Tradicionalno čezmejno srečanje medregijskega sindikalnega sveta v znamenju pozivov k ureditvi položaja čezmejnih delavcev

28. 4. 2022

Tradicionalno srečanje Medregijskega sindikalnega sveta Furlanije-Julijske krajine in Slovenije, ki ga sestavljajo italijanske sindikalne organizacije CGIL, CISL, UIL ter slovenski konfederaciji Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in KS 90, pred praznikom dela je na mejnem prehodu Škofije minilo v znamenju pozivov k miru, čezmejnemu sodelovanju in ureditvi statusa čezmejnih delavcev. Slišati je bilo tudi odločen ne plinskemu terminalu.

Iztok Sabadin iz Območne organizacije ZSSS Primorska in Notranjska je poudaril pomen medsebojnega sodelovanja med sindikati, ki delujejo na omenjenem prostoru, in izpostavil pomen prvega maja kot delavskega praznika ter se zavzel za mir v Evropi in v svetu. Tudi Peter Majcen iz KS 90 je opozoril na grožnjo vojne, pred katero je postavljen ves svet in pozvali k dialogu za dosego miru. Izpostavil je še novo diskriminacijo čezmejnih delavcev, ki niso rezidenti v Italiji, ki jim je nov zakon odvzel pravico do družinskih prejemkov, do katerih so sicer upravičeni delavci, ki imajo bivališče v Italiji. Vladi obeh držav so zbrani tako pozvali k iskanju rešitev. Majcen pa je spomnil tudi, da so sindikati z obeh strani meje v preteklosti že opozarjali na neprimernost plinskega terminala v Žavljah in da je iz enakih razlogov neprimerno, da bi ga zgradili v Kopru ali kjerkoli na slovenski obali.

Tudi predsednik medregijskega sindikalnega sveta Roberto Treu je pozval k ureditvi položaja čezmejnih delavcev. Kot je navedel, med 12 tisoč in 15 tisoč delavcev dnevno prihaja delat v Italijo iz Slovenije in Hrvaške, obenem pa okoli 1500 italijanskih delavcev odhaja delat v Sloveniji oziroma na Hrvaško. Spomnil je tudi, da so se zbrali pred spomenikom, ki sta ga postavili občini Milje in Koper leta 2004 ob vstopu Slovenije v EU in ki priča o dolgoletnem čezmejnem prijateljstvu in sodelovanju.

Share