Tuje gospodarske zbornice niso socialni partnerji pri nas

27. 3. 2017

V Sloveniji je treba čim prej sprejeti zakon o reprezentativnosti delodajalskih organizacij, s čimer bi še bolj jasno določili in zaščitili sicer dokaj delujoči socialni dialog pri nas. Nekatere zasebna interesna združenja s koreninami v drugih državah, pa niso in ne morejo postati socialni partnerji, sta na novinarski konferenci v ponedeljek, 27. 3. 2017, poudarila predstavnika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS).

Predsednik ZSSS Dušan Semolič je na novinarski konferenci z naslovom »Ne pristajamo na diktat kapitala!«, na kateri je osrednja slovenska sindikalna organizacija problematizirala zlasti vso večjo in povsem nesprejemljivo prisotnost Ameriške gospodarske zbornice v Sloveniji, uvodoma poudaril, da tuje gospodarske zbornice »niso in ne morejo biti socialni partnerji« pri nas. Poleg ameriške gospodarske zbornice, ki pri nas deluje z imenom AmCham, je omenil tudi vse bolj aktivno delovanje nemške gospodarske zbornice. V Sloveniji imamo urejen socialni dialog in socialno partnerstvo, med njimi pa teh organizacij ni, v nasprotnem bi se pri nas hitro prijele še italijanska, ruska, kitajska… gospodarska zbornica. Dodal je, da želi ameriška organizacija »zelo aktivno, močno vplivati na razvoju družbe v Sloveniji«, zlasti na delovnopravnem, pokojninskem in zdravstvenem področju, na kar so sindikati izredno občutljivi.

 

Izvršni sekretar ZSSS Andrej Zorko in predsednik ZSSS Dušan Semolič

 

Njihovim predlogom po večji fleksibilnosti, prilagajanju slovenskega poslovnega okolja njihovim interesom, komercialnosti in konkurenčnosti ter siceršnji amerikanizaciji življenja v Sloveniji je treba nasprotovati, je poudaril Semolič. Spomnil je, da je Američanom in njihovim predstavnikom s podobnimi zahtevami marsikaj uspelo doseči na Slovaškem, v Estoniji in v Srbiji. Predlagal jim je, naj raje vplivajo na izboljšanje socialnih, zdravstvenih razmer v svoji državi, ZDA. Zanimivo je tudi, da na ta način ne skušajo vplivati v nekaterih drugih razvitih zahodnih državah, npr. v Nemčiji in Franciji. Tako so občutki prebivalcev prej navedenih držav »kot da so protektorat, kot da so kolonije« utemeljeni, v Sloveniji pa se moramo potruditi, da se nam ne zgodi podobno.

Tak proces je v navzkrižju tudi z načeli demokracije, je dodal. Čeprav imamo pri nas svobodo združevanja, pa vplivanje v nasprotju z našimi načeli ni sprejemljivo. Za informacijo, da naj bi se ti dve zbornici trudili dobiti celo sedeže v skupščini Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, je izrazil upanje, da gre za netočnost. Slovenske politike je še pozval, naj ne klonejo pod takšnimi pritiski in naj pripravijo zakon o reprezentativnosti delodajalskih organizacij.

Izvršni sekretar pri ZSSS Andrej Zorko je poudaril, da imamo razmeroma razvit socialni dialog, ki zagotavlja socialni mir. Brez tega miru ni osnovnih pogojev za razvoj gospodarstva in države, vpliv AmChama bo pripeljal do socialnega nemira, državljani pa bi živeli slabše, je dodal.

»Logika, po kateri deluje ameriško gospodarstvo, je logika, da bo trg uredil vse sam. To je logika neoliberalnega kapitalizma, to je logika, ki nas je pripeljala v krizo, v kateri je več deset tisoč ljudi izgubilo službo, v kateri je bilo več deset tisoč družin pahnjenih v revščino in v kateri so slovenski davkoplačevalci plačali sanacije napak ljudi, ki so podpirali in tudi vodili tovrstno politiko«, je bil neposreden Zorko.

Te interesne organizacije, ki ima pravno obliko zavoda, ne priznavamo za socialnega partnerja, je dejal, in jim predlagal, naj ostanejo pri svoji osnovni dejavnosti – skrbi za poslovne kontakte, poslovne interese, stike med slovenskimi in ameriškimi podjetji, ne pa da se zavzemajo za povečanje fleksibilnosti in privatizacije, konkurenčnosti ter zmanjševanje socialnih pravic.

Njihovo vmešavanje v notranje zadeve druge države je označil za »skrajno nesramno«: »Sami bomo poskrbeli za svojo prihodnost. Ne potrebujemo ne nemške ne ameriške ali katere druge zbornice. Znanja imamo dovolj, volje prav tako in menim, da smo sposobni sami urediti naše probleme«, je sklenil  Zorko in še enkrat poudaril, da smo sposobni urejati svojo zakonodajo. V ameriškem sistemu in v dokumentih njihove zbornice pri nas Zorko pogreša načelo solidarnosti, »poslovni interes«, »trgovinski interes«, »večja fleksibilizacija« pa so besedne zveze, ki jih ne manjka.

Share