Sindikati demontaže socialnega partnerstva ne bomo dopustili

19. 10. 2020

Pri sprejemanju petega protikoronskega paketa se je pokazalo, da vlada sindikatov ne obravnava kot enakopravnih partnerjev pri socialnem dialogu. Pretekli petek se je to potrdilo še na seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), za katero minister za delo Janez Cigler Kralj ni našel časa.

Zato so predstavniki vseh sindikalnih central zapustili petkovo sejo ESS in danes na novinarski konferenci skupaj izrazili svoje nezadovoljstvo nad ravnjo socialnega dialoga v državi. Kot je povedala predsednica ZSSS Lidija Jerkič, razumejo, da je položaj, v katerem se je znašla Slovenija, težak. Spomnila je, da je že sprejemanje prvih štirih protikoronskih zakonov potekalo v veliko težjih razmerah in da je takrat kljub temu potekal socialni dialog. Sicer se tudi takrat ni dosledno spoštovalo pravil ESS, vendar so bili zakoni po njenih predlogih dokaj usklajeni, saj so bile pripombe socialnih partnerjev upoštevane: »Ocenili smo, da so šle stvari sedaj predaleč,« je dejala.

Minister za delo ni našel časa za dialog

Pisali smo že o tem, da so sindikati protestno zapustili pogajanja o petem protikoronskem paketu. »Kar 23 ur je takrat trajalo usklajevanje, ki ga nismo zaključili. Rešitve, poslane v parlament, pa niso bile usklajene s socialnimi partnerji. Izjave ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja, ki je z vladne strani odgovoren za socialni dialog, da je bil zakon v treh četrtinah usklajen, so zavajajoče. Najpomembnejše rešitve iz zakona so namreč ostale nedorečene, že usklajeni členi pa so se med obravnavo na ESS spreminjali. Po seji nismo imeli več besede glede besedila zakona, ki ga je nato koalicija še dodatno spreminjala,« je dogajanje, povezano s petim protikoronskim paketom, opisala predsednica ZSSS. Čeprav so na vladi trdili, da časa za usklajevanja ni več, pa so ga sami usklajevali še teden dni, kar kaže na to, da niso imeli želje po uskladitvi zakona na ESS.

Pomemben zakon brez javne obravnave

Tudi pri vložitvi vladnega predloga zakona o demografskem skladu je šlo za kršitev pravil socialnega dialoga. »O zakonu niso potekala pogajanja, kot zahtevajo pravila ESS, v parlamentarno proceduro je bil vložen mimo vseh pravil delovanja ekonomsko-socialnega sveta, brez javne obravnave, čeprav ne gre za interventni zakon.« Z vlaganjem zakona se je vladni strani nerazumljivo mudilo, celo tako zelo, da ni bilo časa niti za resno obravnavo predlogov sindikalne in delodajalske strani: »Bili smo postavljeni na tržnico. Vi prinesite svoje predloge, mi pa bomo pobrali, kar bomo želeli. Nikakršne potrebe ni, da se s tako pomembnim zakonom tako hiti,« je dodala Lidija Jerkič. Kot je še izpostavila, v zadnjem času tudi ni opaziti spoštovanja do socialnih partnerjev. Tako na zadnjo sejo ESS ministra za delo, na kateri so želeli sindikati s sklepi zavezati vlado k spoštovanju socialnega dialoga, sploh ni bilo. Minister si v zadnjem mesecu dni tako ni vzel časa za pogovor s sindikati.

Vprašanje socialnega dialoga je ključno

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je k temu pripomnil, da je očitno nekaj narobe s socialnim dialogom, če minister za delo vseskozi omenja, kako uspešen je omenjeni dialog: »To običajno počneš, ko imaš resen problem. Za nas je vprašanje socialnega dialoga ključno. Na njegovo demontažo ne moremo in ne bomo pristali,« je bil jasen in dodal, da je bila Slovenija na tem področju do sedaj zgled vsem drugim vzhodnoevropskim državam: »Na Madžarskem se na primer sindikati lahko samo strinjajo z oblastjo ali pa so potisnjeni na margino. Jasno je, da je treba boj za ohranitev socialnega dialoga in partnerstva obdržati. Gre za eno temeljnih pridobitev zahodnoevropskega principa participativne demokracije po drugi svetovni vojni,« je dejal. S socialnim dialogom se, kot je opozoril, zmanjšuje tudi konflikt v družbi.  Pri zadnjih vladnih potezah pa, kot pravi, ni šlo več niti za vtis o socialnem dialogu: »Vlada je izrazito kršila pravila, ki jih je napisala sama in so sprejeta v uradnem listu,« je dejal. Zahteval je tudi umik predloga zakona o demografskem skladu, saj je pri tem prišlo do kršitev pravil ESS.

Zadnji protikoronski paket kaplja čez rob

Jakob Počivavšek, predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam, je tudi sam izrazil nestrinjanje s tem, da ministra za delo ni bilo na tako pomembni seji ESS, na katerem bi morali govoriti o stanju socialnega dialoga pri nas. Že od usklajevanja prvega protikoronskega zakona opozarjamo na slab socialni dialog. V zadnjem času se ta še slabša. V javnem sektorju ga v zadnjih treh mesecih sploh ni, je bil kritičen tudi Počivavšek. Kot je dejal, je bilo vse dogajanje glede zadnjega protikoronskega paketa kaplja čez rob, zato je sledil prvi odhod sindikatov s seje ESS v času nove vlade.

Share