V znanju je moč – Kako ZSSS izobražuje in usposablja

5. 3. 2020

Izobraževanje je pomembno delovno področje v okviru dejavnosti Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. Podobno kot druge tuje razvite sindikalne organizacije tudi ZSSS, kot pišemo v novi, februarski tematski številki Delavske enotnosti, glasila ZSSS, z naslovom Izobraževanje – znanje za ravnanje, izobraževanju namenja pozornost, ki se odraža v organizaciji in izvajanju izobraževanj za člane in članice sindikatov, vpetih v ZSSS.

V ZSSS krepimo ozaveščanje o pomembnosti izobraževanj med člani in članicami ter si hkrati prizadevamo za dvig zavesti o pomembnosti vseživljenjskega učenja. Na podlagi sodelovanja s pristojnimi institucijami in ponudniki tako formalnega kot neformalnega izobraževanja želimo odpirati možnosti za učenje članov in članic sindikatov.

V sklopu delovnega področja izobraževanja deluje sistemsko zasnovan program izobraževanja in usposabljanja, ki je namenjen sindikalnim zaupnikom in zaupnicam ter drugim sindikalnim akterjem. S sindikalnim izobraževanjem se njegovi udeleženci naučijo delovati kot predstavniki delavk in delavcev, ki skrbijo za njihove pravice.

Funkcija sindikalnega zaupnika kot tudi aktivnega člana sindikata zahteva prilagajanje nenehnim spremembam. Spremembe v svetu dela, spremembe pravnih podlag, organizacije in poteka dela postajajo stalnica v delovnem procesu naših članov in članic. Potrebe po izobraževanju sindikalistk in sindikalistov tako izhajajo iz vsakodnevnega dela in sledenja novostim, ki se nenehno pojavljajo, zato se je nanje treba primerno odzvati.

Sistem izobraževanja ZSSS je kontinuiran proces z dolgoletno tradicijo. Zametki segajo v čas prvega kongresa ZSSS, ki je potekal leta 1990. Od tedaj se je vodstvo ZSSS na vsakem od dosedanjih osmih kongresov v svojih programskih usmeritvah zavzelo za kontinuiran proces izobraževanja svojih članov in članic.

Prejemanje e-novic ZSSS

Če želite prejemati e-novice ZSSS z aktualnimi vsebinami, aktivnostmi, obvestili in objavami izobraževanj, nam pišite na evidenca@sindikat-zsss.si. Navedite ime, priimek, številko članske izkaznice in naziv organizacije, kjer ste zaposleni.

Eden od ključnih projektov izobraževanja je vpeljava Sindikalne akademije, ki je pilotsko zaživela v letih 2013 in 2014. V ZSSS so v začetnih letih sistemskega izobraževanja razmišljali o ustanovitvi tovrstne izobraževalne institucije oziroma sistema, znotraj katerega bi bilo mogoče pridobljena znanja sindikalnih zaupnikov in zaupnic dopolnjevati in stopnjevati. Pri tem so bili vzor nemški in avstrijski sindikati. Šlo pa je za to, da bi vsak profesionalni sindikalni delavec in delavka pridobila nabor znanja, ki bi jima zagotavljal suvereno opravljanje sindikalnega dela, ju usposobil za pogajanja z delodajalci in pomoč članom v podjetju, zavodu, ustanovi ali drugi obliki delovne organizacije.

»Na izobraževanje v sklopu Sindikalne akademije prihajam, ker menim, da nikoli nismo dovolj pametni. Tudi stroške izobraževanja plača dejavnost sindikata KNG, katerega članica sem, in zakaj ne bi izkoristila brezplačnega izobraževanja. Najbolj me pritegnejo sindikalne teme, ki jih lahko vsak dan uporabim pri svojem delu. Najbolj mi je všeč, da lahko sodelujemo in izmenjujemo svoja mnenja, dajemo pripombe … Všeč mi je tudi, da se družimo in med udeleženci skujemo prijateljstva. Od izobraževanj poskušam odnesti čim več znanja in novosti ter ga uporabiti pri svojem delu. Znanje in izkušnje te izoblikujejo, da postaneš samozavesten, kar je izredno pomembno, da lahko pomagaš ljudem, ki računajo na tvojo pomoč. Taka izobraževanja so zame izredno pomembna in dragocena, saj se razvijam na področju, ki ga nujno potrebujem pri opravljanju svojega dela. Zelo sem vesela, da imamo takšna izobraževanja, kot je Sindikalna akademija, ker so teme ’pisane na kožo’ predsednikom družb in sindikalnim zaupnikom. Prav v ta namen priporočam vsem sindikalnim zaupnikom, predsednikom sindikatov, naj se udeležijo izobraževanj, saj jih nujno potrebujejo pri svojem delu. Za doseganje ciljev, verjeti v sanje, biti ambiciozen in uspeti, je treba biti radoveden in se nenehno izobraževati

