Korak k bolj socialni Evropi: ZSSS podpira evropsko direktivo o minimalni plači

29. 10. 2020

V ZSSS pozdravljamo včerajšnjo odločitev Evropske komisije, da bo na ravni Evropske unije (EU) sprejela direktivo o minimalni plači. Prepričani smo, da je v EU nujno potreben zakonodajni okvir, ki bo delavkam in delavcem zagotavljal plače, ki bodo omogočale dostojno življenje, ne glede na to kje in v kateri dejavnosti delajo. Odločitev Evropske komisije razumemo kot prvi, a izredno pomemben korak, k uresničevanju načel iz Evropskega stebra socialnih pravic in k zagotavljanju tako imenovane socialne Evrope.

Evropska komisija opozarja, da višina plač delavk in delavcev, in tudi višina minimalne plače, predstavlja temelj za preprečevanja revščine, revnih zaposlenih ter pogoj za ohranitev kupne moči prebivalstva ter domačega povpraševanja. ZSSS se s tem strinja in dodaja da hkrati primerna višina plače, tudi minimalne plače, preprečuje odhod delavk in delavcev v tujino, kjer iščejo boljšo in stabilnejšo ekonomsko in socialno varnost ter preprečuje situacijo, ko v Sloveniji ne bi želel delati več nihče. To se nam je še ne dolgo tega že dogajalo.

Stop nizki minimalni plači

Prepričani smo, da gradnja konkurenčnosti gospodarstva, tudi slovenskega, na nizki minimalni plači, nizkih plačah delavk in delavcev ne vodi k razvoju gospodarstva oziroma k njegovemu hitrejšemu okrevanju. Ravno nasprotno: nizke plače delavk in delavcev ali celo morebitna zamrznitev minimalne
plače pomenijo ustavljanje gospodarske rasti in počasnejše okrevanje po situaciji, s katero se zaradi epidemije spopadamo. Enako zasledimo tudi v obrazložitvi Evropske komisije.

Sporočilo Evropske komisije prihaja v pomembnem trenutku in posredno podpira spremembe Zakona o minimalni plači, ki bodo v Sloveniji zaživele s 1. januarjem 2021 in po našem prepričanju predstavljajo pomemben korak k preprečevanju revščine v Sloveniji, ohranitvi kupne moči in k zmanjševanju števila revnih zaposlenih. Prav tako bodo pomembno vplivale na zmanjšanje nelojalne konkurence in k zmanjševanju socialnega dampinga.

Socialni dialog in kolektivna pogajanja

Evropska komisija opozarja še na en pomemben element, in sicer pomen socialnega dialoga in krepitev kolektivnih pogajanj, za kar bodo države članice dolžne uvesti primerne spodbude. Slovenija izgublja na področju kolektivnega pogajanja in za vedno več zaposlenih ni več veljavnih kolektivnih pogodb. To zmanjšuje pravno in socialno varnost posameznikov, krepi prekarne oblike dela in zmanjšuje prejemke zaposlenih. V ZSSS zato pozdravljamo usmerjenost Evropske komisije k bolj pravični socialni Evropi in večjemu standardu državljanov. Pričakujemo, da bo tudi naslednji protikoronski paket zakonodaje usmerjen k ljudem. K ohranitvi naše kupne moči, preprečevanju revščine med zaposlenimi, omogočanju dostojnega življenja in se prav zaradi vsega navedenega ne bo dotikal že dogovorjenih prejemkov.

Našo izjavo za javnost lahko v celoti najdete tudi tukaj, odziv Evropske konfederacije sindikatov, katere del smo, pa je dostopen na tej povezavi.

Share