PROTI spremembam zakona o vodah! – POZOR: predčasno glasovanje poteka 6., 7. in 8. julija

7. 7. 2021

11. julija bo potekal referendum, s katerim lahko zavrnemo škodljive spremembe zakona o vodah. S tem bomo ohranili naravo in demokracijo ter omogočili, da pitna voda ne bo predmet interesov kapitala in politike, ampak bo ohranjena v dobro ljudi.

ZSSS se je pridružila (v Domu sindikatov v Ljubljani pa bodo organizatorji referenduma ta teden vzpostavili tudi svoj štab) zbiranju podpisov za referendum o zakonu o vodah in s tem skupnim prizadevanjem številnih okoljevarstvenih in civilnodružbenih organizacij ter ozaveščenim posameznikom in posameznicam, ki menijo, da javne površine ne smejo pasti v zasebno last, da se jih ne sme ograjevati in tako omejevati dostop vsem nam do površinskih voda. Voda naj ostane naše skupno bogastvo!

»Voda je element, od katerega je odvisno vse. Čista pitna voda je osnovna človekova pravica, tako kot pravica do čistega zraka in hrane. Vsi smo dolžni delovati tako, da zaščitimo vodo pred onesnaževanjem, da zaščitimo druge in sebe, sedanjo in bodočo generacijo pa pred pomanjkanjem. Voda ni tržno blago, z vodo ne more razpolagati zgolj ozka skupina ljudi. Voda mora ostati čista in vsem enako dostopna. Sprejeti zakon vsebuje dvomljive odločitve o tem, kako bomo ravnali z vodo v primeru, da zakon obstane, in tudi, ali bomo res še pili čisto vodo, ki bo vsem enako dostopna. Zato pojdimo na referendum in glasujmo PROTI uveljavitvi zakona. Vse kar je v njem, lahko počaka, čiste vode pa ne smemo izgubiti,« je pred referendumom povedala predsednica ZSSS Lidija Jerkič.

Delavski boj se ne konča na delovnem mestu

Ob tej priložnosti ostro zavračamo tudi napade na Sindikat Lidl Slovenija, ki deluje pod okriljem našega Sindikata delavcev trgovine Slovenije in kjer so pred kratkim sporočili, da bodo 11. julija na referendumu prav tako glasovali proti. Z različnih strani so poželi več kritik, češ da so presegli svojo vlogo branika delavskih pravic in se opredelili do teme, ki se jih kot sindikata ne tiče. Nič ne bi moglo biti dlje od resnice: delavski boj in sindikalno organiziranje ne pomenita na primer samo boja za boljše plače, temveč tudi delovanje in angažiranje, ki presega posamezno delovno mesto ali panogo – tak pa je tudi boj za javno, skupno dobro, kot je denimo pitna voda.

Ogorčenje v sindikatu upokojencev

Tudi v Sindikatu upokojencev Slovenije ostro protestirajo zaradi onemogočanja stanovalcem domov za starejše, da bi lahko izrazili svojo voljo na referendumu o zakonu o vodah, kar se je izkazalo včeraj. »Vlada je tako ponovno pokazala svoj odnos do starejših, kar počne že vse leto s svojimi ukrepi, od začetka pandemije do predlaganja zakonov, ki niso v dobro starejših, nazadnje s predlogom zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga je posredovala v parlament brez možnosti, da bi starejši povedali svoje mnenje in podali predloge.« Pričakujemo, da bo vlada storila vse, da bodo stanovalci domov za starejše lahko glasovali na referendumu 11. julija ter tako uresničili svojo ustavno pravico, še dodajajo v sindikatu.

Sindikat taksistov v pomoč starejšim z brezplačnimi prevozi!

Ker je bilo stanovalcem domov za starejše v nasprotju z dosedanjo prakso onemogočeno glasovanje v domovih in s tem opravljanje svoje osnovne demokratične pravice, so se v Sindikatu taksistov, ki deluje pod okriljem Sindikata delavcev prometa in zvez Slovenije, ki je del ZSSS, odločili, da priskočijo na pomoč. Starejšim bodo pomagali tako, da jih bodo v nedeljo iz domov za starejše občane brezplačno vozili na volišča.

Delimo seznam krajev in pripadajoče telefonske številke, na katere lahko pokličete za prevoz:

  • Ljubljana: 080 11 90 ali 040 600 825
  • Maribor: 070 730 132 ali 070 730 132
  • Koper: 031 569 042
  • Celje: 070 500 600
  • Novo mesto: 041 620 103
  • Nova Gorica: 070 222 777
  • Bled: 051 789 450

Poleg taksistov so se organizirali tudi posamezniki in posameznice, ki so pripravljeni prostovoljno voziti starejše občane na volišča. Seznam prostovoljcev je dostopen na tej povezavi, nanj pa se lahko, če imate to možnost, vpišete tudi vi.

Solidarnost velja, skupaj proti zakonu!

Sindikati smo PROTI zakonu o vodah ne samo zato, ker je izjemno škodljiv za naravo in okolje, ampak tudi zato, ker je bil sprejet na nedemokratičen način, pri sprejemanju pa vlada ni upoštevala mnenja strokovne javnosti, okoljevarstvenih organizacij in drugih. Sindikati smo PROTI zakonu, ker daje prednost kapitalu in ne dobrobiti ljudi.

Več informacij na zapitnovodo.si.

Kam in kako na predčasno glasovanje?

Glasujete lahko tudi predčasno, in sicer v:

  • torek, 6. 7. 2021, med 7:00 in 19:00;
  • sredo, 7. 7. 2021, med 7:00 in 19:00;
  • četrtek, 8. 7. 2021, med 7:00 in 19:00.

Predčasno je mogoče glasovati samo na volišču, ki je na sedežu tiste volilne komisije, na območju katere ste vpisani v volilni imenik. Predhodna najava ni potrebna. Za predčasno glasovanje ne bodo odprta vsa volišča, ampak praviloma zgolj eno volišče na volilni okraj, v večjih mestih pa so vsa volišča na enem mestu, tako da je mogoče, da ne boste glasovali na vašem običajnem volišču.

Delimo seznam s predčasnimi volišči za večja (ne za vsa) slovenska mesta – kje vse so tudi druga volišča, pa si lahko ogledate tudi na tej povezavi:

Vir: Inštitut 8. marec
Vir: Inštitut 8. marec
Vir: Inštitut 8. marec

Zakaj smo proti?


Kako nam lažejo

Vladne stranke so zapravile več kot 30 tisoč evrov za to, da so v vsa slovenska gospodinjstva dostavile letake, polne laži o tem, kaj prinašajo spremembe zakona o vodah. Za kaj gre?

Vir: Inštitut 8. marec. Kliknite za povečavo.

Kako sta povezana delavski boj in boj za ohranitev narave?

Share