Predsednica ZSSS Lidija Jerkič na tripartitnem evropskem socialnem vrhu: ESS deluje zgolj še kot alibi za vlado, da lahko govori o socialnem dialogu

25. 3. 2021

Včeraj je ob udeležbi najvišjih evropskih političnih gostov in evropskih sindikalistov potekal tripartitni spletni socialni vrh o doseganju pravičnega in ekonomsko vzdržnega socialnega okrevanja. V razpravi je sodelovala tudi predsednica ZSSS Lidija Jerkič, ki je opozorila na to, da smo se v zadnjem letu boja z novim koronavirusom, v Sloveniji beležili tudi strm padec socialnega dialoga.

»Za nami je leto boja z nevidnim sovražnikom, ki smo se ga v Sloveniji lotili primerljivo z drugimi evropskimi državami. Tisto, kar je v Sloveniji neprimerljivo, je strm padec socialnega dialoga. Sprejeta je bila vrsta zakonskih ukrepov, iz zakona v zakon z manjšim vključevanjem sindikatov. Sindikati smo iz priprav zakonov, ki posegajo v socialni in ekonomski položaj delavcev, izključeni. O zakonodaji smo sindikati občasno sicer obveščeni, vendar za nazaj, ko so zakoni že v parlamentu, ESS pa deluje zgolj kot alibi za vlado, ki to šteje za socialni dialog,« je uvodoma opozorila predsednica ZSSS in dodala, da so o dogajanju obvestili tudi. Evropsko komisijo in Evropsko sindikalno konfederacijo: »Na tem mestu se vam vsem zahvaljujem za hiter odziv. Na žalost pa se aktivna udeležba v Sloveniji še vedno ne izvaja v skladu s pravili,« je še opozorila.

Lidija Jerkič je na vrhu izpostavila, da sindikati v Sloveniji opozarjajo na pomen izobraževanja in prehoda v zelena delovna mesta ter na vlaganje v zaposlene.

 

Nato je Lidija Jerkič spregovorila še o načrtih za ekonomsko in socialno okrevanje: »Nacionalni načrt za okrevanje je bil do pred kratkim dokument z oznako tajnosti, v katerega sindikatov ne vključujejo. Izjema je zgolj ministrstvo za delo, kjer pa je sredstev malo. Sindikati opozarjamo na pripravo ukrepov za doseganje ciljev, zlasti na področju doseganja ciljev višje stopnje digitalne pismenosti, pomena izobraževanja in prehoda v zelena delovna mesta ter na vlaganje v zaposlene, vendar posebnih odzivov s strani odločevalcev na naše predloge ni,« je še opisala zadnje dogajanje povezano z pridobitvijo evropskih milijard.«

Predsednica Evropske komisije za krepitev socialnega dialoga

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v razpravi opozorila, da moramo v odgovoru na pandemijo nujno zaščititi in tudi ustvariti nova kakovostna delovna mesta in dodala, da so sedaj pred nami globalni izzivi, kot so podnebne spremembe in digitalna tranzicija. Dodala je, da moramo pri tem krepiti socialni dialog, če želimo to doseči na pošten način in spomnila, da bo pri tem ključen steber socialnih pravic. Priložnost za utrjevanje socialnega stebra in za ustvarjanje socialne Evrope, ki jo po besedah predsednice Evropske komisije želijo zgraditi, bo že 7. maja na socialnem vrhu v Portu, ki bo potekal v okviru portugalskega predsedovanja EU.

V besedah predsednice Evropske komisije Ursula von der Leyen lahko prepoznamo, da se je (vsaj na deklarativni ravni) EU začela pomikati v bolj socialno smer.

Visentini za ustvarjanje kakovostnih delovnih mest

Predsednik Evropske konfederacije sindikatov (Etuc) Luca Visentini je menil, da Evropa po pandemiji potrebuje vzdržno izvedeno okrevanje, ki bo temeljilo na pravičnem prehodu v zeleno in digitalno gospodarstvo. Za to bomo po njegovih besedah potrebovali močno industrijsko strategijo za ustvarjanje kakovostnih delovnih mest. Poudaril je, da minimalna plača ni sovražnik zaposlovanja, ampak se s tem ustvarja pravična delovna mesta za vse. EU mora po njegovem poskrbeti, da se večje trošenje države zaradi okrevanja ne bo prineslo novih pogubnih »varčevalnih ukrepov.« Majski socialni vrh v Portu pa vidi kot priložnost za krepitev evropskega stebra socialnih pravic, kjer se bo lahko doreklo več o njegovi konkretni implementaciji.

Predsednik evropske konfederacije sindikatov (ETUC) Luca Visentini je opozoril, da večje trošenje držav v krizi ne sme pomeniti novih pogubnih »varčevalnih ukrepov« v prihodnje.

Socialno Evropo postaviti na prvo mesto

Predsednik Evropskega sveta Charles Michael je izpostavil, da je za nas sedaj najbolj pomembno cepljenje in nato skupno okrevanje po pandemiji. Tudi on je poudaril, da bo prispevek socialnih partnerjev ključen pri socialnem dialogu glede implementacije nacionalnih načrtov za okrevanje. »Na socialnem vrhu v Portu bomo na prvo mesto postavili socialno Evropo. Želimo si vzdržne gospodarske rast, ki ne bo merjena samo v bruto domačem proizvodu Želimo si uspešne Evrope, ki bo ščitila naše okolje, investirala v naše veščine in izboljševala naše blagostanje,« je še dodal eden od vodilnih mož EU.

Z delodajalske strani je njihova stališča predstavil predsednik organizacije BusinessEurope Pierre Gatta. Poudaril je, da se Evropa po drugi svetovni vojni sooča z največjimi ekonomskimi izzivi. Kot je dejal, je bila finančna pomoč EU ključna pri spopadanju s krizo. Za premagovanje posledic krize, za rast in zaposlovanje pa bodo po njegovem pomembna učinkovita poraba EU sredstev za okrevanje. Strinjal se je, da je socialni dialog ključen in da gremo v pravo smer. Pri tem pa je opozoril, da ne smemo samo ustvarjati novih pravic in preveč zakonskih omejitev.

Share