Anita Manček, Henkel, KNG

Kaj je Sindikalna akademija in kako se lahko vključim vanjo?

Sindikalna akademija (SA) je koncept izobraževanj, namenjen članom in članicam sindikatov pod okriljem ZSSS in funkcionarjem (sindikalnim zaupnikom, predsednikom v podjetjih, zavodih, ustanovah ter članom organov sindikatov v podjetjih in ustanovah). Pod okriljem SA organiziramo in izvajamo seminarje s sindikalno vsebino, z namenom, da bi naše člane in članice dodatno usposobili za sindikalno delo v delovnih organizacijah, kjer so zaposleni. Vsebine so aktualne in uporabno naravnane.

Vsak član oziroma članica kateregakoli sindikata dejavnosti pod okriljem ZSSS se lahko priključi izobraževanju Sindikalne akademije. Koledar izobraževanj sestavimo dvakrat letno, in sicer za prvo polovico leta od januarja do vključno junija ter od septembra do vključno decembra. Koledar izobraževanj je vsakokrat objavljen v glasilu Delavska enotnost, na spletni strani ZSSS, v e-novicah ZSSS ter drugih kanalih obveščanja. Trudimo se, da bi informacija o izobraževanjih dosegla čim širši krog članov in članic. Vse aktivnosti SA lahko spremljate na spletni strani www.zsss.si, in sicer s klikom na rubriko Koledar dogodkov in izobraževanj.

Seminarji so torej javno objavljeni. Za vsak seminar je pripravljen razpis, urnik in prijavni obrazec. Izpolnjen prijavni obrazec tako pošljete po e-pošti na naslov izobrazevanje@sindikat-zsss.si in si zagotovite mesto na seminarju.

Mnenja udeležencev

  • Odlično, vse pohvale! (Delamo – kaj?, Ljubljana, april 2018)
  • Izobraževanje je bilo dobro organizirano, zanimivo in poučno. (Komuniciranje za sindikalne zaupnike, Ljubljana, junij 2019)
  • Izmenjali smo mnenja, dobre prakse, povezali smo se med seboj in izmenjali kontakte, zagotovo bom kdaj koga poklical in ga vprašal za nasvet. (Mobing, Ljubljana, januar 2019)
  • Točno to smo potrebovali. Hvala! (Mobing, Ljubljana, januar 2019)
  • Moje prvo izobraževanje na ZSSS me je prijetno presenetilo. (Delamo – kaj?, Ljubljana, april 2018)
  • Zanimiva tema, nič nakladanja, konkretni primeri iz prakse. Super! (Slabi pogoji atipičnega dela, Ljubljana, december 2018)
  • Tema je bila aktualna, dobila sem veliko koristnih informacij. (Komuniciranje za sindikalne zaupnike, Ljubljana, junij 2019)
  • Seminar je bil zelo poučen. Vsebino je predavateljica dobro obrazložila. Želim si več takih seminarjev. (Upravljanje z evidenco članstva, Ljubljana, marec 2018)
  • Vse je bilo odlično! Čim več takih izobraževanj si želim. (Kolektivne pogodbe, Ljubljana, marec 2019)
  • Poučen in dobro voden seminar. (Kolektivne pogodbe, Maribor, oktober 2018)
  • Čestitke predavateljici. Podaja odlične primere iz prakse. Želim si več takih seminarjev. (Kolektivne pogodbe, Ljubljana, 2016)
  • Zelo poučno. (Upravljanje z evidenco članstva, Ljubljana, november 2019)
  • Tema je bila aktualna. Predavatelja sta bila odlična. (Reševanje delovnopravnih in socialnih sporov, Nova Gorica, november 2019)
  • Odlična predavatelja! Resnično uporabno, informativno in podano na razumljiv način. (Reševanje delovnopravnih in socialnih sporov, Maribor, marec 2017)
  • Super izobraževanje z veliko praktičnih primerov. (Tehnike pogajanj, Celje, maj 2018)

