Proti zamrznitvi minimalne plače! – O prihodnjih aktivnostih odločajo sindikati dejavnosti

21. 12. 2020

Na zadnji seji predsedstva Zveze svobodnih sindikatov Slovenije 8. decembra je bil med drugim sprejet sklep, na podlagi katerega na ZSSS nasprotujemo vsakršnim poskusom zamrznitve minimalne plače. S tem v zvezi smo že začeli priprave na vse oblike sindikalnega boja, vključno s splošno stavko.

To pomeni, da so bili v teh dveh tednih najprej na vrsti sindikati dejavnosti, člani ZSSS, ki so sklicevali svoje organe in na njih sprejemali sklepe o sodelovanju pri morebitnih stavkovnih aktivnostih. Na naslednji seji predsedstva ZSSS, ki bo potekala jutri, 22. decembra, pa se bomo formalno odločili o naših prihodnjih korakih.

Kako naprej?

Kako pa so se odločili naši sindikati dejavnosti? Glavni odbor Sindikata kulture in narave Slovenije – Glosa je na dopisni seji soglasno izglasoval podporo aktivnostim ZSSS proti zamrznitvi minimalne plače in pristop k vsem oblikam sindikalnega boja, vključno k morebitni splošni stavki. »Če poniknejo milijoni in milijarde za orožje in druge kaprice, od katerih mali človek nima ničesar, morajo pasti tudi drobtinice z bogatinove mize (ki to za marsikoga na minimalcu niso, marveč mu pomenijo veliko, vsaj kakšno plačano položnico več). Minimalna plača je že tako prenizka, še bolj bi jo morali dvigniti, medtem ko bi njena zamrznitev povečala obstoječo in ustvarila novo revščino. Sram ga bodi, kdor drugače razmišlja! (V smislu ‘sita vrana lačni ne verjame’ …)  Z vsemi sredstvi smo se dolžni bojevati za več in boljše namesto za manj in slabše, delavcev v stiski (beri: na minimalcu) ne smemo pustiti samih, to so ljudje, ki si zaslužijo dostojanstvo in spoštovanje,« so pri tem še sporočili iz sindikata.

Sindikat kovinske in elektroindustrije Slovenije (Skei) je na seji izvršnega odbora soglasno odločil, da podpira aktivnosti ZSSS v prizadevanjih, da prepreči poseg v minimalno plačo. Zato bo sodeloval pri vseh sindikalnih aktivnostih, ki jih bo organizirala ZSSS, vključno s splošno stavko. »Skei je podpisnik treh kolektivnih pogodb dejavnosti (elektroindustrija, kovinska industrija, kovinski materiali in livarne). Dve panogi se letos nista odzvali na naš predlog za pogajanja za dvig najnižjih osnovnih plač in regresa. Izpeljan je bil le en pogajalski sestanek (elektroindustrija), vendar brez kakršnegakoli dogovora. Zaradi pomanjkanja socialnega dialoga na ravni dejavnosti, so najnižje osnovne plače izgubile svoj pomen. Minimalna plača pa se zajeda že v višino najnižje osnovne plače visoko kvalificiranega kadra. Trditev delodajalcev, da minimalna plača prinaša uravnilovko, drži, odgovor za zmanjšanje uravnilovke pa tiči v pogajanjih za višje osnovne plače. Pritiske delodajalskih organizacij za zamrznitev zakona o minimalni plači vidimo kot enostransko aktivnost delodajalcev in umikanje iz socialnega dialoga. Zahteve članstva so jasne. Skei Slovenije mora uporabiti vsa sredstva sindikalnega boja, vključno s stavko, da ubrani zakonsko predpisano višino minimalne plače,« je zapisala predsednica sindikata in predsednica ZSSS Lidija Jerkič.

Iz Sindikata delavcev v gostinstvu in turizmu (Sgit) pa so sporočili naslednje: »V Sgit odločno podpiramo vse aktivnosti in oblike sindikalnega boja proti zamrznitvi minimalne plače, vključujoč sodelovanje pri izvedbi splošne stavke, saj zamrznitev minimalne plače pomeni zamrznitev vseh plač! Takšen je tudi sklep članov predsedstva Sgit. Smo namreč panoga, kjer smo s plačami na dnu lestvice storitvenih dejavnosti! Kakršna koli ideja o zamrznitvi minimalne plače je absolutno nedopustna, še posebej za delavce, ki se s 700 evri le s težavo prebijejo skozi mesec, nekateri pa so že obstali na pragu revščine. Življenjski stroški naraščajo, položnice se višajo, plače bi pa zamrznili?  Že uzakonjeno formulo dviga minimalne plače s 1. januarjem 2021 bomo branili na vsak način, če bo treba, tudi s stavko! Tudi v tem času epidemije so številni ukrepi namenjeni okrevanju gospodarstva, kaj pa je namenjeno delavcem? Če kdaj, je zdaj čas, da strnemo naše vrste in povemo, da nam je dovolj! Dovolj nam je izkoriščanja in vse večjega slabšanja položaja delavk in delavcev, dovolj nam je, da za zanje ni nikoli pravi čas, ni zdaj in ni bil v času gospodarske rasti!  Mi zahtevamo samo tisto, kar je že uzakonjeno, in tega si pač ne bomo dovolili vzeti

V Sindikatu kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije (KNG) so predlog o sodelovanju pri vseh sindikalnih aktivnostih, ki jih bo organizirala ZSSS, vključno s splošno stavko, potrdili na predsedstvu in ga poslali članom republiškega odbora v korespondenčno odločanje, ki se bo danes izteklo.

