Javni poziv delodajalcem ob vročinskem valu: zagotovite varno in zdravo delovno okolje

23. 6. 2026

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) ob vročinskem valu, ki je zajel Slovenijo in visokih temperaturah pozivamo vse delodajalce, da nemudoma sprejmejo vse potrebne ukrepe za zaščito zdravja in varnosti delavk in delavcev.

Visoke temperature niso zgolj neprijetnost, temveč resno tveganje za zdravje in življenje zaposlenih. Še posebej so izpostavljeni delavci in delavke na prostem, v proizvodnji, logistiki, prometu, komunalnih dejavnostih, kmetijstvu ter drugih dejavnostih, kjer delo poteka v zahtevnih mikroklimatskih razmerah.

Vročinski valovi in visoke temperature niso več samo občasen pojav, temveč postajajo nova realnost sveta dela. Zato prilagajanje delovnih procesov ekstremnim temperaturam ne sme biti prepuščeno trenutni presoji posameznega delodajalca, ampak mora postati sestavni del odgovorne organizacije dela ter zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu.

ZSSS opozarja, da je zagotavljanje varnega in zdravega delovnega okolja zakonska obveznost delodajalcev. Delavke in delavci ne smejo nositi posledic vse pogostejših in intenzivnejših vročinskih valov in visokih temperatur, ki jih prinašajo podnebne spremembe.

Tako od delodajalcev pričakujemo, da:

  • prilagodijo organizacijo dela in delovni čas vremenskim razmeram;
  • zagotovijo zadostne količine pitne vode in možnost ohladitve;
  • omogočijo pogostejše odmore v senci oziroma v ustrezno ohlajenih prostorih;
  • zmanjšajo fizične obremenitve v času najvišjih temperatur;
  • zagotovijo ustrezna zaščitna sredstva in zaščito pred neposredno sončno pripeko;
  • dosledno izvajajo vse ukrepe, določene v ocenah tveganja za varnost in zdravje pri delu.

Posebej opozarjamo, da gospodarski interesi ne smejo prevladati nad zdravjem ljudi. Noben rok, nobena pogodba in noben poslovni rezultat niso pomembnejši od zdravja in življenja delavk in delavcev.

Če se lahko zaradi vročine izdajajo opozorila prebivalstvu, prilagaja izvajanje dejavnosti na prostem in sprejemajo zaščitni ukrepi za najbolj ranljive skupine, potem ni sprejemljivo, da delavke in delavci brez ustrezne zaščite opravljajo najtežja fizična dela na žgočem soncu ali v pregretih delovnih prostorih, brez možnosti, da se lahko primerno osvežijo.

Delavke in delavci niso stroški proizvodnje ampak so ljudje, katerih zdravje in življenje morata biti na prvem mestu.

ZSSS tudi poziva Inšpektorat Republike Slovenije za delo, naj v času vročinskih valov in ekstremno visokih temperatur okrepi nadzor nad izvajanjem predpisov s področja varnosti in zdravja pri delu ter dosledno in nemudoma ukrepa v primerih ugotovljenih kršitev.

Delavke in delavce, članice in člane sindikata pozivamo, naj v primeru neustreznih delovnih pogojev o tem obvestijo svoj sindikat, zaupnike za varnost in zdravje pri delu oziroma pristojne nadzorne organe. Od pristojnih inšpekcijskih služb pričakujemo ničelno toleranco do praks, ki zaradi vročine ogrožajo zdravje in varnost zaposlenih.

Ne smemo namreč prezreti dejstva, da se varnost in zdravje pri delu ne zagotavljata po tistem, ko pride do zdravstvenih težav ali nesreče, ampak z njihovim preprečevanjem. Prepričani smo tudi, da nihče ne sme biti prisiljen tvegati svojega zdravja ali življenja zato, da bi bil delovni proces hitrejši ali cenejši.

Andrej Zorko, predsednik ZSSS

Kaj storiti, če poleti vročina na delovnem mestu postane previsoka?

Share