Vsebine Sindikalne akademije

Vsebine SA so osnovane in zastavljene ob upoštevanju sprememb delovne zakonodaje, pogojev dela, kolektivnih pogodb in podobno. Znotraj SA je oblikovanih šest vsebinskih sklopov izobraževanja. To so sindikalno vodenje, organiziranje delavcev, pravo, ekonomija, sociala ter varnost in zdravje pri delu. Poleg vsebinskih sklopov je sistem izobraževanj razdeljen v tri zahtevnostne ravni. Sindikalna akademija tako ponuja skupek izobraževanj, sestavljen iz male akademije, srednje akademije in višje akademije.

Nove aktualne vsebine

»Železnemu repertoarju« vsebin, ki so dobro sprejete, relevantne in koristne, vsako leto dodajamo nove vsebine. Letos je na primer aktualna tema minimalna plača. Usmerjamo se tudi v nove vsebine, predvsem povezane z informiranjem in komuniciranjem, ter znotraj njih odkrivamo nove možnosti komuniciranja s člani in članicami. Te vsebine dodajamo obstoječim in jih sproti ponudimo članom v koledarju SA. Pripravili smo tudi novost pri krepitvi tako imenovanih »mehkih veščin«, in sicer bomo v okviru izobraževanj spoznali koncept asertivnega vedenja. Ta se dopolnjuje s tehnikami pogajanj, s še eno vsebino, prav tako uvrščeno v naš letni koledar.

»Na izobraževanjih Sindikalne akademije vedno dobimo ključne informacije, ki mi pridejo prav pri mojem delu. S čisto vsakega izobraževanja sem odnesel nekaj uporabnega. Zadeve so dobro narejene. Pomembno se mi zdi povezati tudi z drugimi kolegi na izobraževanju, saj imamo podobne probleme. Nova poznanstva, izmenjava kontaktov, znanja, izkušenj, dobrih praks … Vse to je sindikalno izobraževanje. Pomembno je, da nas Zveza povezuje. Tudi predavatelji so zelo dobri, do zdaj nisem imel niti ene slabe izkušnje. Seveda pa moraš iti na izobraževanje z odprto glavo, se potruditi … Da nekaj dobiš nazaj, moraš tudi sam nekaj prispevati

Erik Cuder, Mahle Letrika Bovec, Skei

Sindeks – beleženje sindikalnega znanja

Prvotno je bil zamišljen sistem kreditnih točk, ki pa v praksi ni nikoli v celoti zaživel. Ideja, da bi udeleženci in udeleženke ob vsakokratni udeležbi zbirali točke po vzoru formalnega visokošolskega študija, se v praksi ni obnesla. Zamišljeno je namreč bilo, da bi posameznik začel obiskovati vsebine male akademije in bi ob zbranih točkah, ki bi v seštevku predstavljale 60 odstotkov celotnega seštevka točk vsebin, ki sestavljajo malo akademijo, lahko napredoval na naslednjo stopnjo – na srednjo akademijo. Ta sistem bi bil mogoč, če bi nastale skupine oziroma letniki udeležencev, ki bi kontinuirano obiskovali vsa predavanja določene stopnje (mala, srednja, visoka). Raznolikost članov, njihova vpetost v delo in aktivnosti v prostem času so okoliščine, ki v praksi pomenijo drugačen način udeleževanja na sindikalnih seminarjih. Ob začetku izvajanja SA je bil izdan sindikalni indeks oziroma »Sindeks ZSSS«, priročna knjižica, v katero beležimo udeležbo vsakega udeleženca SA. Vsak udeleženec oziroma udeleženka ob prvem obisku seminarja prejme izvod Sindeksa, v katerem so nato vpisane vse stopnje in vsi pripadajoči seminarji. Udeležba na seminarjih je s pomočjo izdelanega šifranta za vsakega člana oziroma članico vpisana tudi v evidenci članstva. Za potrebe dokazil o odsotnosti z dela udeležencem in udeleženkam izdamo potrdila. Evidentiranje tako v Sindeksu kot v evidenci je lahko dober pripomoček pri spremljanju napredovanja znanja članov in članic.

