Javni poziv sindikata GiT združenjem delodajalcev in delodajalcem v gostinsko-turističnih podjetjih

3. 4. 2019

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije (GiT) je objavil javni poziv združenjem delodajalcev in delodajalcem v gostinsko-turističnih podjetjih.

V njem med drugim pišejo, da bo vizija Slovenije kot zelene, aktivne in zdrave destinacije za petzvezdična doživetja ostala mrtva črka na papirju, če se ne bomo vsi skupaj začeli zavedati, da so zaposleni v turizmu najpomembnejši potencial za prihodnji trajnostni razvoj turizma pri nas, saj brez njih ni mogoče ustvarjati turističnih produktov višje kakovosti.

»Splošno znano dejstvo je, da imajo turistična podjetja premalo kakovostnega strokovnega kadra. Glede na zastavljen razvoj pa je mogoče pričakovati v prihodnjih letih porast povpraševanja po poklicno izobraženih kadrih. Delo v gostinstvu in turizmu ni lahko, od zaposlenih zahteva trajno prilagajanje potrebam gostov, pogoji dela pogosto niso primerljivi z ostalimi dejavnostmi, da o nizkih plačah, motivaciji zaposlenih in nagrajevanju, njihove lojalnosti, ne omenjamo. Zaradi splošnega in brezglavega pehanja za dobičkom se posega tudi v zniževanje stroškov dela (ne pa dejanskih stroškov) v škodo delavcev. Razvoj upravljanja s kadri je zašel tako daleč od prave smeri, da posamezna turistična podjetja temeljne naloge, ki so neposredno vezane na dobro počutje gostov, izvajajo z pogodbenimi izvajalci,« so neposredni v sindikatu.

»Kakovostnejše ponudbe turističnih storitev, kaj šele petzvezdničinega turizma ne bomo dosegli z čiščenjem na nivoju industrijskih standardov. Vztrajanje pri izločanju sobaric in drugega pomožnega osebja iz organiziranega delovnega procesa, ne bo dalo želene in ciljane kakovosti storitev. Pri tem ne gre zgolj za vprašanje pravic »outsourcanih« delavcev, ki dnevno delajo v hotelih, temveč gre tudi za strokovno vprašanje, kako zastaviti pot za dosego strateško zastavljenih ciljev. V sindikatu predlagamo in zahtevamo, da se navedeni profili delavcev zaposlijo nazaj v turistična podjetja, saj je le tako mogoče začeti intenzivneje razvijati dobre prakse organizacije dela in upravljanja s kadrom, v delavcih pa vzpostaviti nove temelje za zaupanje in lojalnost do delodajalcev«, nadaljujejo.

Razne anomalije

V sindikatu ugotavljajo še, da se ob pomanjkanju vizije razvoja turističnih podjetij novih produktov slabšajo tudi pogoji dela za zaposlene. V takih razmerah pa ni mogoče govoriti o trajnostnem razvoju turizma. In kakšne anomalije zaznavajo? »Če smo se v zadnjih dveh letih srečevali z delom študentov iz bivših republik Jugoslavije, ki so delali za človeka nedostojno plačilo, pod pretvezo usposabljanja, se sedaj srečujemo z izsiljevanjem, omejevanjem pravice do izbire delodajalca, grožnjami z pogodbeno kaznijo, malverzacijam v zvezi z plačilom davkov in prispevkov. Zaznavamo nedopustno prakso delodajalcev, ki skušajo novo zaposlene delavce zadržati na delu vsaj nekaj let na različne načine. Delodajalci v primerih predčasne prekinitve delovnega razmerja delavca, na podlagi različnih izsiljenih »sporazumov« na delavce prenašajo določene stroške, ki jih morajo po zakonu kriti sami, kot na primer zaračunajo delavcu stroške, ki jih je imel delodajalec z pridobivanjem delovnih dovoljenj, zdravniških pregledov, izobraževanja (praviloma za pridobitev znanja, ki je potrebno za zasedbo delovnega mesta in ohranitev zaposlitve ) in jim le-te trgajo pri zadnji plači, ali izdajo račun kateremu lahko sledi tudi elektronska izvršba. Zasledili smo tudi primer v katerem je delodajalec zagotavljal delavcu nastanitev za katero je delavec plačal dogovorjeni mesečni znesek. V primeru predčasne odpovedi pogodbe o zaposlitvi , pa ga je pogodba civilne narave zavezovala k plačilu dodatnih stroškov mesečnega najema, za vsak mesec bivanja v teh prostorih (očitno boniteta iz delovnega razmerja, ki je davčno in prispevno obremenjena in zamolčana),« pripovedujejo.

Ker pa si v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije želijo trajnostnega razvoja turizma, odgovorne pozivajo, da se do opisanih anomalij javno opredelijo, jih ovrednotijo kot pravno in etično nesprejemljive ter ravnajo v skladu z veljavno delovno zakonodajo RS. Več podrobnosti (tudi o tem, kaj se bo zgodilo, če odgovorni tega ne storijo) pa v samem pozivu, ki je dostopen tukaj.

Share