Dosedanje vodstvo sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije v nov mandat

17. 1. 2022

V Sindikatu kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije (KNG) so na svojem sedmem kongresu prejšnji mesec s sprejemom programskih smernic do leta 2026 in izvolitvijo predsednika, sekretarke in članov nadzornega odbora začeli nov mandat. Bogdan Ledinek in Sonja Kos sicer ostajata v vodstvu sindikata.

Kongres KNG je poleg stalnih opravil, ki jih tak dogodek nalaga delegatkam in delegatom, zaznamovalo tudi precej razprave. Ta je pokazala, da si sindikalisti želijo sprememb na več področjih.

Zaradi novega koronavirusa kolektivna pogodba ni podpisana

Minuli mandat je tudi dejavnosti, iz katerih članstvo združuje KNG, zaznamovala epidemija. Tudi oni so se zato v zadnjem času ukvarjali predvsem s protikoronsko zakonodajo. Nepodpisana kolektivna pogodba za kemijo in gumarstvo, ki je ostala neuresničena zahteva in želja sindikalistov KNG v tem mandatu, je prav tako posledica epidemije, saj so se z delodajalsko stranjo o vsem že dogovorili, manjkal je le še podpis, a ga je za en sam dan prehitela epidemija. Zdaj volje pri delodajalcih za pogajanja ni zaznati. Res pa je, da v družbah še upoštevajo staro kolektivno pogodbo, marsikaj je dobro urejeno tudi v podjetniških kolektivnih pogodbah. Kot je povedala sekretarka KNG Sonja Kos, nesklenitev te kolektivne pogodbe tako ni neuspeh, saj bi bila lahko tudi podpisana, če bi sindikat pristal na delodajalske zahteve. Ker pa je ohranil načelno držo in vztrajal pri svojih zahtevah, se pravice niso zmanjšale.

Bogdan Ledinek ostaja predsednik KNG. Foto M. M.

Kako pridobiti mlade?   

Drugo veliko vprašanje, o katerem je bil govor tako pri poročilu o delovanju sindikata kot pri sprejemu programskih smernic, je pridobivanje novega članstva. Padec njihovega števila je zlasti zaznamovala upokojitev starejših članic in članov, odpuščanje zaposlenih in dejstvo, da je mlade v članstvo zelo težko pridobiti. Teh pa je v marsikateri tovarni tudi vse manj, saj ni novega zaposlovanja, od preostalih zaposlenih pa se zahteva in pričakuje vse več dela, kar vodi v izgorelost in stres. Kot je poudarila sekretarka KNG Sonja Kos, je domala povsod glavni problem pomanjkanje kadrov, delodajalci pa nočejo razumeti, da bi jih dobili lažje, če bi bile plače dostojne; za minimalno plačo v težkih pogojih marsikdo več ni pripravljen delati, nekateri pa odhajajo v tujino. Premiki pri minimalni plači so bili narejeni, nastaja pa vse večja uravnilovka, ki veča nezadovoljstvo med zaposlenimi.

Mlade je treba pridobiti na nove, inovativne načine, smo lahko slišali. O organiziranju in včlanjevanju je bilo na kongresu največ razprave. Slišali smo, da mladi ne delijo več vrednot solidarnosti kot starejši, da so v veliki meri individualisti in da se obračajo na sindikat zgolj takrat, ko sami potrebujejo pomoč. Kako povečati prepoznavnost sindikata, kako pospešiti komunikacijo in kako članstvu zagotoviti več pravic v primerjavi z nečlani, so zato vprašanja, na katera bo treba najti učinkovite odgovore, je bilo rečeno. Omenjene so bile tudi bolj radikalne oblike sindikalnega boja, ki naj bi dvignile zavest in učinkovitost sindikalizma nasploh.

Sonja Kos je bila ponovno izvoljena za sekretarko KNG. Njeno dobro delo in strokovno pomoč so izpostavili mnogi razpravljavci. Foto M. M.

Za dostojne plače

Sodelovanje, ki je temelj sindikalnega boja, je izpostavil tudi kandidat za predsednika Bojan Rošer, ki se je zavzel za začetek pogajanj, za enotnost in sindikalni boj tudi na ulicah.

Bogdan Ledinek, predsednik sindikata KNG zadnji mandat, je dobil tudi za vodenje mandata do leta 2026 največ glasov. Ob predstavitvi programa dela za naprej je poudaril, da enotne formule za pridobivanje novih članov in članic nima nihče, saj v različnih delovnih okoljih delujejo različni pristopi. Ravno zato je potrebna izmenjava dobrih praks. Poudaril je tudi, da je eno najpomembnejših področij sindikalnega dela zagotavljati ustrezen ekonomsko-socialni položaj delavk in delavcev. Ti morajo biti dostojno plačani in spoštovani. Glede na to, da se minimalna plača ureja z zakonom, je treba doseči tudi dvig preostalih plač in ohraniti v podjetjih plačna razmerja.

Ledinek je spomnil, da KNG bedi tudi nad uresničevanjem kolektivne pogodbe za dejavnost nekovin, ki je podpisana za nedoločen čas, tarifna priloga se usklajuje letno. Nadgradnja so podjetniške kolektivne pogodbe, pri njihovem sklepanju KNG nudi sindikatom v podjetjih vso strokovno pomoč.

Delegatke in delegati so soglasno sprejeli tudi poročilo dosedanjega nadzornega odbora in izvolili nov nadzorni odbor. Foto M. M.

 

Predsednik KNG je predlagal tudi sprejem sindikalnega kodeksa, v katerem je poudarjeno: da se mora vsak, ki deluje v Sindikatu KNG Slovenije, zavedati moralne odgovornosti, ki mu je bila zaupana ob izvolitvi ali imenovanju: da morajo sindikalisti na vseh ravneh delovati v širšem interesu članstva, pa tudi, da so sprejete določitve zavezujoče za vse in jih morajo zagovarjati pred članstvom, tudi če imajo osebno drugačno mnenje, medsebojno spoštovanje in razumevanje pa sta temelj dobrega in uspešnega dela.

V razpravi smo slišali tudi nekatere druge predloge za prihodnje delo v KNG in ZSSS. Povezani so bili z večjim pretokom informacij, zagotavljanjem dodatnih ugodnosti članicam in članom KNG v obliki popustov oziroma kartice ugodnosti za izdelke, ki nastajajo v podjetjih teh dejavnosti, ter drugačno dinamiko usklajevanja minimalne plače. Po končanem kongresu je potekala tudi prva seja republiškega odbora v novi sestavi.

Mojca Matoz

Delavska enotnost

Ta članek je bil najprej objavljen v najnovejši, prvi januarski številki Delavske enotnosti, glasila ZSSS. In edinega rednega periodičnega delavskega časopisa, ki nepretrgoma izhaja že 80 let, od novembra 1942. Ter nujnega vira informacij za vse delavke in delavce, sindikalistke in sindikaliste, delovne ljudi, ki jih zanimajo pomembne, relevantne, kompleksne teme, s pomočjo katerih lahko bolje razumemo svet, v katerem živimo.

Na Delavsko enotnost se lahko naročite tukaj. Berite, da boste vedeli!

Share