Kontaktni podatki organizatorjev Sindikalne akademije

e-naslov izobrazevanje@sindikat-zsss.si

Tel.: 01 43 41 226 (Vesna – prijave na seminarje)

01 43 41 207 (Maruša – vsebine in koledar Sindikalne akademije)

Spodbujanje koncepta vseživljenjskega učenja

ZSSS je že strateškem dokumentu Programske usmeritve ZSSS za obdobje 2017–2022, sprejetem na 8. kongresu v Ljubljani, navedla naloge sindikata na področju vseživljenjskega učenja (VŽU), ki zajemajo tri vidike:

  • pomen nenehnega nadgrajevanja in krepitve sindikalnega izobraževanja, usposabljanja stroke in ozaveščanja ter izobraževanja članov sindikatov v ZSSS,
  • pomen promocije VŽU in spodbujanja izobraževanja in usposabljanja pri delodajalcih,
  • pomen večje informiranosti mladih o delavskih pravicah in pomenu socialnega dialoga.

ZSSS sodeluje v Tednu vseživljenjskega učenja, ki poteka maja vsako leto. Gre za najvidnejšo promocijsko manifestacijo na področju izobraževanja in učenja v Sloveniji. Vsi sodelujoči v okviru omenjenega izobraževalnega festivala prispevamo k udejanjanju slogana »Slovenija, učeča se dežela« ter pomagamo pri uresničevanju nacionalnih in evropskih strategij na področju izobraževanja. Tudi letos bomo pripravili izobraževalne dogodke za člane in članice sindikatov ZSSS.

»Na takih izobraževanjih marsikaj izveš in dobiš veliko izkušenj. Pomembno in koristno je tudi navezovanje stikov z drugimi sindikalisti in izmenjava informacij iz prve roke

Matija Skala, Kondenzatorji Semič, Skei

Vabilo k udeležbi

Izobraževanje v sindikalnem okolju ni nikoli omejeno zgolj na učenje, kot ga poznamo iz šolskih časov. Naša izobraževanja vam priporočamo tudi zaradi kolegialnih stikov, ki se spletejo med predavatelji, udeleženci in organizatorji. Izmenjava dobrih praks, reševanje izzivov, ki se pojavljajo v vašem sindikatu, medgeneracijsko povezovanje med dolgoletnimi sindikalisti in tistimi, ki se na pot sindikalnih zaupnikov ali predsednikov sindikatov podajate prvič, so izjemno dragoceni. Vsak začetek je težak, vendar, če povzamem mnenje enega od udeležencev, ki je prvič obiskal seminar (Delamo – kaj?) Sindikalne akademije: »Moje prvo izobraževanje na ZSSS me je prijetno presenetilo.« Po naših izkušnjah in spremljanjih udeležencev se ti radi vračajo. Predznanje ni potrebno, poskrbeli bomo, da vam bomo razložili osnove in vam tako pomagali pri prvih korakih na poti uspešnega sindikalnega dela. Prav tako se bomo potrudili za sproščeno vzdušje, ki bo pripomoglo k izmenjavi mnenj med udeleženci.

Služba za izobraževanje vam je vedno na voljo za vprašanja, mnenja, predloge in želje. Veseli bomo, če se boste pridružili številnim zadovoljnim članom in članicam, ki obiskujejo seminarje Sindikalne akademije.

