Na kocki je ogromno! Voda, demokracija, svoboda … – Na referendumu 11. julija glasujmo PROTI!

9. 7. 2021

Seveda vse to že dobro vemo: v nedeljo, 11. julija, bo potekal referendum, s katerim lahko zavrnemo škodljive spremembe zakona o vodah in s tem ohranimo naravo ter poskrbimo, da voda ne bo predmet interesov kapitala in politike, temveč bo ohranjena v dobro ljudi.

Nove pomembne bitke proti napadu na skupno dobro pa sledijo kaj kmalu: naslednja bo proti zakonu o nacionalnem demografskem skladu, ko bomo sindikati v primeru sprejetja zakona organizirali zbiranje podpisov za naknadni zakonodajni referendum. 

ZSSS se je pridružila zbiranju podpisov za referendum o zakonu o vodah in s tem skupnim prizadevanjem številnih okoljevarstvenih in civilnodružbenih organizacij ter ozaveščenim posameznikom in posameznicam, ki menijo, da javne površine ne smejo pasti v zasebno last, da se jih ne sme ograjevati in tako omejevati dostop vsem nam do površinskih voda. Voda naj ostane naše skupno bogastvo!

Potem ko smo najprej zbrali potrebnih 2500, potem pa še overjenih 40 tisoč podpisov za razpis referenduma, je treba v nedeljo, 11. julija, zakon na referendumu zavrniti z več kot 340 tisoč oddanimi glasovnicami. Vsak glas šteje, zato je pomembno, da se referenduma udeležimo in glasujemo PROTI.

»Voda je element, od katerega je odvisno vse. Čista pitna voda je osnovna človekova pravica, tako kot pravica do čistega zraka in hrane. Vsi smo dolžni delovati tako, da zaščitimo vodo pred onesnaževanjem, da zaščitimo druge in sebe, sedanjo in bodočo generacijo pa pred pomanjkanjem. Voda ni tržno blago, z vodo ne more razpolagati zgolj ozka skupina ljudi. Voda mora ostati čista in vsem enako dostopna. Sprejeti zakon vsebuje dvomljive odločitve o tem, kako bomo ravnali z vodo v primeru, da zakon obstane, in tudi, ali bomo res še pili čisto vodo, ki bo vsem enako dostopna. Zato pojdimo na referendum in glasujmo PROTI uveljavitvi zakona. Vse kar je v njem, lahko počaka, čiste vode pa ne smemo izgubiti,« pravi naša predsednica ZSSS Lidija Jerkič.

Sindikati smo PROTI zakonu o vodah ne samo zato, ker je izjemno škodljiv za naravo in okolje, ampak tudi zato, ker je bil sprejet na nedemokratičen način, pri sprejemanju pa vlada ni upoštevala mnenja strokovne javnosti, okoljevarstvenih organizacij in drugih. Sindikati smo PROTI zakonu, ker daje prednost kapitalu in ne dobrobiti ljudi. Zato smo se okoli referenduma angažirali na različne načine: podprle so ga reprezentativne sindikalne centrale, tudi ZSSS, Sindikat taksistov, ki deluje pod okriljem našega Sindikata delavcev prometa in zvez Slovenije, organizira prevoze stanovalk in stanovalcev domov za starejše na volišča, pomembno delo so na terenu in pri prepričevanju mladih, naj se udeležijo referenduma, opravili pri Sindikatu Mladi plus, prostovoljkam in prostovoljcem na stojnicah smo pomagali ozaveščati javnost o škodljivih učinkih zakona ter večkrat pozvali naše članstvo (tudi denimo Sindikat Lidl), naj se udeleži referenduma in glasuje PROTI. V našem Domu sindikatov v Ljubljani pa so organizatorji referenduma zadnji teden kampanje vzpostavili tudi svoj štab.

