Kaj je treba vedeti o novem koronavirusu in kakšni so preventivni ukrepi?

26. 2. 2020

V Vuhanu na Kitajskem so decembra 2019 zaznali več primerov pljučnic. Pri bolnikih so izključili številne običajne povzročitelje pljučnic oziroma respiratornih okužb in potrdili okužbo z novim koronavirusom. Poimenovali so ga SARS-CoV-2, bolezen, ki jo povzroča, pa COVID-19.

Virus se je iz Kitajske razširil tudi drugam. V zadnjih dneh so ga potrdili tudi v bližini Slovenije, tako da strokovnjaki ne dvomijo več, da bo prišel tudi k nam. V Italiji je trenutno v regijah Lombardija, Benečija, Emilija – Romanja, Piemont in Rim.

Kako se virus širi?

Strokovnjaki predvidevajo, da virus izhaja iz živalskega sveta in se je prilagodil na ljudi, med katerimi se prenaša. Ker gre za nov virus, natančnih informacij o poteku bolezni še ni, iz poročanja Kitajske pa lahko sklepamo, da poteka v lažji obliki pri približno 80 odstotkih okuženih. Težak potek naj bi imelo približno 20 odstotkov zbolelih. Tudi natančnega podatka o smrtnosti po okužbi z novim koronavirusom še ni, po poročanju Kitajske se ocenjuje na 2–4 odstotke. Večina umrlih je bila starejša in je imela pridružene kronične bolezni srca, pljuč, sladkorno bolezen ipd.

V januarju in februarju 2020 so zaznali primere tudi drugje na Kitajskem, posamezne primere pa še v državah Jugovzhodne Azije, Avstralije, ZDA in Evrope. Število potrjenih primerov narašča in se dnevno spreminja.

Kakšni so znaki bolezni?

Bolezen se kaže z vročino, kašljem, oteženim dihanjem in občutkom pomanjkanja zraka, kar je značilno za pljučnico.

Slovenija je pripravljena

Slovenija je pripravljena za primer novega koronavirusa. Izdelana so priporočila za potnike, ki se vračajo z ogroženih območij, za ravnanje izvajalcev zdravstvene dejavnosti in imajo vzpostavljeno laboratorijsko diagnostiko za potrditev virusa v najkrajšem možnem času.

Pomembni preventivni ukrepi

Za preprečevanje okužbe z virusom SARS-CoV-2 je priporočljivo upoštevati vsakodnevne preventivne ukrepe.

Pri preprečevanju okužbe z virusom SARS-CoV-2 je tako kot pri drugih nalezljivih boleznih, ki povzročajo okužbe dihal, priporočljivo upoštevati naslednje vsakodnevne preventivne ukrepe:

  • Izogibamo se tesnim stikom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni.
  • Ne dotikamo se oči, nosu in ust.
  • V primeru, da zbolimo, ostanemo doma.
  • Upoštevamo pravila higiene kašlja.
  • Redno si umivamo roke z milom in vodo.
  • Če voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke. Vsebnost alkohola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60-odstotna. Razkužilo za roke je namenjeno samo zunanji uporabi. Sredstva za čiščenje/razkuževanje površin niso namenjena čiščenju/razkuževanju kože.
  • Glede na trenutno epidemiološko situacijo splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna.
  • V času povečanega pojavljanja okužb dihal se izogibamo zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko število ljudi. Poskrbimo za redno zračenje zaprtih prostorov.

Več informacij

V Sloveniji dogajanje spremlja in daje navodila Nacionalni inštitut za javno zdravje.

Če na zgornji povezavi niste našli odgovora na svoje vprašanje in potrebujete dodatne informacije, navodila in pojasnila, se lahko posvetujete z epidemiologom NIJZ na telefonski številki 031 646 617 vsak dan med 9.00 in 17.00 uro.

Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (European Centre for Disease Prevention and Control – ECDC) dnevno posodablja podatke v zvezi s koronavirusom SARS-CoV-2 in so dostopni na naslednji povezavi, ki je v angleškem jeziku.

Navodila za bolnika v domači oskrbi

Če imate znake okužbe z novim koronavirusom SARS-CoV-2, pokličite svojega zdravnika, in če on presodi, da vaše zdravstveno stanje ne zahteva bolnišnične obravnave, upoštevajte navodila svojega izbranega osebnega zdravnika.

Zvišano telesno temperaturo si lahko znižujete z antipiretiki (zdravili, ki znižujejo povišano telesno temperaturo). Zaužijte dovolj tekočine in počivajte.

Da bi preprečili širjenje novega koronavirusa, upoštevajte naslednja navodila:

  • Dokler ne okrevate, ostanite doma. Izogibajte se stikom z drugimi ljudmi.
  • Večino časa preživite v drugi sobi kot drugi družinski člani, če je to le mogoče. Omejite stike z družinskimi člani (vzdržujte razdaljo najmanj 1,5 metra med vami in drugimi družinskimi člani).
  • Redno prezračujte prostore, v katerih se zadržujete. Prezračite prostor za pet do deset minut večkrat na dan.
  • Upoštevajte pravilno higieno kašlja (preden zakašljate/kihnete, si pokrijte usta in nos s papirnatim robčkom ali zakašljajte/kihnite v zgornji del rokava). Papirnat robček po vsaki uporabi odvrzite v koš.
  • Skrbno si umivajte roke z milom in vodo, po potrebi jih tudi razkužujte.
  • Uporabljajte svoj jedilni/higienski pribor, perilo in brisače.
  • Površine, vidno onesnažene z respiratornimi izločki, očistite; prav tako redno čistite druge površine. Uporabite čistila, ki jih imate doma.
  • Svoje perilo operite z običajnim pralnim praškom na vsaj 60 ⁰

Pozor!

  • Ob poslabšanju stanja (poslabšanje kašlja z gnojnim izpljunkom, težko dihanje, pojav apatičnosti in zmedenosti ipd.) se preko telefona posvetujte s svojim osebnim zdravnikom glede nadaljnjih ukrepov.
Share