Maruša Malnarič, koordinatorka izobraževanj ZSSS

V znanju je moč ali izobraževanje kot podlaga za vsako uspešno sindikalno delo

Zakaj izobraževanje in usposabljanje sploh povezujemo s sindikalnim gibanjem? Zakaj je pomembno? Kakšne načrte in cilje ima v zvezi z izobraževanjem v svojih programskih dokumentih ZSSS in kaj ima pri tem sklad za izobraževanje, ki je vzpostavljen znotraj naše organizacije? Za odgovore na ta in druga vprašanja smo pobarali Sanjo Leban Trojar, ki je na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije kot izvršna sekretarka za izobraževanje in odnose z javnostmi pristojna prav za sindikalno izobraževanje in usposabljanje.

»Rek ‘V znanju je moč’ je bil že tolikokrat uporabljen, da gre že težko z jezika, vendar je v uporabi z razlogom, sploh ko gre za sindikate, naše članice in člane ter za sindikalno gibanje na splošno,« pravi sogovornica. In nadaljuje: »Če izobraževanje na individualni ravni razumemo kot orodje na poklicni oziroma karierni poti, kot sredstvo, brez katerega danes ne more nihče več, lahko omenjeno preslikamo tudi na sindikalno raven. Če želimo razumeti odnose v podjetjih, če želimo razumeti in aktivirati ljudi, če jih želimo braniti, zastopati in se zanje boriti, je nujno – znanje.« Oziroma, če smo natančnejši, več vrst znanja. »Znanje in vedenje – kako se organizirati, kako se pogajati, kako komunicirati, kako zahtevati. Pa tudi – kaj so moje pravice? Kaj pravi zakonodaja o tem ali onem? Kaj moram vedeti o varnosti in zdravju na delovnem mestu? Ali je za moj kolektiv skrajšanje delovnega časa dobra možnost? Kako naj aktiviram mlade v podjetju? Kaj so to prekarni delavci in zakaj naj bi se ukvarjali z njimi?« našteva sindikalistka. Pomembnih sindikalnih vprašanj, ki zahtevajo tehtne, poglobljene in strokovne odgovore, torej zlepa ne zmanjka.

»Vprašanj je ogromno in dober sindikalist zna nanje odgovoriti. Dober sindikalist si želi nanje odgovoriti, zato se tudi izobražuje. Sindikalna organizacija pa je uspešna samo toliko, kolikor je uspešen vsak njen član, vsak njen zaupnik, zato mora poskrbeti za izobraženost, uposobljenost in organiziranost vseh ravni svojega gibanja. Izobraževanje je torej sestavni del sindikalnega dela in nujen predpogoj za vsakršno dobro sindikalno akcijo, gibanje in boj,« je jasna Sanja Leban Trojar

Izobraževanje na ZSSS

Izobraževanje in usposabljanje je velikega pomena tudi za Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije. V Programskih usmeritvah ZSSS za obdobje 2017–2022 so kot poglavitni cilji zapisani krepitev področja izobraževanj in usposabljanj, promocija vseživljenjskega učenja, spodbujanje izobraževanja ter usposabljanja pri delodajalcih in izobraževanje mladih. »Vse našteto zasledujemo predvsem skozi Sindikalno akademijo, ki je, kot samo ime pove, naša sindikalna, interna šola, izobraževalni program, ki pokriva vsa področja znanj in vedenj, ki naj bi jih dober sindikalist pri svojem delu potreboval,« pove izvršna sekretarka in poudari naslednje: »Vzpostavitev Sindikalne akademije, določitev njenih področij, nabor vsebin in predavateljev je – vrhunsko opravljeno delo! Včasih se mi zdi, da niti sami ne vemo, koliko vrhunskega znanja in koliko vrhunskih predavateljev ter slušateljev imamo v svojih vrstah. Še dobro, da nas na to opomnijo na primer udeleženci seminarjev Sindikalne akademije v anonimnih anketah, ali pa se kdaj na to spomnimo sami, ko gremo na kakšno izobraževanje izven hiše in ugotovimo, da ‘doma’ to počnemo bistveno bolje

Izvršna sekretarka Sanja Leban Trojar (v sredini) med predavanjem na Sindikalni akademiji. Foto M. K.