Številna polena pod nogami

Dejstvo, od katerega ne moremo bežati, je da poskuša vlada referendum onemogočiti z vsemi sredstvi. Najprej so domnevno po nesreči, zaradi napake ministrstva za delo, zamudili rok za organizacijo volišč v domovih za starejše, da ti ne bi mogli oddati glasov. Vendar bodo, kot rečeno, starejšim priskočili na pomoč v Sindikatu taksistov, kjer jim bodo pomagali tako, da jih bodo v nedeljo iz domov za starejše občane brezplačno vozili na volišča. Dosegljivi so na naslednjih telefonskih številkah:
  • Ljubljana: 080 11 90 ali 040 600 825
  • Maribor: 070 730 132 ali 070 730 132
  • Koper: 031 569 042
  • Celje: 070 500 600
  • Novo mesto: 041 620 103
  • Nova Gorica: 070 222 777
  • Bled: 051 789 450

Poleg taksistov so se organizirali tudi posamezniki in posameznice, ki so pripravljeni prostovoljno voziti starejše občane na volišča. Seznam prostovoljcev je dostopen na tej povezavi, nanj pa se lahko, če imate to možnost, vpišete tudi vi.

Kaj se je še dogajalo? Odgovorni so spremenili volišča za predčasno glasovanje, s čimer so zmedli ogromno ljudi, ter zmanjšali njihovo število, poleg tega pa so ta bila tudi slabo označena. Datum referenduma so tako ali tako že na začetku prestavili na zadnji zakonsko še dovoljen termin pred poletjem, računajoč, da bodo ljudje že na dopustih in bo kvorum težje doseči. Zelo oteženo je tudi glasovanje iz tujine, zaradi nedelovanja e-uprave pa se je bilo težko prijaviti tudi na glasovanje na t. i. voliščih omnia oziroma izven okraja stalnega prebivališča, s terena pa prihajajo poročila, da je državna volilna komisija tistim, ki so zaprosili za glasovanje na omenjen način, celo poslala napačen naslov volišča (!).
Človek se ne more znebiti srhljivega občutka, da gre za generalko za naslednje parlamentarne volitve, ko bodo očitno v uporabi vsa sredstva, da se nekdo obdrži na oblasti.

Naslednja bitka: PROTI zakonu o nacionalnem demografskem skladu

Škodljivih zakonov in slabih namenov oblastnikov pa z novelo zakona o vodi seveda ni konec: jeseni 2020 je nastal predlog zakona o nacionalnem demografskem skladu, o katerem bodo v četrtek, 15. julija, glasovali tudi v državnem zboru. Z njim naj bi vlada skoncentrirala državne naložbe in njihovo upravljanje na enem mestu, prihodke sklada pa namenila za sofinanciranje pokojnin ter za druge demografske ukrepe. Vendar omenjeni predlog ne bo zagotovil dolgoročne varnosti pokojnin in pripomogel k stabilnosti pokojninskega sistema, pokojnine pa zaradi njega ne bodo nič višje. Pravzaprav gre le za to, da si oblast pribori nadzor nad še preostalim državnim premoženjem ter ga do konca opleni, in sicer pod prozorno pretvezo in kupom laži o reševanju pokojninske blagajne. Ne nasedimo jim!

Sindikati smo enotno proti zakonu in bomo v primeru njegovega sprejetja organizirali zbiranje podpisov za naknadni zakonodajni referendum.

Toda vrnimo se nazaj k vodi …


Zakaj smo proti?

Ne spreglejte: Novela zakona o vodah ne zožuje možnosti gradnje na obalah


Kako nam lažejo?

Vladne stranke so zapravile več kot 30 tisoč evrov za to, da so v vsa slovenska gospodinjstva dostavile letake, polne laži o tem, kaj prinašajo spremembe zakona o vodah. 

Vir: Inštitut 8. marec. Kliknite za povečavo.

Kako sta povezana delavski in okoljski boj?


V nedeljo obkrožimo …

Share