Škodljivim ftalatom so šteti dnevi

18. 1. 2019

Iz Evropske komisije je pred decembrskimi prazniki prišla vest, da so sprejeli dodatne ukrepe za izboljšanje zaščite pred toksičnimi snovmi. Komisija je, kot pišemo v prvi letošnji številki Delavske enotnosti, glasila ZSSS, predlagala omejitev izdelkov, ki vsebujejo določene ftalate, škodljive zlasti za reproduktivno zdravje.

Ftalati so estri ftalne kisline in alifatskih alkoholov. So hlapne tekočine, ki jih že približno sto let dodajajo polimerom v plastičnih masah, da povečajo njihovo gibljivost in prožnost. Imenujemo jih tudi mehčala oziroma plastifikatorji. Polimer polivinilklorid (PVC) bi bil brez dodatka mehčal zelo trd in krhek ter praktično neuporaben za tehnično rabo.

Ftalati, ki delajo plastiko prožnejšo, torej škodujejo našemu zdravju. So endokrini motilci, ki so strupeni za razmnoževanje, saj lahko  škodujejo plodnosti ali nerojenemu otroku. Komisija sporoča, da bodo pregnali štiri vrste ftalatov: Bis(2-etilheksil) ftalat(DEHP), Benzil butil ftalat (BBP), Dibutil ftalat (DBP) in Diizobutil ftalat (DIBP).

Že leta 2007 je EU prepovedala uporabo DEHP, BBP, DBP in DIBP v vseh igračah in izdelkih za nego otrok. Vendar pa jih lahko še vedno vsebujejo drugi plastični proizvodi. Omejitev, ki jo predlaga komisija sedaj, je bila sprejeta na podlagi znanstvenih in tehničnih priporočil Evropske agencije za kemikalije, veljati pa bo začela junija 2020.

Glede na predlagano omejitev omenjeni štirje ftalati v bodoče ne bodo smeli biti prisotni v  izdelkih, ki so namenjeni potrošnikom ali so na voljo v zaprtih prostorih v koncentraciji, ki je enaka ali presega 0,1 odstotka teže posameznika, ali v kakršni koli kombinaciji v plastificiranem materialu. Predlog omejitve prav tako upošteva kumulativni učinek in kombinirano izpostavljenost štirim ftalatom iz različnih izdelkov.

Evropski parlament in države EU imajo na voljo tri mesece, da pregledajo ukrep, preden ga Komisija lahko sprejme. Omejitev bo nato objavljena v Uradnem listu EU in se bo začela uporabljati 18 mesecev po začetku veljavnosti za vse izdelke, proizvedene v EU ali zunaj EU.

Nove določbe so uvedene kot spremembe uredbe REACH, ki je najnaprednejša in celostna zakonodaja o kemikalijah na svetu. Z uredbo se je izpostavljenost državljanov škodljivim kemikalijam v zadnjih desetih letih močno zmanjšala, Komisija pa si stalno prizadeva, da bi še bolje zaščitila potrošnike, delavce in okolje.

Izpostavljenost in škodljivost ftalatov

Ftalatom smo lahko izpostavljeni na različne načine, od zauživanja hrane in prahu, dajanja izdelkov v usta in vdihavanja v zaprtih ali prašnih prostorih do stika prahu in izdelkov s sluznico ali kožo. Ftalati so pogosto prisotni v plastificiranih materialih in v številnih vsakdanjih izdelkih, kot so igrače ali športna oprema. Prav tako se pogosto uporabljajo pri izdelavi lakov za nohte, lepil in barv.

V hrano prehajajo že med proizvodnjo, v kateri delavci prehrambne industrije v plastičnih rokavicah pakirajo hrano v različne vrste plastičnih folij, pa tudi celofanov. Ftalati so lahko tudi v različnih kablih in ceveh pa tudi v tkaninah za zaščitna oblačila. Z njimi lahko pridemo v stik z zaužitjem, prek kože ali z vdihavanjem prašnih delcev.

Ftalati delujejo na človeško telo kot motilci hormonov, kar pomeni, da motijo ravnovesje hormonov v živih organizmih. Poleg tega je dokazana njihova rakotvornost, ki se predvsem kaže v obliki malignega raka dojk in raka na modih. Prav tako povzročajo različne nepravilnosti v tkivu mod in manjšajo plodnost pri moških.

Poleg škodljivih učinkov ftalatov na človeka je vse bolj jasno, da vplivajo negativno tudi na celotno okolje. Mnogim nevarnostim za ljudi in okolje se je lažje izogniti, če vemo, kako s plastiko pravilno ravnati. Zlasti si je treba zapomniti, da plastika in toplota ne gresta dobro skupaj. Toplota namreč pospešuje in povečuje izločanje teh kemikalij v hrano in pijačo, zato ne puščajmo plastične embalaže dalj časa na soncu in je ne segrevajmo v mikrovalovni pečici. Hrano raje shranjujmo v steklenih, keramičnih ali lesenih posodah. Kot kažejo nekateri izsledki, že tri dni prehranjevanja z živili, ki niso bila shranjena v plastičnih posodah in folijah, dva- in celo trikratno zmanjša raven teh kemijskih snovi v našem urinu.

Sindikalisti in zaupniki za varnost in zdravje pri delu, poglejte, ali so v vašem delovnem okolju ftalati (tudi v menzi pri malici), ter zahtevajte njihovo ustrezno menjavo in zaščito svojih sodelavk in sodelavcev! Predvidite tveganja izpostavljenosti tudi v ocenah tveganja.

Mojca Matoz

Bi brali več? Priskrbite si svoj izvod Delavske enotnosti!

Share