Sindikat komunale, varovanja in poslovanja z nepremičninami Slovenije (SKVNS) ostro nasprotuje kakršnimkoli poizkusom zamrznitve minimalne plače s 1. januarjem 2021 in zahteva, da se določbe zakona o minimalni plači z začetkom naslednjega leta ne spreminjajo, in da se minimalna plača s 1. 1. 2021 uveljavi tako, kot je predvideno s trenutno veljavno zakonodajo. Z namenom preprečitve zamrznitve določb zakona o minimalni plači z začetkom naslednjega leta predsedstvo SKVNS pooblašča ZSSS, da prične s pripravami za izvedbo vseh sindikalnih aktivnosti, vključno s splošno stavko.

Glavni odbor Sindikata obrti in podjetništva Slovenije (SOPS), razširjen s člani nadzornega odbora (GO) SOPS, pa je izvedel korespondenčno sejo in opravil temeljito razpravo o minimalni plači ter obravnaval sklep predsedstva ZSSS v zvezi z omenjeno problematiko. Pri tem so oblikovali »variantni predlog« kot nekakšno kompromisno rešitev, ki zaradi kriznih razmer, ki jih, kot pravijo, ne moremo spregledati niti na sindikalni strani, ponuja praktično paketno rešitev problematike minimalne plače, se približa zahtevam delodajalcev, a hkrati poskrbi za zvišanje prejemkov delavcev, ob tem pa ne obremeni državnega proračuna.

Predsedstvo Sindikata delavcev dejavnosti energetike Slovenije (SDE) je tudi sprejelo sklep, na podlagi katerega se v sindikatu strinjajo z aktivnostmi za izvedbo skupaj dogovorjenih sindikalnih aktivnosti ZSSS na področju uveljavitve minimalne plače, vključno s splošno stavko.

Sindikat kmetijstva in živilske industrije Slovenije (KŽI) je sporočil, da podpira stališče predsedstva ZSSS o nasprotovanju kakršnimkoli poizkusom zamrznitve minimalne plače, in zahteva, da se določbe zakona o minimalni plači s 1. januarja 2021 ne spremenijo. S tem v zvezi začenja sindikat s pripravami za izvedbo sindikalnih aktivnosti, vključno z izvedbo splošne stavke v dejavnosti kmetijstva in živilske industrije.

Tudi predsedstvo Sindikata tekstilne in usnjarskopredelovalne industrije Slovenije (Stupis) se strinja s sprejetimi sklepi predsedstva ZSSS in ne pristaja na zamrznitev določil zakona o minimalni plači. Obenem podpira aktivnosti ZSSS pri izvedbi vseh sindikalnih aktivnosti, vključno s splošno stavko, in se bo v pripravo na izvedbo aktivno vključilo.

Sindikat delavcev trgovine Slovenije (SDTS) oziroma njegov republiški odbor pa soglaša, da SDTS v primeru zamrznitve minimalne plače prične postopke za izvedbo splošne stavke v dejavnosti trgovine.

Pri Svobodnem sindikatu Slovenije (SSS) prav tako podpirajo aktivnosti ZSSS proti zamrznitvi minimalne plače in pristopajo k vsem s tem povezanim sindikalnim aktivnostim, vključno z izvedbo splošne stavke, za katere se bo odločilo predsedstvo ZSSS. »Glede na to, da je minimalna plača pomemben del dejansko obstoječega plačnega sistema pri nas in plačni gabarit za pretežni delež slovenskega delavstva, in ne glede na izzive, ki nam jo njena pomen in teža predstavljata, smo v ZSSS odločeni, da kakršnikoli delavcem škodljivi posegi vanjo predstavljajo rubikon, čigar prečkanja ne moremo in ne smemo dovoliti. Od tega, da zamrznejo ali kako drugače posežejo v minimalno plačo, pa do tega, da posežejo v (vse) druge plače, je glede na splošno stanje plačanega dela v Sloveniji le drobcen korak in take ideje je treba zaustaviti v kali,« ob tem sporočajo iz sindikata. Stavko in z njo boj za boljši jutri vseh delavk in delavcev pa so določno podprli tudi pri Sindikatu Mladi plus, sindikatu študentov, dijakov, mladih brezposelnih ter mladih prekarnih delavk in delavcev.

V Sindikatu ministrstva za obrambo (SMO) pa so soglasno podprli sklep ZSSS o izvedbi splošne stavke zaradi zamrznitve minimalne plače, hkrati pa povedali, da zaradi zakonskih omejitev, ne smejo izvajati stavkovnih aktivnosti.

Pri Sindikatu finančnih organizacij Slovenije (Sfos) so na seji svojega republiškega odbora obravnavali možnost sodelovanja v skupaj dogovorjenih aktivnostih ZSSS, vključno z izvedbo splošne stavke, in sicer z namenom preprečitve zamrznitve minimalne plače s 1. januarja 2021. Ob tem so sklenili, da podpirajo aktivnosti ZSSS pri vseh oblikah sindikalnega boja, vključno s splošno stavko. Organizacije v okviru SFOS pozivajo k organiziranju akcij po svojih zmožnostih.

Nekateri drugi sindikati dejavnosti ZSSS so še v fazi odločanja, naše aktivnosti se s polno paro nadaljujejo, pri tem pa napovedujemo, da bomo storili čisto vse, kar je v naši moči, da do kakršnekoli zamrznitve minimalne plače ne bo prišlo. Boj se nadaljuje!

Share