Poziv sindikata VIR k odpravi krivic v vzgoji in izobraževanju

4. 2. 2020

Sindikat delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (VIR) kljub odstopu predsednika vlade z vso intenzivnostjo in odločnostjo poziva ministrstvo za izobraževanje h takojšnjemu resnemu pristopu k ureditvi številnih nepravilnosti na področju vzgoje in izobraževanja. Obenem opozarja, da bodo, če do spremembe ne bo prišlo, aktivirali svoje članstvo v zavodih. V nadaljevanju objavljamo nekaj odlomkov iz javnega poziva, ki sta ga podpisali sekretarka in predsednica sindikata Ana Jakopič ter Matejka Žekš.

Iz poziva:

1. Ureditev kvalitetnega kariernega napredovanja za vse delavce v vzgoji in izobraževanju, vključno z možnostjo pridobivanja nazivov za poklice, ki te pravice nimajo.

Delo v vzgoji in izobraževanju z družbenimi spremembami in novimi standardi ter pričakovanji postaja zahtevnejše za vse poklice na vseh ravneh sistema. Uspešno in razvojno usmerjeno delovanje države in celotne družbe temelji na kvalitetnem vzgojno-izobraževalnem sistemu. Javni uslužbenci že sledijo sodobnim trendom in kvalitetno opravljajo svoje delo. Zato je skrajni čas, da ministrstvo to prepozna in začne vzpostavljati primerne pogoje dela in nagrajevanja strokovnega razvoja vseh zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, ki se v praksi že zdavnaj nujno potrebuje. Ponovno pozivamo pristojne organe, da upoštevajo poklice, ki so v sramotno podplačani plačni skupini J, s posebnim poudarkom na najslabše plačanih poklicih te plačne skupine (npr. čistilke, perice, hišniki, pomočnice kuharic, kuharice, itd.). Izpostavljamo pa tudi poklice kot so npr. vedno znova in znova pozabljene visokošolske knjižničarje, ki niso izenačeni z enakim poklicem v drugih dejavnostih, pomočnice vzgojiteljic – vzgojiteljice, katerih status tudi še kar ni urejen(!) ter vse druge poklice, ki so brez možnosti pridobivanja nazivov, s katerim bi nagradili njihovo strokovno delo in razvoj. Takšno stanje ni več skladno z družbenimi pričakovanji in dejanskimi potrebami delovnega procesa v vzgojno-izobraževalnem sistemu ter postaja skrajno nevzdržno.

2. Vedno več javnih uslužbencev v plačni skupini J1, J2 in J3 na minimalni plači, hkrati pa so izpostavljeni številnim neenakostim in krivicam

Vrednotenje dela delavcev v plačni skupini J, kot so delovna mesta v pralnicah, kuhinjah, vzdrževalno – tehničnih službah in računovodstvih je krivično nizko. Kljub opozorilom, so ti delavci pri zdajšnjih dvigih dobili le drobtinice. Z vsakim novim posegom v predpise pa doživijo nova razočaranja in nova razlikovanja. O odpravi anomalij v plačni skupini J se nikakor ne more govoriti, ravno obratno, s pripravo osnutkov kariernih napredovanj bodo ravno ti delavci zopet potegnili najkrajši konec. Pozivamo ministrstvo, da nemudoma prisluhne problematiki plačne skupine J in izboljša njihov položaj ter odpravi krivice. Med drugim naj takoj poskrbi, da se začne postopek ugotavljanja in uvedbe minimalne osnovne plače za delavce v vzgoji in izobraževanju, ki bo določena na višini plačila za pošteno opravljeno delo, ne le minimalne plače, temveč plače, ki omogoča dostojno preživetje. Istočasno naj ministrstvo vzpostavi razmerja, ki bodo vzdržna glede na zahtevnost in primerljivost dela.

3. Sprememba načina obračunavanja prevoza na delo in z dela

Javni uslužbenci, ki obračunavajo prevoz na delo imajo z ugotavljanjem najcenejšega načina prevoza veliko nesmiselnega dela, praktično nemogoče pa je pri delavcih v oddelkih oziroma razredih ugotavljati možnost uporabe javnega prevoza glede na urnike, ki se zaradi življenjskih situacij menjavajo iz dneva v dan. Zato pozivamo k poenostavitvi načina obračuna v smislu dostojno priznane kilometrine, ki bo pokrivala dejanske stroške prevoza delavcev na podlagi oddaljenosti med domom in službo, pri čemer se mora vsakemu zaposlenemu na njegovo izrecno zahtevo priznati stroške najcenejšega javnega prevoza, če delavec tako zahteva in o ceni le-tega obvesti delodajalca, pa je to za njega ugodneje od zanj določene kilometrine (v nasprotnem bi bili lahko delavci, ki so /večinoma zaradi socialne prikrajšanosti/ primorani uporabljati javni prevoz, še dodatno prikrajšani).

Poziv sindikata VIR, v katerem ta opozarja, da javni uslužbenci plačne skupine J nimajo možnosti izraziti svojega mnenja pri izbiri nadrejenega, pa poziva k čimprejšnji spremembi pravilnikov o standardih in normativih za javne zavode na področju vzgoje in izobraževanja, se zavzema za rešitev problema ob izplačevanju plač v javnem sektorju ter zahteva tudi neposredno zaposlitev vseh »zunanjih« čistilk in čistilcev, varnostnikov, kuharskega osebja ipd., je v celoti dostopen tukaj.

Share