Varnost in zdravje pri delu na 8. marec, mednarodni dan žensk

6. 3. 2020

Delimo objavo, ki jo je ob 8. marcu, mednarodnemu dnevu žensk, pripravila Strokovna služba ZSSS za varnost in zdravje pri delu. Vabljeni k branju.

Žal po vsej Evropi še vedno ugotavljamo, da so pri politikah varnosti in zdravja pri delu (pa tudi pri ocenah tveganja posameznih delodajalcev) še vedno zanemarjene specifične obremenitve žensk na delovnih mestih. Nevarnosti, ki jim grozijo, so neprepoznane ali podcenjene. To seveda ovira učinkovitost ne le politik varnosti in zdravja pri delu, temveč tudi politik enakih možnosti. Prav zato je Evropski sindikalni inštitut (Etui) namenil več prepotrebne pozornosti upoštevanju spola pri ocenjevanju tveganj na delovnem mestu. O tem se lahko prepričamo na tej povezavi (v angleščini in francoščini). Tu lahko med drugim najdete brezplačen spletni dostop do naslednjih publikacij, ki opozarjajo na specifičen položaj žensk:

Laurent Vogel: Vrzel v Evropi med varnostjo in zdravjem pri delu žensk in moških
Karen Messing: Upoštevanje spola pri ergonomskem analiziranju
Daniela Tieves: Ženske in poklicne bolezni v Evropski uniji
Patricia Vendramin in Gérard Valenduc: Pogled na razlike po spolu glede zaposlenosti in delovnih razmer starejših delavcev 

Opozarjamo tudi na novico Evropskega sindikalnega inštituta o tem, da je Kalifornijski oddelek za javno zdravje januarja 2020 predstavil spletno orodje, ki ženskam omogoča, da prepoznajo tiste obremenitve na delovnem mestu, ki pripomorejo k nastanku raka na dojkah. Orodje je seveda v angleščini, saj je namenjeno Kalifornijkam, a bo morda zanimivo tudi za Slovenke. Z njim je mogoče preveriti, kakšne vrste izpostavljenost pri posameznih poklicih lahko verjetno/morda/z malo verjetnosti pripomore k nastanku raka dojk. Ponuja tudi informacije o kemičnih lastnostih ženskam nevarnih snovi, ki jih uporabljajo pri posameznih poklicih. Take snovi so na primer Bisphenol A (uporabljajo ga pri tiskanju), dodani vonji v različnih izdelkih, čistila, barve za lase ter onkološka zdravila. Izbrane so bile po naslednjih kriterijih: snovi, za katere je potrjeno ali sumijo, da povzročajo raka žlez v dojkah, snovi, ki so strupene za omenjene žleze, ter hormonski motilci. Orodje je bilo vzpostavljeno z namenom podajanja točnih informacij in prevencije.

Vir

Share