“Brez Gorenja ni Velenja” – Sindikat se bori naprej

4. 5. 2020

Podobno kot lani nas je tudi letos tik pred prvomajskimi prazniki dosegla novica o novih pretresih v velenjskem Gorenju, kjer so kitajski lastniki napovedali odpustitev večjega števila zaposlenih.

Po zadnjih napovedih naj bi v celotnem evropskem delu podjetja Hisense od 9309 zaposlenih postalo presežnih 1250 delavcev, v slovenskem delu pa naj bi od 5580 zaposlenih izgubilo službo 828 delavcev, in sicer v podjetju Gorenje 544, v podjetju Hisense Gorenje Europe 155, v podjetju IPC 84 in v podjetju Gorenje Gostinstvo 45.

V dogajanje so – na ravni podjetja – tesno vpeti tudi pri Sindikatu kovinske in elektroindustrije Slovenije (Skei), v Velenje pa je odšla tudi predsednica Skeia (in predsednica ZSSS) Lidija Jerkič.

Pretresi v Gorenju so morda novi za zunanje opazovalce, znotraj pa se marsikaj dogaja že dolgo, pravi sindikalistka. »Naj spomnim, da je v Gorenju še pred prevzemom novih lastnikov zaradi odpovedi podjetniške kolektivne pogodbe prišlo do stavke, s katero so stavkajoči to odpoved preprečili. Tudi poskusov zmanjševanja zaposlenih je bilo v preteklosti več, res ne tako drastičnih, a vseeno.« Zdajšnja najava odpuščanja, pripoveduje Lidija Jerkič, pri kateri pa o številkah vseeno ne želi preveč razpredati, saj so predmet različnih razlag in kombinacij, je najbolj tragična za tiste delavke in delavce, ki naj bi izgubili zaposlitev. »Lastnik ne vidi ali ne želi videti drugega načina, zato je v skladu z zakonskimi postopki najprej obvestil sindikat o razlogih za odpoved delovnega razmerja večjemu številu zaposlenih in najavil skupna posvetovanja. Predlagal je tudi kriterije za določitev presežnih delavcev, ki jih v skladu z zakonom določa v sodelovanju s sindikatom, vendar je podjetniški sindikat omenjeno sodelovanje zavrnil. To pomeni, da bo kriterije določil delodajalec. Ali bodo posredovanje ministrov za delo in gospodarstvo ter vse aktivnosti, ki jih vodi sindikat, obrodili sadove, pa bo vidno v naslednjih dneh

Za pravkar minuli praznik dela so pri Skei Gorenje v Velenju pripravili tudi simbolični protestni shod.

Sindikat dela s polno paro

Kako točno pa bo sindikat pomagal delavkam in delavcem, ki utegnejo izgubiti službo? Sindikalne aktivnosti so v prvi vrsti povezane s prizadevanjem ohraniti čim večje število delovnih mest, odgovarja predsednica Skeia. »Sindikat na ravni podjetja opozarja tudi na mogoče rešitve, ki jih delodajalec lahko uporabi v času epidemije novega koronavirusa, in na pomoč, ki jo v okviru interventnih ukrepov ponuja država. Opozarja tudi, da bo sam postopek odpuščanja dolgotrajen in drag, saj mora delodajalec upoštevati, da gre za delavce z razmeroma dolgo delovno dobo, pri kateri so odpovedni roki daljši, odpravnine pa višje. Če bo Hisense resnično gradil tovarno televizorjev, bo vprašanje tudi, ali bo te delavce še lahko dobil.« S tem pa sindikalnih dejavnosti ni konec. »Sindikatova naloga je tudi, da za svoje člane in članice poskrbi, da bodo postopki izpeljani v skladu z zakonom, da bodo upoštevani vsi potrebni kriteriji, pravilno izračunani odpovedni roki in ustrezno določene odpravnine. Trenutno se pogaja tudi za to, da bi bile odpravnine višje, kot jih določa zakon. Obenem se je sestal z ministrom za delo, ki je obljubil okrepitev lokalne izpostave zavoda za zaposlovanje in, da bi bil čas brezposelnosti čim krajši, iskanje različnih rešitev za nove zaposlitve odpuščenih delavcev že med odpovednim rokom,« našteva Lidija Jerkič. Sindikat se torej na vseh ravneh trudi opozoriti na položaj svojih članov in članic, pri čemer sodeluje tudi z občino, ki podpira njegova prizadevanja, saj se zaveda, da Velenju v primeru odpustitve velikega števila delavk in delavcev grozi »socialna bomba«.

Pogled naprej

Razmere so torej resne, ni pa prvič, da se z njimi soočamo, pravi predsednica Skeia. »Morda smo se v zadnjih dveh letih nekoliko uspavali, a grenkih izkušenj z različnimi odpuščanji imamo veliko. V kovinski in elektroindustriji smo v zadnjih 30 letih v seštevku prav gotovo izgubili med 100 tisoč in 150 tisoč delovnih mest. Nekatera so se obnovila, druga izgubila, delavci in delavke pa našli zaposlitev v drugih panogah. Seveda ni nobena izguba zaposlitve lahka, temveč nedvomno tragična, ko se zgodi. Verjamem pa, da bodo nastale nove možnosti bolje plačanih delovnih mest.« Morda ne takoj, a nastale bodo zagotovo, pogleduje naprej Lidija Jerkič. »Vsekakor si tega želimo, do tedaj pa je nujno, da zagotovimo socialno varnost popolnoma vsem, ki jim grozi izguba zaposlitve

brez gorenja ni velenja.

brez gorenja ni velenja.OBLJUBE? ODGOVORNOST! PRIHODNOST…1. maj smo na Titovem trgu s sireno opozorili na naše težave. Napovedujejo se odpuščanja namesto zaposlovanj, ki so nam jih ob prevzemu obljubljali NOVI LASTNIK, KAD-DRŽAVA in TAKRATNA UPRAVA gorenja.8. maja bomo ponovno opozorili na naše težave…

Posted by SKEI Gorenje on Tuesday, May 5, 2020

Vse fotografije in video: Facebook profil Skei Gorenje

Share