Izzivi ostajajo

Seveda pri organizaciji in izvajanju sindikalnega izobraževanja ne gre brez težav oziroma izzivov. Problem, ki ga imamo sindikati, pravi Sanja Leban Trojar, ni samo naš, temveč je univerzalen, saj se z njim spopada večina izobraževalnih institucij, ki delujejo izven rednega (in obveznega) šolskega sistema. »V znanje je namreč treba vlagati, za znanje si je treba vzeti čas. In ne glede na to, kakšno voljo in željo imaš, bodimo realni – je ob delu, družini in vseh skrbeh delavke ali delavca izobraževanje res prva misel?« se vpraša sogovornica.

»No, in pri tem spet nastopimo sindikati, ki moramo več in bolje,« odgovori sama. »Naše članstvo moramo informirati, motivirati in predvsem ozaveščati o pomenu izobraževanja. Kot rečeno – izobražen in usposobljen sindikalist je osnova vsake dobre sindikalne enote, vsaka dobra sindikalna enota pa prepozna pomen izobraževanja in svoje člane – izobražuje. To pa je tista točka, na kateri moramo še kaj postoriti

Sklad za izobraževanje

Na ZSSS obstaja izobraževalni sklad, v katerem se zbirajo sredstva iz dveh naslovov. »V sklad se stekajo vse plačane kotizacije, to so prispevki udeležencev za izobraževanja, vanj pa ZSSS mesečno prispeva 300 evrov. Gre za izobraževalni sklad, ki v naslednjem koraku zagotavlja, da vsa naša izobraževanja stanejo 45 evrov in ne več, da so kriti stroški poti, hrane in materialov, da so plačani (zunanji) predavatelji in da vsak član, ki si izobraževanje želi, pa si ga ne more privoščiti, na podlagi kratke prošnje izobraževanje dobi brezplačno,« razloži Sanja Leban Trojar. Izobraževalni sklad torej skrbi za sistematično vlaganje v izobraževanje na ravni ZSSS in za to, da je možnost za izobraževanje dostopna vsem, na enak način in po enaki ceni.

Pomembno mednarodno sodelovanje

Treba je tudi omeniti, da je pri razvijanju in izvajanju sindikalnih izobraževanj izjemno pomembno tudi sodelovanje na mednarodni ravni, na primer z Evropskim sindikalnim inštitutom (ETUI), kar prinaša dodano vrednost. Temu pritrjuje tudi Sanja Leban Trojar, ki pravi, da mednarodno sodelovanje prinaša izobraževanja na drugačni ravni, izjemno dragocen pa je tudi širši prenos vsebin, izmenjava dobrih praks ter učenje, in sicer ne samo članov in članic ZSSS, ki se tovrstnih izobraževanj udeležujejo, ampak tudi tistih, ki jih pripravljajo oziroma izvajajo.

»Evropski sindikalni inštitut izvaja celo mnoštvo vrhunskih seminarjev. Vsebine so določene v okviru dogovorov s sindikalnimi centralami, članicami Evropske konfederacije sindikatov (torej tudi z ZSSS), in z ambicijo, da so članicam, torej sindikalnim centralam, ponujena in zagotovljena predavanja, treningi in seminarji z vseh sindikalnih področij. Izobraževanja so, kot rečeno, namenjena vsem, ki so člani sindikatov družine ZSSS, sindikalistkam in sindikalistom, ZSSS, vodstvu, vsem! So izjemno kakovostna, poceni (24 evrov na dan, vse ostalo krije ETUI), potekajo pa po celi Evropi.« Prav slednje, mednarodni moment, je tisto, kar daje takim izobraževanjem dodano vrednost, razlaga sogovornica, seveda pa to prinaša, kot opozori, tudi zahtevo, ki se ji skorajda ne da izogniti – znanje tujih jezikov. »Za vsako izobraževanje, ki ga organizira Evropski sindikalni inštitut, je dovolj znanje angleščine, ki načeloma velja za delovni jezik sindikalne Evrope, drugi jeziki (izobraževanja se simultano prevajajo) pa so stvar dogovora, večinoma povezani z državo, kjer izobraževanje poteka. Letos vsaj eno tako izobraževanje gostimo tudi v Sloveniji, kar pomeni, da bo delovni jezik tudi slovenščina

