Poziv ministrstvu za notranje zadeve: odpravite bančno garancijo za tuje študente!

22. 6. 2021

Konec maja 2021 so začele veljati spremembe Zakona o tujcih (ZTuj-2F), ki med drugim drastično posegajo na področje študija študentov tujcev in zaostrujejo pogoje, pod katerimi lahko tuji študenti pridobijo dovoljenje za začasno prebivanje zaradi študija v Sloveniji. Novi ureditvi, ki je vpeljala zahtevo, da morajo tuji študenti (vnaprej) prikazati zadostna sredstva za celotno študijsko leto (oziroma za celotno obdobje nameravanega prebivanja), ostro nasprotujemo tudi v ZSSS, Delavski svetovalnici ter v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije.

Višina predpisanega zneska v višini osnovnega zneska minimalnega mesečnega dohodka v Republiki Sloveniji za celotno obdobje je za mladega študenta absolutno previsoka in nerazumna, element vnaprejšnjosti nakazanega zneska na bančnem računu pa kaže na popolno nesorazmernost zahteve.

Tuj študent mora za izdajo dovoljenja za začasno prebivanje izpolnjevati pogoj zadostnih sredstev za preživljanje s sredstvi, ki si jih po 33. členu ZTuj-2F zagotavlja »sam z delom, s pravicami iz dela ali zavarovanja, razen s povračili stroškov v zvezi z delom, z dohodki iz premoženja, z dohodki iz kapitala in iz drugih virov ali s pomočjo tistih, ki so ga dolžni preživljati, s štipendijo ali s sredstvi na računu, odprtem pri banki ali hranilnici v Republiki Sloveniji ali v tujini«. Torej, v primeru, ko bo študent sredstva za preživljanje dokazoval izključno s sredstvi na tekočem računu, bo moral na svojem bančnem računu vnaprej, pred izdajo dovoljenja, očitno izkazati sredstva v višini najmanj 402,18 evra x 12 = 4.826,16 evra. Skoraj pet tisoč evrov torej. Zgolj za primerjavo – minimalna neto plača v Severni Makedoniji je 250 evrov. Tudi če bo študent delal prek študentskega servisa, tega ob preverjanju ustrezanja pogojem za izdajo dovoljenja za prebivanje ne bo mogel izkazati, saj plačilo iz naslova študentskega dela ni plačano vnaprej.

Ob tem opozarjamo, da je pričetek uporabe nove socialne zakonodaje oziroma zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki je začel veljati 1. 1. 2012, vplival na prejemanje državne štipendije, do katere so upravičeni le državljani Republike Slovenije, ki so starejši od 18 let in izpolnjujejo druge zakonske pogoje.

Spoštovani minister za notranje zadeve, v skladu z zapisanim na vas ponovno naslavljamo sledeča vprašanja:

  • S kakšnim namenom in ciljem ste sprejeli omenjeno spremembo?
  • Od kod naj tuji študenti oziroma njihovi starši vnaprej pridobijo skoraj pet tisoč evrov?
  • Ali v skladu z veljavno ureditvijo velja tudi notarsko overjena pogodba o preživljanju (upoštevaje, da lahko študent dokaže zadostna sredstva »s pomočjo tistih, ki so ga dolžni preživljati«)?
  • Je sploh sprejet podzakonski akt, ki bo novo ureditev natančneje urejal?

Odločno nasprotujemo tovrstni obravnavi tujih študentov in vas pozivamo, da tovrstne spremembe nemudoma umaknete iz zakona o tujcih, v vmesnem času pa naj veljajo določbe zakona, ki so veljale do spremembe, torej pisna izjava staršev oziroma zakonitih zastopnikov o tem, da bodo študenta v času študija preživljali.

Omogočite tujim študentom možnost študija na slovenskih univerzah ter okrepite internacionalizacijo in mednarodno povezovanje na področju izobraževanja in znanosti. Prispevek tujih študentov pri izobraževalno-raziskovalnem procesu je prevelik in prepomemben, da bi ga smeli zavirati z nepotrebnimi administrativnimi omejitvami oziroma diskriminatornimi pogoji. Ukrepati pa je treba takoj!

Na sporne spremembe zakona so se pred kratkim odzvali tudi na Sindikatu Mladi plus, sindikatu študentov, dijakov, mladih brezposelnih in prekarnih delavk ter delavcev, ki je del ZSSS.

Share