaposlenih.

»Če naše upravičene in argumentirane zahteve in pričakovanja ne bodo izpolnjena, bomo prisiljeni predlagati članstvu ukrepe za dosego ciljev, vključno z najostrejšimi oblikami sindikalnega boja,« je še zapisala Lebanova v javnem pismu, ki je v celoti objavljen spodaj.

Javno pismo SGiT ministrici Majcen glede koncesnin za termalne vode

Share