Sindikate v šole

Ko povezujemo izobraževanje in sindikalno gibanje, se hitro dotaknemo pomembnega vprašanja, kako vsebine o sindikatih, delavskih pravicah, delovnih razmerjih ipd. vključiti v uradne izobraževalne institucije. »Informacije o sindikalnem gibanju, predvsem pa informacije o delavskih pravicah, morajo priti do mladih in šole so najboljši prostor, da to dosežemo. ZSSS si za to prizadeva že dalj časa, zdaj pa smo to tudi – naredili. Skupaj s Sindikatom Mladi plus, ki predvsem s srednjimi šolami sodeluje že nekaj let, trkamo po vratih vseh slovenskih šol in se dogovarjamo za sodelovanje,« pove Sanja Leban Trojar. »Pripravljen imamo nabor predavanj, ki jih šolam lahko ponudimo, seveda pa se tudi prilagajamo. Cilj je jasen: sestaviti čim širšo mrežo sodelovanja s slovenskimi šolami, prek katere lahko na letni ravni izvajamo predavanja in izobraževanja za mlade.« Zdi se, opozori sogovornica, da so se  pretekli poskusi vključevanja sindikatov v šole izjalovili predvsem zato, ker so bili vedno mišljeni zelo formalno – postaviti sindikate v predmetnike oziroma v učne načrte. Pri tem sicer velja delovati postopoma in biti potrpežljiv. »Tudi vključitev sindikalnih vsebin v šolske učne načrte mora biti naš cilj, vendar ga je, kakorkoli obračamo, treba doseči na politični ravni. In to traja. Če hočemo v šole tukaj in zdaj, pa je treba zavrteti telefon in se začeti pogovarjati. O tem, kaj zanima učence, kaj potrebujejo učitelji in podobno. Hitro se izkaže, da si vsi želimo vedeti več o vstopu mladih na trg dela, o delavskih pravicah, ki jih s tem prehodom povezujemo, in o odgovorih na vprašanja, ki se ob tem porajajo. Ko enkrat to dorečemo, so nam vrata v šole odprta, na nas pa je, da poskrbimo za kontinuiteto in kakovost obiskov

Nove vsebine in več sistematičnega dela s starejšimi

Kakšne izobraževalne vsebine pa bodo za sindikalistke in sindikaliste na ZSSS aktualne in pomembne v bližnji prihodnosti, še povprašamo za konec. Poleg teh, ki smo jih v zadnjih dveh letih že vpeljali v Sindikalno akademijo – mladi, včlanjevanje, prekarne oblike dela – in ki jih že izvajamo, bomo več in bolj sistematično delali s starejšimi in za starejše, pravi Sanja Leban Trojar. »V pripravi je izobraževanje, s pomočjo katerega bomo poskusili olajšati prehod iz zaposlitve v upokojitev, Sindikat upokojencev Slovenije pa ravno pripravlja svoje prvo izobraževanje v sodelovanju z Evropskim sindikalnim inštitutom. V prihodnje pa bi želeli na omenjenem področju pregledati še druge vsebine, ki nam manjkajo, in jih dodati v program Sindikalne akademije. Seveda pa to ne pomeni, da smemo kje drugje zaspati. Informacije, vsebine, znanje, vse se spreminja tako zelo hitro in intenzivno, da je ena od naših primarnih nalog ta, da izobražujemo sebe in skrbimo, da ostanejo vsebine Sindikalne akademije ažurne, strokovne in zanimive. Če se udeležite kakšnega od naših izobraževanj, boste videli, da tudi so,« zaključi Sanja Leban Trojar.

Gregor Inkret

Bi brali več? Priskrbite si svoj izvod Delavske enotnosti!

Objavljeno besedilo je skupek člankov, ki sta bila pod naslovoma Predstavitev Sindikalne akademije in sistema izobraževanja v ZSSS (avtorica Maruša Malnarič) ter V znanju je moč ali izobraževanje kot podlaga za vsako uspešno sindikalno delo (avtor Gregor Inkret) ločeno objavljena v tematski številki Delavske enotnosti z naslovom Izobraževanje – znanje za ravnanje (februar 2020).

Share